Web Sitenizi Yapmaya Başlamadan Önce Öneriler

Web site tasarımı için ilk başta taslak oluşturmanızı öneriyoruz. Web sitenizde hangi renkleri kullanacağınızı, ne tür fotoğrafların koyulacağına, yazıların hangi alanlara koyulacağına ve hangi yazı fontunun kullanılacağına kadar kafanızda tasarlayın. Web site tasarımı sanıldığı kadar basit ve baştan savma bir iş değildir. Bu yüzden bir web sitesinin ilk aşaması tasarımdır. Tasarım aşamasında web sitenizi planlarken, öncelikli olarak kağıt üzerinde hangi alana neleri koyabileceğinizi çizebilirsiniz. Bu sizin hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlar ve web site tasarımı için harcanacak zamandan tasarruf ettirir. Kağıt üzerinde bir tasarım yaptıktan sonra ise bu tasarımı hayata geçirebilmek için artık kodlama (yazılım) aşamasına geçebilirsiniz. Bu aşamada mutlaka web yazılım dilleri hakkında belirli bir seviyede olmanız gerekir. Eğer bilginiz yoksa bu işi bilen uzman kişilerle irtibata geçip, ücretiyle birlikte yaptırmanız sizin için güzel ve doğru bir tercih olur. Eğer yazılım konusunu hallettiysek şimdi yazılımdan sonra yapmanız gerekenleri anlatayım.

Web sitenizi bitirdiğiniz zaman yardımcı linkler kullanın. Kağıt üzerinde tasarlayıp sonra  yazılıma dönüştürürken HTML ve CSS dillerini kullanın ve minimum kodlama ile maksimum verimi almaya uğraşın. HTML, CSS, JQuery, Java ve diğer dosyalarınızı sıkıştırın. Web site tasarımı için kullanacağınız fotoğrafları çok aşırı büyük ve çok aşırı küçük seçmeyin. Bu göz yorar. Yazılarınız okunaklı ve imla kurallarına uygun olsun, doğru renk ve doğru fontları kullanın. Web sitenize koyacağınız yazıları kendiniz özgün bir şekilde yazın ya da bu işi yapan insanlara yazdırın. Web sitenize koyacağınız fotoğrafların telif hakları olmaması gerekir. Buna dikkat edin. Eğer kullanmanız gereken bir fotoğrafın telif hakkı varsa, telif hakkını satın alıp koyabilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat edip web sitenizi oluşturduktan sonra, bir domain (alan adı) satın alın ve web sunucusu ile (hosting) yayınlayabilirsiniz.  Web sitenizde iletişim bilgileriniz erişilebilir ve doğru olmalı. İnternete bilgi girmenizin asıl amacı müşterilerin sizin ile iletişim kurmasıdır. Bu sebeple web site tasarımı yaparken iletişim kısmını da unutmayın.

 

Kaynak : https://www.hukumdar.com.tr/hukumdar-bilisim-ve-web-tasarim

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı