Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı, genellikle korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen gebeliği önlemek için oral yoldan alınan bir tür ilaç çeşitlerinden biridir.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Nedir?

Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı
Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Ella ertesi günü hapı, korunmasız bir cinsel birleşme sonrasında istenmeyen gebeliği önlemek için kullanılan beyaz ve beyazımsı renkte yuvarlak ve küçük bir boyutta bir haptır. Genellikle prezervatif kullanılmayan bir cinsel ilişkiden sonra veya partnerinizin kullandığı prezervatifin delinmesi, yırtılması sonucunda korunmasız bir ilişkiye girmişseniz veya doğum kontrol hapınızı kullanmayı unutmuşsanız, cinsel ilişkiden hemen sonra ella ertesi günü hapını almanız gerekir.

En etkili sonuç için cinsel birleşmeden sonra 12 saat içinde alınmalıdır. Bu 12 saat ilacın etkisinin en çok olduğu saatler içerisindedir. Ertesi gün hapı olarak bilinen ilaç aslında cinsel birleşmeden 72 saat sonra içinde de alınabilir. Çünkü spermin insan vücudunda yaşama süresi yaklaşık 5 gün civarı arasındadır. Önerilen süre olarak en yakın zamanda cinsel ilişki sonrasında hemen alınmalıdır ki istenmeyen bir durumla karşılaşılmasın. Ella ertesi günü hapı tüm kadınlar için kullanımı uygundur.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Ne İşe Yarar?

Korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra istenmeyen gebeliği önlemek için kullanılan ilaç çeşididir. Cinsel birleşmeden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkilidir. Çalışma sistemi olarak cinsel ilişkiden sonra alındığı takdirde yumurtalıkların yeni yumurta hücresi üretmesini engelleyici bir duvar oluşturur. Cinsel ilişkiden sonra üretilen yumurtalar rahmin duvarına tutunmasını engelleyerek gebelik sürecine girilmemesini sağlar. Ancak ertesi günü hapı yüzde yüz bir şekilde kesin olarak gebeliği engelleyen bir ilaç olarak söyleyemeyiz. Bu ilaç gebelik ihtimalini azaltan bir ilaç olarak bilinir. Bu ilacın etkisi ve yararı, ilacın alındığı süreye bağlı olarak değişiklik gösterir. Eğer hamile kalındıktan sonra bu ilaç alınıyorsa kesinlikle hamile kaldıktan sonra hamileliğin oluşmaması için veya yok olması için hiçbir şekilde etkisi yoktur. Bu bakımdan cinsel ilişki sonrasında en kısa süre içinde alınması gereklidir.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Faydaları

Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı, korunmasız bir cinsel birleşmeden sonra oluşan yumurtlamayı önlediği gibi yumurtanın yani embriyonun rahim duvarına tutunmasını da engeller ve böylece gebelik sürecine girilme ihtimalini azaltır. Tam olarak bu ihtimali göz önünde bulundurmalıyız çünkü tam olarak gebelik ihtimalini ortadan kaldırır gibi bir söylemi söyleyemeyiz.

Bu ilaç tam olarak gebeliğin oluşması için gerekli yumurtlamanın sağlanmasını sağlayan ve yumurtlamanın artması işlevini gerçekleştiren bir hormonun durumunu ve işlevini değiştirerek bunun önlenmesini sağlar. Eğer gebelik oluştuysa bu ilaç hiçbir şekilde bu durumun ortadan kalkması için bir etki göstermeyecektir. Bunun için kullanırken cinsel birleşmeden kısa süre sonrasında kullanın ki yararlarını ve faydalarını en birinci dereceden gösterebilsin ve gebeliğin oluşmasını düşürecek faydasını görebilesiniz.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Yan Etkileri

Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı
Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Ella 30 mg 1 tablet yeni ertesi gün hapı kullananların yorumlarına ve görüşlerine dayanılarak yapılan araştırmalarda pek çok kişinin bu hapı kullandıktan sonra istenmeyen etkilerle karşılaştıklarını belirtmişlerdir. Ne gibi etkilerin görüldüğüne bakacak olursak. İlk olarak hapı aldıktan sonra çok nadiren görülen kusma yaşayabilirsiniz. Kimi kadınlar hapı aldıktan sonra kendilerini hasta gibi hissettiklerini dile getirmişlerdir.

Ertesi gün hapının yan etkilerinden birisi de şiddetli mide bulantısıdır. Kustuktan sonra ilaç etkisini yitirir. Bu yüzden 3 saat içerisinde tekrardan bir ilaç daha alabilirsiniz ki etkinin gösterilmesi devam edebilsin. Eğer bulantı ilaç alımını zorluyorsa karnınızın aç olmadığından emin olun veya bir şeyler atıştırdıktan sonra ilacı almaya özen gösterin.

Bir başka görülen yan etkisi ise midenin ağrıması veya bulanması diğer belirtiler ise; kanlı damla şeklinde akıntılar, ağrılı bir adet kanması, meme ve göğüs bölgesinde hissedilen hassasiyet ile birlikte hafif ağrı ve zonklama hissi, vücudun sıcaklığının artması veya iştah durumunda değişiklikler, kimi zaman huzursuzluk hali, susama hissinin sık görülmesi, akne görülmesi gibi şikayetlerde bulunmuşlardır. Bunun için gerekli sağlık merkezine veya sağlık çalışanına bu etkilerin görülmesi dahilinde danışabilirsiniz.

Eğer kusma ve mide bulantısının sık olduğu durumlar devam ediyorsa aynı zamanda görülen bu etkiler gebeliğinde bir belirtisidir. Gebelik belirtisinin görüldüğü bu durumda gebelik testinin uygulanması da içinizde oluşacak şüphenin giderilmesi için etkili bir yol olacaktır. Bu ilacın yan etkisinden biri de adet kanamasının beklenildiğinden önce gelmesi şeklinde bir yan etkiyle karşılaşabilirsiniz. Daha sonrasında gelen adet kanamasının ağrılı bir şekilde sürmesi de görülen yan etkilerden birisidir.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Nasıl Kullanılır?

Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı
Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Ertesi gün hapının içinde yer alan kullanma talimatına göre almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Peki, nasıl almalıyız? Ella ertesi gün hapı, oral yoldan alınması gereken bir ilaçtır. Bir bardak suyla birlikte tok karnına kullanılması önerilir. Özel kullanım alanları bulunmaktadır. Bunun için kötü bir etki oluşturacak hastalığa sahip insanların kullanmaması önerilir. Bu hastalıklar için prospektüsüne kesinlikle bakmalısınız. Bu hastalıkların bazıları; karaciğer ve böbrek yetmezliği hastalığına sahip insanların kullanmaması gerektiği bilinmelidir. Bu ilaç onun dışında doğurma ve gebe kalabilme ihtimali içerisinde olan her kadın için uygun bir ilaçtır. Bir de dikkat edilmesi gereken bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkisini azaltan ilaçlar olduğunun bilinmesidir. Bunun için ayrıntılı listeye bakınız.

Önerilen doz miktarı belirtilenin aksine kesinlikle aşılmamalıdır. Çift doz kesinlikle almayınız. İstenmeyen bir durumla karşılaşırsanız sağlık uzmanına veya eczacıya danışınız.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı Fiyatı

Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da çok kullanılan ertesi günü hapı bazı eyaletlerde reçeteli satılırken bazı eyaletlerde ise reçetesiz satılmaktadır. Ülkemizde ise herhangi bir eczaneden reçetesiz bir şekilde alabilirsiniz. Her iki tarafında ella ibaresi yer alan beyaz bir kutuda bulunan bir tablet haptan oluşmaktadır. Günümüzde güncel fiyatı ise bir tablet 66.53 Türk lirasıdır. Herhangi bir eczaneye gidip bu ücreti ödeyerek reçetesiz bir şekilde bu ilacı alabilirsiniz.

Ella 30 mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı
Ella 30mg 1 Tablet Yeni Ertesi Gün Hapı

Gelin ertesi günü hapı hakkında sıkça sorulan sorulara bakalım.

Bunlardan birisi: Ertesi günü hapı kullandıktan sonra hormonlar etkilenir mi?

Sadece kullandıktan sonra adet döngüsünde sapmalar veya gecikmeler olabilir. Ertesi ay adet döngüsü normal rutinine dönecektir.

Bir diğer sorulan soru ise: Adet döngüsü ağrılı geçer mi?

Adet döngüsünün ağrılı bir şekilde olması sadece 10 kadından 1 kadında görülmüştür. Yine bir ihtimal gözükmektedir.

Bir diğer soru ise: Ertesi günü hapını kullandıktan sonra cinsel birleşme yaşasam hamile kalır mıyım?

Ertesi günü hapı adından da anlaşılacağı üzere cinsel ilişki sonrası alınması gereken bir haptır. Önce alınması oluşacak olan gebeliğin önlenmesini hiç bir şekilde önleyici etki yapmaz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı