Kadınlarda Demir Eksikliği Anemisi

  • 18 Mart 2015
  • 607 kez görüntülendi.
Kadınlarda Demir Eksikliği Anemisi

Bu yazı Dr. Mustafa Emre ULU tarafından yaşam tonu okurları için yazılmıştır.

Merhaba yaşam tonu okurları her hafta sizlerle farklı konular üzerinden bazı bilgileri paylaşarak, sağlıklı ve mutlu yaşamınıza katkıda bulanabilmek umudunu taşıyacağım. Bu hafta özellikle kadınlarda sık görülen demir eksikliği anemisi ile ilgili konuyu tartışacağız.

Öncelikle anemi nedir? Halk arasında kansızlık olarak bilinen hastalık, vücutta dokulara oksijen taşıyan hemoglobinin erişkin erkeklerde 13g/dl , erişkin kadınlarda 12g/dl, altına düşmesidir. aneminin altında yatan bir çok neden olmakla birlikte en sık görülen sebebi demir eksikliği anemisidir.

Demir eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Demir vücutta depolanıyor olmasına karşın, uzun sure diyetle birlikte yeterince alınmıyorsa, vücuttaki kanama (kanlı ishal, kadınlarda menstrüasyon kanamaları, kolon kanserine bağlı kanamalar v.b.), emilim bozukluğu ( ülseratif kolit, crohn hastalığı, enfeksiyoz ishal, uzun sureli mide koruyucu kullanımı v.b.) gibi iç faktörler yüzünden vücutta tutulamıyorsa eksikliği yüzünden anemiye neden olur.

Demir eksikliği nasıl belirtiler verir?

anemi-belirtileri

Başta dokulara oksijen taşınamadığından yeterli enerji üretilemeyeceği için yorgunluk, halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkar. Bu açığı kapatmak için kalp daha hızlı atmaya başlayacaktır. Buna bağlı olarak çarpıntı meydana gelir. Ayrıca merdiven çıkarken tıkanma hissi, hızlı nefes alıp verme (takipne), solukluk, iskelet kas sistemi ağrıları, dikkat dağınıklığı, aşırı sinirlilik, saç dökülmesi, tırnak kırılması cilt hastalıklarında artış ve enfeksiyonlara yatkınlık gibi vücudun bir çok sistemini etkileyecek ve kişinin temel sağlığını derinden bozacaktır.

Özellikle ilginç bir belirtinin altını çizmekte fayda görüyorum. Bu pika anamnezidir. Yani hastalarımızda kireç, taş, toprak, kil gibi demir içeren maddeleri yeme isteği baş gösterir. Hasta, hangi maddenin içinde demir olduğunu bilmese bile beyin iç güdüsel olarak demir oranı yüksek besinlere karşı iştahı uyararak açığı kapamaya çalışır.

Demir eksikliği nasıl tedavi edilir?

Aneminin şiddeti ve semptomlarına göre tedavi suresi değişkenlik göstermekle birlikte, ciddi semptomların olduğu depo demirinin (ferritin) boşaldığı durumlarda en az 6 ay boyunca demir preparatları kullanılarak, hem anemi tedavi edilmeli hemde depo demirinin istenilen seviyeye çekilmesi sağlanmalıdır.

Hangi besinler demir içerir?

demir-eksikligi-dogal-besinler

Günlük demiri doğal yollardan almak istiyorsanız tavuk ciğeri, dana eti,tavuk eti, ton balığı, fasulye, bezelye susam, kuru kayısı, patates, brokoli, badem, ceviz, yer fıstığı, kuru üzüm, ıspanak, yeşilbiber tüketmenizde fayda olacaktır.

Fransızlarında dediği gibi ‘demir sıcakken dövülür’ Sağlık problemlerinizi ertelemeyin, erken tanı hayat kurtarır.

Bu yazı Dr. Mustafa Emre ULU tarafından yaşam tonu okurları için yazılmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.