El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

El titremesi genellikle yaşlılarda görülse de, her yaş grubunda farklı nedenlerle ile ortaya çıkabilmektedir. Çoğu insan el titremesinin önemsiz olduğunu düşündüğü için herhangi bir sağlık kuruluşuna veya bir hekime başvurmaz. Bu durum çoğu zaman temelde yatan sorunların açığa çıkmamasına, daha büyük sağlık sorunlarının doğmasına sebep olmaktadır. Vücudumuzu yeteri kadar tanımalı, alışılagelmiş hareket ve reflekslerimizden farklı bir durum meydana gelmişse hemen tespit edip önlemini almalı, yani kısacası vücudumuzu tam anlamıyla tanımalıyız. İnsanların bu ufak gibi görünen el titremesi durumunu göz ardı etmesinde ki diğer bir sebep ise el titremesi için hangi doktora gidilir sorusunun cevabını bilmemeleri.

El Titremesi Nedir?

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Vücudumuzu ayakta tutan iskeletimizi çepeçevre saran kas kütleleri, gün içinde yaptığımızı faaliyetleri kontrol eden ve fiziksel bir iş yapacağımızda bize yardımcı olan yapılardır. Parmaklarımızla telefonu açarken yaptığımızı hareketten tutunda göz kapağımızı açıp kapatmamıza yardımcı olan, bazen de ağır bir su damacanasını kaldırmamıza olanak sağlayan kaslarımız, çoğu durumda istem dışı hareket edebilmekte. Bu istem dışı hareketlere bağlı olarak ise ortaya titreme yani bilimsel adıyla tremor çıkıyor. Kasılma, seğirme, titreme gibi değişik şekilleri olan titreme, elde oluyorsa ve bu aşırı derecede fazlaysa günlük yaşantınıza ve hatta çalışmakta olduğunuz işinize engel teşkil edecek bir durum olacaktır.

Sağlıklı bir birey ellerini tam karşısına düz bir şekilde uzattığında elleri sabit bir şekilde kalmalıdır. Ya da tornavida ile vida sökmek gibi eliniz ile yaptığınız bir iş ile uğraşırken gayet stabil bir şekilde bunu yapmalıdır. Aksi durumda yani bu işi engelleyecek bir el titremesi olduğunda sebebini anlamalı ve en yakın sağlık kuruluşuna bu durumla ilgili müracaatta bulunmalısınız.

El Titremesi Nedenleri

El titremesinin istemsiz kas hareketlerinin sonucu ortaya çıktığından bahsetmiştik. Peki kas neden durduk yere istemsiz hareketler yapar? Tabi ki vücudumuzun diğer bölümlerinde de olduğu gibi hiçbir şey durduk yere meydana gelmez. El titremesi aşırı stres, heyecan, öfke, gibi ani duygu değişimleri sonrası meydana gelebilmektedir. Bunlar anlık el titremesi olarak kabul edilmekte ve gayet doğal karşılanmaktadır. Ama bu durumlarda da normalden fazla bir el titremesi yaşamanız yine doğal karşılanmayacaktır. Bu el titremesi sebeplerine ek olarak Parkinson gibi nörolojik rahatsızlıkların da sebep olduğu el titremesi aynı zamanda kan şekerinin düşmesi, vücudun susuz kalması ve sigara alkol kullanımına bağlı olarak da ortaya çıkabilmekte.

Özellikle açlık anında kan şekerimizin düşmesi ile el titremesinin artması en çok görülen el titremesi durumudur. Bu nedenler ışığında elimizin hangi nedenle titrediğini bilmemiz veel titremesi için hangi doktora gidilirsorusunun cevabını bulmamız gerekiyor. Bunun için de vücudumuzu yeteri kadar tanımamız neye ihtiyacı olduğunu bilmemiz şart.

El Titremesi Belirtileri

El titremesinin belirtisi oldukça tipik ve basittir. Ama bu belirtiyi fark edebilmemiz için de bazı şeyler yapmamız gerekir. Mesela ellerimizi dik bir şekilde karşıya uzatmalı ve biraz beklemeliyiz.

Beklerken ellerimize değil karşıya bakmamız bizim, el titremesi olup olmadığı hakkında doğru bilgilenmemize yarayacaktır. Sizin karşınızda duracak ve ellerinizin titreyip titremediğini kontrol edecek bir kişinin olması da size doğru ve kesin bir tespit imkanı sağlayacaktır. Bunu denerken sakin, dinlenmiş ve tok bir şekilde olmanızda da fayda var. Ayrıca bahsetmiş olduğumuz el işçiliği ile uğraşmanız sırasında da ellerinize bakmanız olası bir el titreme hastalığınızın olup olmadığını anlamanıza fayda sağlayacaktır.

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Sinirlendiğiniz, heyecanlandığınız ve ani duygu değişimleri geçirdiğiniz bir anda, eğer ki bir sorun varsa elleriniz bu belirtiyi size verecek. Vücudumuzu takip etmeli, olay ve durumlara karşı nasıl bir reaksiyon verdiğini anormal olan bir durumun olup olmadığını görmeli ve bu gördüğümüz şeyleri aklımızın bir köşesine not etmeliyiz.

El Titremesi Tedavisi

Gerçek anlamda ve kalıcı bir tedavi için öncelikle elimizin neden titrediğini bulmalıyız. Altında yatan sebebe göre tedavi çeşitleri uygulamalıyız. Mesela baktınız eliniz titriyor, kendinize sormalısınız ben aç mıyım? En son ne zaman yemek yedim veya su içtim. Ya da yine elinizin titrediği bir anda kendinize yine sormalısınız, heyecanlı mıyım veya öfkeli miyim, diye. Sigara kullanımından sonra bir el titremesi meydana geliyorsa sigarayı bırakmaya sorunu kökten çözmeye yönelik tedaviler kullanmanız gerekiyor. Ya da açsanız yemek yemeniz, susuz kalmışsanız su içmeniz gerekiyor. Kısacası nedeni ortadan kaldırmaya yönelik tedavi türleri geliştirmeye çalışmanız gerekiyor.

Diyelim ki nedeni ortadan kaldıracak bir faaliyette bulundunuz ama hala elinizin titremesi geçmedi ve bu kronik halde sürekli devam etmekte. İşte o zaman bir sağlık kuruluşuna başvurmanız, sorunun nörolojik bir sorunla bağlantısının olup olmadığını araştırmanız ve doktorunuzun size uygulayacağı tedavi yöntemlerini kullanmanız gerekiyor. Ayrıca bu tarz rahatsızlıkların genetik faktörlerden kaynaklandığı da diğer bilinen bir konudur. Aileniz içinde el titremesi rahatsızlığı veya parkinson gibi nörolojik bir rahatsızlığı olan insanların olup olmadığını araştırmanız da size yarar sağlayacaktır.

El Titremesi Bitkisel Tedavi

Kişinin sürekli gergin ve düşünceli bir yapıda olması genellikle sürekli bir el titremesine sebep olacak ve bu sebeple sürekli titreyen elleriyle artık iş yapamaz duruma gelecektir. Parkinson hastalığından farklı olan bu rahatsızlık için tedavi de yine nedene yönelik olacaktır. Yani kişi gergin, düşünceli ve rahat değilse onu rahatlatmaya ve gevşetmeye yönelik tedavi uygulanması gerekmektedir. Vücudu rahatlamaya yarayan sedatif bitkileri kullanarak, rahatlama ve gevşeme hissi elde edebilirsiniz. Limon ve melisa çayı, karabaş bitkisinin çayı bu rahatlatıcı etkiye sahip sedatif bitkiler arasında yer almaktadır. Ayrıca kiraz sapı ve ısırgan otu çayı da bu rahatlamaya fayda sağlayacaktır. Bitkisel ürünler çoğu zaman fayda sağlasa da yine de bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda var. Çünkü altta yatan sebep daha derinlerde ise ve biz bunu el titremesine çözüm bulup baskılıyorsak, teşhis edilecek bir hastalığında üstünü kapatmış olabiliriz.

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?
El Titremesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Gelelim asıl sorumuza; el titremesi için hangi doktora gidilir? Altta yattığını düşündüğümüz nedenleri tek tek eledik ama hala elimizin titremesi geçmedi diyelim. İşte o zaman yakınınızda ki bir hastanenin nöroloji polikliniğinden sıra almanız gerekecek. Ayrıca dahiliye polikliniğinden de sıra almanız da kan şekerinizin normal olup olmadığını öğrenmek için yerinde bir işlem olacaktır.

Öncelikle nöroloji doktorunuza bu şikayetinizden detaylı bir şekilde bahsetmeli hangi durumlar da el titremenizin arttığını ve buna bağlı olsun olmasın diğer yaşadığınız sorunları en ince ayrıntısına kadar anlatmalısınız. Böylece doktorlar sizin anlattığınız bilgiler doğrultusunda, EMG, EEG, MR gibi tıbbı cihazların ve yapacağı fiziksel muayenelerin de yardımıyla elinizin titremesinin sebebini bulacak ve size ona yönelik tedaviler uygulayacaktı. Aynı şekilde dahiliye doktoru da hem kan şekerinize hem de diğer kan değerlerinize bakarak normal aralıklarda olup olmadığını saptayacak ve elinizin titremesinin kan değerleri ile ilgili olup olmadığına karar verecektir. Bu sebeple el titremesini hafife almadan ve normal günlük yaşantınıza tekrardan kavuşmak için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı