Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş ağrısı birçok insanın ortak sorunu olmakla birlikte yaşam kalitesini ciddi oranda düşüren bir sağlık sorunudur. Diş ağrısı beraberinde pek çok sorunu berberinde getirdiği gibi birçok nedeni olabilen ancak genellikle bir ana kaynağı bulunan bir sorundur. Çok şiddetli ağrı veya birden ortaya çıkan ağrılar kişinin yemek yemesinden uyumasına kadar birçok durumu olumsuz etkileyebilir. Bu anlamda diş ağrısı çeken birçok kişi diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmaya ve diş ağrısını nasıl dindirebileceğini araştırmaya yönelir.

Diş Ağrısı Nedir?

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş ağrıları genellikle yüz ve çene etrafında belirginleşen ve dişteki bir sorundan kaynaklanan ağrılardır. Genellikle ani şekilde başlayan diş ağrıları hafiften şiddetliye kadar farklılık gösterebilirken diş ağrılarının pek çok farklı sebebi olabilir. Diş kökünde herhangi bir tahriş olmuş sinir, diş kabı, çürüme veya enfeksiyon gibi etkenler diş ağrısının başlıca kaynaklarıdır.

Her dişin orta bölümünde bulunan diş özü içerisinde kan damarının bulunduğu süngersi ve yumuşak bir doku ile birlikte pek çok hassas sinir bulunur. Bu diş özü iltihaplandığında, diş çürüğüne maruz kalındığında ve çürüklerden kaynaklı sinirler açıkta kaldığında sıcak soğuk içecekler, yiyecekler ağrıya neden olur. Bunun gibi dişe ti kanamaları, diş çekimi veya diş ağrısına sebebiyet verebilen diğer rahatsızlıklar da az şiddetli, orta veya şiddetli diş ağrılarına zemin hazırlayabilir.

Kimi zaman kısa kimi zaman uzun süreli takip eden diş ağrılarında, şiddetlenme çoğalmadan ve ağrı yaşam kalitesini düşürmeden doktora başvurmanız daha büyük problemlerin önüne geçilmesi için son derece önemlidir.

Diş Ağrısı Nedenleri

Diş ağrısının birçok nedeni bulunmakla birlikte en temel nedenleri arasında çürükler, ağız içerisinde biriken bakteriler, dişe ti apseleri, diş minesi aşınması, diş çatlaması, çene eklem oynaması, dolgu oynaması veya yirmilik dişlerden kaynaklı diş eti gömülmesi gibi etkenler neden olur. Bu noktada dişlerin her zaman temiz kalması, fırçalama yardımıyla diş aralarında kalan bakteri ve kalıntıların çıkarılması ve belirli periyotlarda diş hekimine kontrol amaçlı gidilmesi önemlidir.

Diş eti iltihaplanması veya herhangi bir darbe sonucu diş kırıkları da diş ağrılarına neden olabileceği gibi sinüzit gibi ağız dışında meydana gelen rahatsızlıklar da diş ağrılarının oluşumuna meydan verir. Diş ağrısı sorunuyla karşılaşan pek çok insanın diş ağrısının ana nedeni olarak en yaygın tanı diş çürüklerinin olduğu yönündedir.

Aynı şekilde kötü ve yetersiz beslenme, sürekli şekerli gıdalar tüketme, yeterli olmayan veya kötü ağız temizliği de zamanla diş çürüklerine ve şiddetli diş ağrılarına neden olabilir. Bu noktada ağrıların şiddetlenmesini beklemeden diş hekimine başvurmak hastalar için en doğru karar olacaktır.

Diş Ağrısı için Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Diş ağrısı probleminden yakınan birçok insan diş ağrısına iyi gelebilecek ağrı kesici antibiyotik ilaçların neler olduğunu araştırır. Ancak unutulmamalıdır ki antibiyotik ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlarçoğu zaman pratik bir şekilde evde uygulanan diş ağrısını kesme yöntemleri, etkili olmadığında büyük etki sağlar. Ağrı kesici antibiyotikler genellikle diş iltihaplanmalarına iyi geldiği gibi iltihabın toplanması ve kurumasını sağlar. Ağrı kesici ve antibiyotiklerde genellikle beraber tüketilir.

Diş ağrısı için en çok tavsiye edilen antibiyotikler; Augmentin Bid, Apranax Fort, Amoklavin Bid, Klamoks Bid gelir. Doktorların diş ağrısına yönelik en çok tavsiye ettiği ve reçeteye yazdığı antibiyotiğin başında Augmentin Bid yer alıyor. Bu antibiyotik diş ve diş eti enfeksiyonlarında, diş apselerinde tercih edilir.

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar

Doktorların diş ağrıları için yazdığı ilaçlardan biri de Klamoks Bid’dir. Genellikle hafif ve orta şiddetli olan diş enfeksiyonlarında etkisi görülen antibiyotik kolaylıkla eczanelerden temin edilebilir. Amoklavin Bid de diş ağrısı ve apselerinde en çok tercih edilen ilaçlar arasındadır. Apranax Fort ise hızlı ağrı kesici özelliği olması sebebiyle çoğunlukla diş çekimi sonrasında tavsiye edilir.

Diş Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi

Bazı durumlarda diş ağrısı problemi için doktora gitmek için uygun vakit bulmak mümkün olmayabilir. Aynı şekilde diş ağrısı sorunuyla karşılaşıldığından kısa sürede etkin çözümler uygulamak ve bitkisel çözümleri tercih etmek kısa vadede yaşam kalitesini olumlu etkileyebilir. Bu gibi durumlarda diş ağrısı için ağrı kesici antibiyotik ilaçlarkullanılmadan önce kolay bir şekilde uygulanabilecek bitkisel çözümler acil durumlarda ağrıyı dindirmenin en pratik yoludur. Diş ağrısı için uygulanabilecek pek çok bitkisel çözüm olmakla birlikte en etkili yöntemlerin başında misvak, karanfil ve sarımsak yöntemi gelir.

Sarımsak bir çeşit doğal antibiyotik olmakla birlikte sarımsağın ezilerek bir miktar tuzla birlikte ağrıyan bölgeye uygulanması diş ağrısını dindirmek için etkili bir çözümdür.

Karanfil de ağrı kesici, antioksidan ve anti bakteriyel özelliği sayesinde diş ağrısını geçirmek için oldukça etkilidir. Bu yöntem için 2 diş karanfili öğütüldükten sonra bir miktar zeytinyağı ile karıştırılarak pamuk yardımıyla ağrıyan bölgeye sürülebilir.

Aynı şekilde ezilmiş maydanozun dişe uygulanması, sirke ve çörek otunun kaynatıldıktan sonra gargara olarak kullanılması, tuz ve balın macun kıvamına getirildikten sonra ağızda tutulması da diğer etkili bitkisel çözümler arasında yer alıyor.

Diş Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Diş ağrısı hastalara oldukça acı veren diş rahatsızlıklarındandır. Bu ağrının birçok sebebi olabileceği gibi farklı faktörler de diş ağrısını tetikleyebilir. Bu kapsamda diş ağrısı hakkında hastalar tarafından birçok soru sorulmakta ve merak edilmektedir. İşte diş ağrısı hakkında sıkça sorulan sorular;

Diş Çürüklerinde Ağrı Nasıl Meydana Gelir?

Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
Diş Ağrısı İçin Ağrı Kesici Antibiyotik İlaçlar
  • Dişin en üst katmanına mine adı verilir. Mine denilen bu katmanda sinir olmadığından dolayı burada yer alan çürüme gibi enfeksiyonlar kişiye acı vermez ancak enfeksiyon ve iltihap aşağılara sinirlere doğru indikçe ağrı hissi artar. Dişte çürümeye neden olan pek çok zararlı organizma sinirlere ulaşarak başlangıçta hafif şiddette olan ağrıların şiddetlenmesine yol açabilir. Dişte meydana gelen ağrı değişik şekillerde meydana gelebilir. Ağrı söz konusu olduğunda soğuk ve sıcağa karşı hassaslaşma ortaya çıkabilir. Burada yer alan uyaranlar dişte şiddetli ve uzun süreli ağrıya sebebiyet verebilir.

Gece Ağrısı Nedir? Nasıl Oluşur?

  • Halk arasında diş ağrısı her zaman gece gelir diye bir tabir mevcuttur. Bu duruma tıp literatüründe gece ağrısı adı veriliyor. Gece başlayan şiddetli diş ağrılarının temel nedenlerinden biri ileri seviyede çürümeye başlamış olan dişin iltihaplanma derecesinin artmasıdır. Dişte meydana gelen iltihaplanma sinir ve damar arasında baskı oluşturarak ağrının dayanılmayacak seviyelere ulaşmasını sağlar. Bu da özellikle gece uykularında kişiyi uykudan uyandıracak şiddette zonklayıcı bir ağrıdır.

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Diş ağrısında kişiler kesinlikle diş ağrısının kendiliğinden geçmesini beklememeli, ilk iş olarak uzman bir diş hekimine görünmelidir. Halk arasında bilinen kocakarı yöntemleri denenmemelidir. Dişte meydana gelen ağrı diş çürüğünden kaynaklı ise ve dişte yer alan çürüme sinirlere kadar erişmişse veya diş sinirleri kırık, travma gibi etkenlerden dolayı canlılığını kaybettiyse, bu dişlere hekim gözetiminde kanal tedavisi verilen yöntem uygulanabilir. Diş ağrısında herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmazsa iltihap ilerleme kaydederek şişliğe sebebiyet verebilir ve apse denilen durum ortaya çıkabilir. Tedavi edilmeyen dişlerin ileriki zamanlarda çekilmesi gerekebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı