Kadınlarda Saç Ekimi Yapılır mı? Kadınlar Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç kaybı ve kellik genellikle erkekler ile bağdaştırılmasına karşın kadınlarda da gerçekleştirilebilmekte olan bir operasyondur. Genetik yapıya bağlı saçların az, saç tellerinin ince olması, sağlık sorunlarından kaynaklı saç kaybı yaşanması gibi birçok sebepten kaynaklı meydana gelmektedir. Kadınların güzellik algıları içerisine giren saç oldukça önemli olup kaybı yaşandığı zaman hem ruhsal olarak çökmelerine hem de estetik anlamda kendilerini beğenmemelerine sebep olabilmektedir. Kadın bireylerin saç kaybı gibi bir sorun yaşadıkları takdirde alanında uzman bir hekime danışarak saç ekim operasyonuna uygun olup olmadığı öğrenmesi mümkündür. Kadınlarda saç ekim yöntemi erkek bireylere göre biraz daha zordur bunun sebebi ise saç köklerinin alınacağı bölgede saçların kısaltılması gerekmekte olup ekilecek saç alanı geniş ise çıkarılacak köklerin de fazla olmasından kaynaklı belirli bir alan saçların kısaltılacak olmasıdır.

Saç ekimi kadınlarda eski sağlıklı saçlarına kavuşmak için oldukça cazip bir alternatiftir. Saç ekimi operasyonu uygulanacak alana bağlı olarak yapılmakta olup operasyon süresi bir ile üç gün arasında değişiklik gösterebilmektedir. Operasyon süresi yine ekim yapılacak alanın genişliğine ve hastanın sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Hasta bu işlem gerçekleşirken herhangi bir ağrı ya da acı hissi yaşamaz. Bunun sebebi saç ekim operasyonu gerçekleştirilirken Sedasyon yöntemi ya da sınırlı uyuşturma uygulanmasıdır. Altı ay ile bir yıl içerisinde belirli sonuçlarını alacakları bu saç ekim operasyonları içerisinde kullanılan hastanın saç yapısına göre değişiklik göstermekte olup Choi, Perkutan, FUE ve Safir teknikleri ile gerçekleştirilmektedir. Herhangi bir hastalığa sahip olmayan kadın bireyler için 18 yaşının üstünde bulunan her kadın birey için önerilebilir. Saç ekim operasyonları küçük cerrahi operasyonlar olup bu operasyonların herhangi mevcut bir riski yoktur. Saç ekim işlemi sonrasında hasta yatış yapmak zorunda kalmaz ve hayatına kaldığı yerden devam edebilir. Saç ekim operasyonu gerçekleştirildikten sonra ilk yıkama işlemini hekimin gerçekleştirmesi gerekmektedir. Operasyon sonrası iyileşme süreci hastanın hekiminin söylediği şeylere uyması, sağlığına dikkat etmesi ve varsa verilen ilaçlarını düzenli olarak kullanmasına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

kadınlarda saç ekimi

Saç Ekim Yöntemleri

Choi implanter, Perkutan, FUE, Safir. PRP teknikleri en çok tercih edilen yöntemler olup teknolojinin gelişmesi ile daha kısa sürelerde ameliyatsız saç ekim teknikleri artmıştır. PRP tekniği Platelet Rich Plasma adı verilen bir uygulama olup, hastanın kendi kanı ile elde edilmekte olan biyolojik bir ilaç ile tedavisi anlamına gelmektedir. PRP tedavisi plazma sıvısı ile trombositlerden elde edilen otolog proteinler karıştırılarak saçların seyrekleştiği bölgeye uygulama sağlanmak sureti ile gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde deri dokusu ve içerideki saç köklerinin onarımı sağlanmaktadır. Safir Perkutan tekniği köklerin yanal kesiler içerisinden alınması yolu ile değil milimetrik olarak ölçülen ince iğneler ile açılan saç köklerindeki yuvarlaklar içerisine yerleştirilme işlemi yapılan bir saç ekim tekniği olarak kullanılmaktadır. Safir Perkutan saç ekim tekniği kullanılırken saç ekimi için kök alınan bölge ile saç ekimi yapılan bölgede herhangi bir iz kalmaması hastaların bu tekniği daha sık tercih etme sebepleri içerisine girmektedir. Bu teknik sayesinde santimetre karelik alanlara kırk ila elli adet kök ekilebilmektedir. Özellikle saç çizgisi bölgesinde dar açılar ile saçlar çıkmaya başlar. Bu teknik ile saç ekim operasyonunun başarısı kadar saç köklerinin diğer saçlar ile aynı yönde çıkması ve saç ekim operasyonu yapıldığının belli olmaması da oldukça dikkat çekmektedir.

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu olarak adlandırılan FUE tekniği ile saç ekimi saç köklerinin lokal anestesi ile özel olarak saç ekimi için üretilmiş olan mikro motorlar ile tek tek donör bölgeden alınarak aynı şekilde tek tek saçsız olan bölgeye doğal saç çıkış yönü ve saç yapısı dikkate alınarak yerleştirilme işlemi gerçekleştirilmektedir. FUE tekniği ile saç ekimi tedavisi sonrasında herhangi bir iz kalmaması, hastanın hastanede yatma zorunluluğu olmaması ve tedavi sonrasında günlük hayatına daha çabuk dönebilmesi sebepleri ile sıkça tercih edilmektedir. küçük cerrahi operasyonlar olarak adlandırılan bu tekniğin herhangi bir yan etkisi olmayıp on sekiz yaşını geçkin olup herhangi bir hastalığı olmayan her bireye uygulanması mümkün olup sıkça tercih edilen bir tekniktir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı