Kalça Ağrısı İçin Hangi Doktora Gitmemiz Lazım?

İnsan vücudu, rahatsızlıklara ve hastalıklara karşı ciddi bir eğilime sahiptir. Vücuda iyi bakmak, gerekli olan ihtiyaçlarını karşılamak ve bu dirençli bir vücut yapısına sahip olabilmek için iyi ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Eğer vücutta meydana gelebilecek herhangi bir sorun ya da şikayet durumunda bunun dikkate alınması ve gerekli olan kontrol ve tedavileri için muhakkak uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Bu çerçevede de modern toplum yaşantısında çok yüksek oranda görülebilen kalça ağrısı şikayetlerinin dikkate alınarak, mutlaka uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Ancak kalça ağrısı şikayeti bulunan kişilerin hangi doktora giderecekleri konusunda yeterli bilgileri tıp alanındaki bölüm yapısı konusunda bilgi sahibi olmadığından bulunmayabiliyor. İşte bu nedenle de kalça ağrısı için hangi doktora gitmemiz lazım şeklinde bir soru gündeme gelebiliyor.

Kalça Ağrısı Neden Olur?

Vücut fizyolojisi dahilinde kalça, gün içerisinde üstünde çok ciddi yük ve baskı meydana gelen bir bölümdür. En yüksek boyutlardaki mafsallı eklem yapısına sahip olan kalça, temel olarak uyluk kemiği ve leğen kemiği şeklinde iki farklı kemik bütününden meydana gelmektedir. Bu çerçevede de günümüz modern yüzyıl dünyasının toplum yaşantısında çok yüksek oranlarda görülmekte olan kalça ağrısı da ağırlıklı olarak bölgedeki kıkırdak dokular ile birlikte kemik, bağ ve kas dokuları üzerinde gündelik yaşantı içerisinde gerçekleştirilen eylemlere bağlı olarak ortaya çıkan baskı ve tahribat neticesinde ciddi ağrı şikayetlerinin görülebilmesi söz konusu olur. Bu tip kalça ağrılarının mutlaka dikkate alınarak, kontrol ettirilmesi gerektiğinden uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Ancak bu bölge ile ilgili olarak uzmanlığı bulunan doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerektiğinden tıp literatüründe bu tip rahatsızlıklara ilişkin hangi tıp bölümünün uzmanlığı bulunduğu bilinmeyebilir. Bu durumda ise kalça ağrısı için hangi doktora gitmemiz lazım şeklinde sorular, internet ortamında sıklıkla aratılmaktadır.

Kalça Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Gün içerisinde yaşadıkları ciddi ağrı şikayetlerine ilişkin olarak kalça ağrısı için hangi doktora gitmemizl azım diyen kişilerin öncelikli olarak bu şikayetlerinin hangi tıp bölümünün uzmanlık alanına girdiğini bilmesi gerekir. Bu çerçevede de kalça ağrısı şikayetlerinin hangi bölüm altında toplandığına bakılması gerektiğinden, günümüz tıp sistem yapısında Fizik Tedavi ve Ortopedi bölümlerine bakılması gerekir.

Günümüzde internette sıkça aratılan kalça ağrısı için hangi doktora gitmemiz lazım sorusunun yanıtını ise doğrudan uzmanlığı Fizik Tedavi ve Ortopedi olan fizyolojik birimlerde görevli olan doktorlar olmalıdır. Yani kalça genelinde ciddi şikayetlere neden olan bir ağrı semptomu ile karşı karşıya kalınmış ise hastaların özellikle de internet üzerindeki Sağlık Bakanlığı’nın MHRS uygulaması üzerinden online hasta randevu alımlarını Fizik Tedavi uzmanlarına veya Ortopedi uzmanlarına yapması gerekmektedir. Bu noktada size en yakın konumda bulunan hastanede hangi birim ve hangi uzmanlık bulunuyor ise ona randevu alımı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı