Kilo Vermenizi Kolaylaştıran Lezziz Yiyecekler

Eminim herkes sevdiği tüm yiyecekleri istediği ölçüde yemek ama yine de kilo vermek istiyor. Keşke mucizevi bir şey olsa, istediğiniz her şeyi yemenize rağmen zayıflayabilseniz, ne güzel olurdu değil mi? Bu yüzden biz de bugün metabolizma hızını arttıracak, vücudunuzun yağ yakımını destekleyecek ve beslenme düzeninize ekleyebileceğiniz doğal ve lezzetli yiyeceklerden bahsetmek istedik.

 

1.YUMURTANIN BEYAZI

metabolizmayi dogal yoldan arttiran besinler sağlıklı lezzetli yumurtanın beyazı

Yumurtanın beyazı metabolizmanızı hızlandıran amino asit zincirleri bakımından zengindir. Yumurta aynı zamanda bol miktarda protein ve D vitamini içerir. Omletinizi bir tam yumurtaya artı olarak 2-3 adet yumurta beyazını ekleyerek tüketebilirsiniz.

 

2.YAĞSIZ ET

metabolizmayi dogal yoldan arttiran sağlıklı besinler yağsız et

Yetersiz demir alımı metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Demir eksikliği olan bireyler iyi demir depolarına sahip bireylere göre çok daha yavaş kilo kaybeder. Yağsız etler demirden yana oldukça zenginlerdir. Günde 3 porsiyon kırmızı et veya tavuk gibi demir yönünden zengin gıdalar tüketmeye özen gösterin.

 

3.SU

metabolizmayi_dogal_yoldan_arttiran_9

Su, vücudun temel bir bileşeni aynı zamanda kilo vermeye de yardımcıdır. Ne kadar çok su içersek metabolizmamız o kadar hızlı çalışacaktır. Susuz kaldığımızda ciğerlerimiz böbreklerimizin çalışmasına yardım etmek zorunda kalır ve bu yüzden yağ yakamaz. Metabolizma hızı yavaşlar ve bu da istenmeyen yağların vücutta kalmasına sebep olur. Bu nedenle susamayı beklemeden su içmekte yarar var. Öneri: Vücudunuz suyu ısıtmak için enerji harcayacağından suyu soğuk tüketmek daha doğru olur.

 

4.KIRMIZI BİBER

metabolizmayi dogal yoldan arttiran sağlıklı besinler yağsız et su süt acı biber

Kırmızı biber metabolizmanın hızını artıran kapsaisin adlı bir bileşik içermektedir. Yemeklerinize günde bir çorba kasığı pul biber eklemeniz yağ yakmanız için oldukça yararlı olacaktır.

 

5.KAHVE

metabolizmayi dogal yoldan arttiran sağlıklı besinler sade kahve

Kahve bazen geçici olarak iştah bastırarak genel kalori alımının azaltır. Aynı zamanda termojenezi yoluyla metabolizmayı hızlandırarak kalori yakımına da katkı sağlayabilir. Physiology and Behavior’da yayınlanan bir çalışmada, kahve içenlerin ortalama metabolizma hızının kafeinsiz kahve tüketenlere göre %16 daha fazla olduğunu belirlemişlerdir. Uyku düzeninizi bozmamak için öğleden önce günde iki fincan kahve içmek hem sağlıklı hem yararlıdır.

 

6.YEŞİL ÇAY

metabolizmayi dogal yoldan arttiran sağlıklı besinler yeşil çay

Araştırmalar, yeşil çayda bulunan “EGCG” olarak isimlendirilen biyolojik ögenin vücuttaki yağ yakımını hızlandırdığını söylemektedir. Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketebilirsiniz. Ancak kişisel özelliklere bağlı olarak kafein içeren çay; uykusuzluk, anksiyete, huzursuzluk ve baş ağrısına yol açabiliyor, bu nedenle bireysel özelliklere göre kullanım miktarı değişebilir.

 

7.SÜT

metabolizmayi dogal yoldan arttiran sağlıklı besinler süt

Araştırmalar kalsiyum tüketmenin vücudunuzun yağı daha verimli kullanmasına yardımcı olduğunu belirtmektedir. Özellikle kalsiyum kaynaklarının karın bölgesinde oluşan yağlanmayı azalttığı konusunda çalışmalar var. Süt ürünleri içerdiği kalsiyum ve proteinler sayesinde kaslarınızı korumanıza ve daha az yağ depolamanıza yardımcı olur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı