Dideral Hap Kullanımı, Faydaları, Yan Etkileri Nelerdir?

Dideral vücuttaki adrenalin seviyesini düşürmeye ve kan atışı yüksekliğini normal seviyeye indirmeye yarayan bir ilaçtır. Aşırı stres ve heyecan nedeniyle kalbin atımları hızlanarak artar. Bu durumlarda kullanılan ilaç mutlaka doktora başvurarak kullanılmalıdır. Damar kasılmalarına ve artan basınçla kalp ritminin bozulmasına engel olmaya yarar.

Reçete ile satılan dideral 40 mg tabletler halindedir. Her kutu içerisinde 50 adet bulunur ve mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Dideral Ne İşe Yarar?

Heyecan ve strese bağlı olarak artan kalp ritmini düzenleyen ilaç aslında belli hastalıkların tedavi edilmesi amacıyla üretilmiştir. Bu hastalıklar

 • Kalp ve kalbe bağlı oluşan damar hastalıkları
 • Tansiyon
 • Kontrolsüz ve hastalık düzeyinde titremeler
 • Göğüste oluşan sıkışma ve ağrı
 • El titremesi
 • Tiroit bezinin aşırı çalışmasına bağlı olarak hormon salınım sonucu hastaların kilo kaybı, huzursuz olma hali, sinirlilik, tahammülsüzlük ve terleme.
 • Kalp krizi sonrası iyileşme dönemi
 • Sosyal fobi anlamında sorun yaşayanların tedavisi
 • Psikolojik sorun yaşayanlar için tedavi

Dideral etkilediği damar ve kalp itibariyle mutlaka dikkatli kullanılmalıdır. Etkileri farklı ve büyük olabilir. Riskli bir ilaç olması nedeniyle doktor kontrolünde kullanımı uygundur.

Dideral Nasıl Kullanılır
Dideral Nasıl Kullanılır

Dideral Nasıl Kullanılır

Reçete ile satılan ve kalbi etkileyen bir ilaç olması nedeniyle doktorun tavsiye ettiği şekilde kullanılmalıdır. Tedavi sonrası her gün aynı saatte düzenli kullanımı uygundur. Tok karına ve su ile tüketilir. Çocuk ve yetişkinler için doz farkları olabilir. ilaç kullanıldığı dönemde hastanın tansiyonu takip edilmelidir. 12 yaşından küçük çocuklar için dozu farklı ve daha düşüktür.

Kalp Krizi Sonrası Dideral Kullanımı

Kalp krizi sonrası dideral kullanımı 5 ile 21. Günler arasında başlanır. Başlangıç olarak 2-3 gün süre ile günde 4 kez kullanılır. Bundan sonraki süreçte doktorun da belirleyeceği şekilde dozaj günde 2 kereye düşebilir.

Çocuklarda Dideral Kullanımı

Çocuklarda dideral kullanımı mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Halk arasında tavsiye yöntemi ile kullanım sonucu ciddi riskler meydana gelebilir. Kalp ve damarları etkileyen ilaç yan etkileri gösterebilir ya da dozun fazla kullanılması çocuklar için sakıncalı olabilir. bu neden reçete ile satılan ilaç için gözetim altında kullanımı uygundur. İhtiyaca göre günde 0,25 mg şeklinde üç veya dört defa kullanılabilir. Genel kullanım bu şekilde olması ile birlikte sadece bilgi amaçlıdır.

Dideral Heyecanı Azaltır mı?

Adrenalinin azaltılması için kullanılan ilaç genellikle sınav stresi ve heyecanı, mülakat öncesi oluşan kalp ritminin artması durumları ve iş görüşmeleri öncesinde kullanılan bir ilaçtır. Dideral ilaç etkisi kişinin vücuduna göre ve aç ya da tok olma durumlarına göre ortalama olarak 3-4 saat etkili olmaktadır. Kullanım sonrasında yarım saat içerisinde etki etmesi beklenir.

Dideral Günlük Kullanımı

Dideral ilacı günlük kullanımı hastanın bünyesine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Önerilen doz günde 2 tablettir. Düzenli kullanım uygulanan hastalarda her gün aynı saatte alması tavsiye edilir. doz alımı arasında 12 saat kadar süre bulunmalıdır. En yüksek kullanım dozu günde 6 tablet olsa da doktor tavsiyesi dışında kullanımı uygun değildir.

Dideral İlaç Yan Etkileri
Dideral İlaç Yan Etkileri

Dideral İlaç Yan Etkileri

Dideral ilaç genellikle kişinin alerjik durumlarına göre yan etkiler gösterebilir. Doz aşımı ve dikkatsiz kullanımı da hastayı etkileyen durumlar arasındadır.

 • Nefes almada güçlük
 • Ağız ve dilde şişlik
 • Kalp atışlarında ritim bozukluğu
 • Ciltte yanma ve karıncalanma
 • Cinsel istek kaybı
 • Saç ve deri dökülmesi
 • Görme bozukluğu gibi yan etkiler görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı