Gözdeki Çapaklanma Nasıl Geçer?

Göz çapaklanması,  daha çok uykudan uyandıktan sonra görülen bir şeydir. Gözümüzü açtığımız zaman   çapaklanma olduğunu fark etmeye başlarız. Çapaklanma daha çok göz kenarında ortaya çıkar. Fakat   çapaklanmanın mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Eğer ki çapaklanma ile ilgili olarak bir tedavi edilmezse ciddi sağlık sorunu olarak karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Sümüksü yapıda  bir akışkan sıvı olan  çapaklar, gün içerisinde göz çevremizde de sıklıkla görülebilir. Çapaklanmanın olması görüş açısının   daralmasına da neden olur.  Göz bulanıklığı, net görememe gibi beraberinde pek çok şikayetleri de yaşamaya başlamış olursunuz. Gözde çok fazla  durduğu zamanlar ise hem daha katı hem de koyu hale gelmeye başlayacaktır. Hatta göz kapakların açılmasını engelleyecek duruma kadar bile sizi sürükleyebilir. Bu  durumda ister istemez kişinin görme yetkisini engellemeye de zemin  hazırlamaya neden olur.

Göz Çapaklanma İçin Ne  Yapılmalı?

Böyle bir sorunları sürekli yaşıyor olabilirsiniz. Bu yüzden dolayıdır ki gözdeki çapaklanma nasıl geçer sizin için merak edilen bir konu haline gelmiş olabilir. Gözde ki mikrop kapma durumu yaşanmaması adına temiz  ve nemli olan bezle göz çevresinde yer alan çapakları da silebilirsiniz. Mendili ılık bir suyla ıslatmanız gerekiyor. Göz kapaklarınız da   açılma zorluğu varsa da iki parmağınızla göz kapağınızı yavaçca açmaya çalışabilirsiniz. Gözde bulunan çapakları almaya kalktığınız an mendilin kesinlikle göze dokunulmaması gerekir. Bu sebepten dolayıdır ki dikkatli şekilde hareket etmeniz de  fayda olacaktır. Eğer doktor randevusunu alma durumunuz varsa da hemen doktora görünmeye başlamanız da sizin adınıza son derece önem arz eden bir konu haline gelecektir.

Uzman bir doktor tarafında  göz çapakların temizlenmesi gözün mikrop kapmaması açısından daha da önemli bir durum olacaktır. Göz    çapaklanması nasıl geçer diyen kişiler için gerekli görüldüğü durumda ise uzman doktorlar tarafından göze ilaç  ya da göz damlası gibi bazı ürünler verebiliyor. Fakat burada önemli olan ise kullanacağınız bu ilaçların da mümkün olduğunca dikkatli şekilde yapılması gerekir.  Çünkü göz çapaklanmasının mutlaka ciddi ye alınması gerektiği de  unutulmamalıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı