Saç Bakımı için 5 Bitkisel Yağ

Doğal yağların, gerek cilt bakımında, gerek saç bakımında oldukça faydalarından bahsediliyor ve kullanılması tavsiye ediliyor. Bu yazımızda saç bakımında kullanabileceğiniz ve rahatlıkla ulaşabileceğiniz birkaç doğal yağı derledik.

1- Hindistan Cevizi Yağı

hindistan-cevizi-yağı

Birçok kullanım alanı ve faydası olan bu yağı saçlarda kullanmak oldukça basit. Genellikle katı halde bulunan bu yağ oda sıcaklığında eriyor. Hafif ve hoş bir hindistan cevizi kokusunu alıyorsunuz. Katı haldeyken beyaz olan yağ, elinize alıp ovuşturduğunuzda şeffaflaşıyor ve eriyor. Aktarlarda bulamazsanız genelde tercih edilen The Lifeco markasının organik ürünü bazı sitelerde satılıyor.

Faydası:

Saçı çoğaltmada yardımcı olduğu söylenen bu yağ düzenli kullanımda saç diplerinizi besleyerek saçınızı gürleştiriyor. Aynı zamanda saçlara canlılık ve parlaklık veriyor. Saç uzatmayı da hızlandırdığı söylenen bu yağa bir şans vermenizi öneririz.

Uygulanışı:

Kuru saçlara, saç diplerinizden başlayıp masaj yaparak tüm saçınıza uygulayın.

3-4 saat saçlarınızda bekletin.

Daha sonra şampuanla yıkayıp, durulayın.

Haftada 1-2 kere uygulama yapılmalı.

2- Çam Terebentin Yağı

çam-terebentin-yağı

Ulaşılması kolay olan bu yağı tüm aktarlarda bulabilirsiniz. Hafif bir çam kokusu olan yağın kullanılışı oldukça zahmetsiz.

Faydası:

Saç dökülmesini önlemek amacıyla kullanılan bir yağdır. Saç diplerini besleyerek, köklerin güçlenmesini sağlar. Bu sayede saç dökülmesi sorununa yardımcı olur.

Uygulanışı:

Bu yağın şampuan içerisine konularak kullanılması gerekiyor. Her 200 ml şampuan için bir kapak çam terebentini şampuanınızın içerisine ekleyin. Yoğunluklarından dolayı yağ üst kısma biriktiği için kullanmadan önce şampuanınızı çalkalamayı unutmayın! Böylelikle ekstra çaba harcamadan her saç yıkayışınızda bu yağı kolaylıkla kullanmış olacaksınız.

3- Argan Yağı

argan-yağı

Geçtiğimiz yıl oldukça popülerleşen ve birçok marka tarafından onarıcı bakım yağı olarak satışa sunulan bir ürün argan yağı.

Faydası:

E vitamini içeren bu yağ saçları beslemede ve yıpranmalarla savaşmada birebir. Özellikle saç uçlarını onararak kırık oluşumunu engelliyor. Saçlara parlaklık ve canlılık da kazandırıyor.

Uygulanışı:

Argan yağının birçok uygulama şekli var.

Tüm saça diplerden başlayarak yağı uygulayabilirsiniz. Uygulamadan sonra saç diplerinize masaj yaparak daha iyi emilmesine yardımcı olurken kan dolaşımını da hızlandırmış olursunuz. Tüm saça uyguladıktan sonra 1-2 saat bekletip yıkayabilirsiniz. Bu işlemi haftada birkaç kez yapmanız yeterli olacaktır.

– Diğer bir seçenek ise duştan çıktıktan sonra ıslak saça uygulamadır. Az bir miktarda yağı sadece saç uçlarına olacak şekilde sürüp, saçlarınızı kurutabilirsiniz.

4- Jojoba Yağı

jojoba-yağı

Faydası: Saç derisini besleme özelliğiyle kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olmasının yanı sıra bu yağın saç için birçok faydası bulunmaktadır. Kuru saçları nemlendirerek kabarmaya engel olmaktadır. Saça canlılık katar ve parlaklık kazandırır. Saç derisini onardığı için saç dökülmelerine karşı da etkili olacaktır.

Uygulanışı:

Jojoba yağının iki tür uygulanışı bulunmaktadır.

– İlki; kuru saça, diplerden başlayarak tüm saça yağı uygulamak. Yaklaşık 20-25 dakika bekletip, şampuanla yıkayıp durulamak.

– İkincisi ise saç kreminizin ya da şampuanınızın içine 2 tatlı kaşığı yağı ekleyerek kullanmak. Böylece her saç yıkayışınızda düzenli olarak kullanmış olacaksınız.

5- Badem Yağı

badem-yağı

Faydası: Birçok vitamin, mineral ve magnezyum içeren badem yağı ısı görmüş, yıpranmış saçlar için birebir. Kurumuş saçların nemini geri kazanmasını ve canlılık vermesini sağlar. Aynı zamanda saç uçlarını onarır. Genellikle kirpik ve kaşları çoğaltmak için kullanılan badem yağının çoğaltıcı etkisi saçlarda da görülmektedir.

Uygulanışı:

– Kuru saça, saç diplerinizden başlayarak, uçlara kadar yağı uygulayın.

– 25-30 dakika beklektikten sonra şampuanla yıkayıp, durulayın.

– Haftada 1-2 kere uygulayın.

*Badem yağını saçlarınızdan çıkarmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle saçlarınızı durularken sirke veya limon kullanarak, saçlarınızın yağdan arınmasını kolaylaştırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. bu hindistan cevizi yağı ile hint yağı aynı şey mi acaba ? hint yağını kırışıklıklar ıcın önermişlerdi de.. saçlarım içinde likit keratin bakım yağı kullanıyorum faydasını çok gördüm

    1. Merhaba Semira. İkisi de cilt ve saçlar için faydalı yağlar fakat aynı yağlar değil. Hindistan cevizi yağı hindistan cevizi meyvesinden hint yağı ise “ricinus communis” olarak bilinen hint bitkisinin tohumlarından elde ediliyor.

  2. Ya ben cam terebentin yagini susam yagini ve jojoba yagini sampuanima eklemek istiyorum hepsi cok gelmez degil mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı