Cilt Tipi Belirleme ve Öneriler

Cilt tipleri oldukça önemlidir. Cildinizi tanıyarak, ona ihtiyacı olandan farklı ürünler kullanmayarak bakımını sağlamalısınız. Kişisel bakım ürünleri cilt tiplerine göre üretilirler. Siz de cilt tipinizi öğrenip, cildinizin ihtiyacına göre hareket etmelisiniz. Dört çeşit cilt tipi vardır. Yağlı, karma, kuru ve normal cilt olmak üzere ayrılırlar. Cilt tipinizi beraber belirleyip öğrenelim:

CİLT TİPİ NASIL BELİRLENİR?

En basit yöntemlerden biriyle başlayalım. Cildinizi makyajdan, kirden arındırıp temizledikten 1 saat sonra ince katlı bir kuru mendili yüzünüze yapıştırın. Eğer mendil yüzünüze tutunmuyorsa kuru veya normal ciltli olabilirsiniz. Bunun ayrımını ise şöyle anlayabilirsiniz; mendille yüzünüzü sildikten sonra cildinizin pul pul döküleceğini hissediyorsanız kuru, cildinizin esnek ve canlı olduğunu düşünüyorsanız normal cilt tipine sahipsiniz demektir. Mendil sadece T bölgenize tutunuyorsa karma ciltli, tüm yüzünüze yapışıyorsa yağlı bir cildiniz var demektir. Bu en basit yöntemlerden biri olmakla birlikte diğer yöntem ise yine cildinizi kirden arındırdıktan sonra parmaklarınızla kontrol yöntemidir. Parmaklarınızla yüzünüze bastırın parmaklarınızda yağlı bir his kaldıysa yağlı bir cilde, sadece T bölgenizde bir yağlılık hissediyorsanız karma, eğer yağlı bir his yoksa ve cildiniz gerginse, cildinizi pul pul dökülecekmiş gibi hissediyorsanız kuru, cildinizde yağlılık hissetmiyor ve esnek, canlı bir yapıya sahip olduğunu düşünüyorsanız da normal cilt tipine sahipsiniz demektir.

1 – YAĞLI CİLTLER

Yağlı ciltler gün içerisinde en çok problem yaşayan cilt tiplerinden biridir. Yağlanmasından kaynaklı yüzde parlamalar olur. Akneye en meyilli cilt tipleridir. Makyaj malzemeleri yüzde zor tutunurlar. Bunun yanı sıra bu cilt tipinin çok güzel bir avantajı var. Yaşlanma belirtileri (kırışıklıklar, çizgiler, vs.) yüzünüzde geç oluşuyor.

Siz de bu cilt tipine sahipseniz dikkat etmeniz gereken cildinizi kirden güzelce arındırmak ve yağlı ciltler için üretilmiş tonikler uygulamak. Fakat bunu düzene oturtarak yapmak. Sürekli yüzünüzü yıkayıp, yüz ürünleri kullanırsanız cildinizin nem dengesini bozmuş olursunuz.

Yağlı ciltlerin en sık düştüğü hatalardan birisi de nemlendiriciler/kremler kullanmamak. Her ne kadar yağlı bir cilde sahip olsanız da cildinizin nemlendiricilere ihtiyacı vardır. Makyaj yapmayı seviyorsanız, makyajla gün içerisinde cildinizin nefes almasını engellemiş oluyorsunuz. Bu yüzden cildinizin nem dengesini sağlamak amacıyla makyajın altına yağlı ciltler için üretilmiş kremler kullanmalısınız.

2 – KARMA CİLTLER

Karma ciltler T bölgesinde sorun yaşamaktadır. Burun, çene ve alın çevresinde yağlanmalar olur. Burunda siyah nokta sorunları görülebilir. Yanak ve göz çevresinde ise kuruluğa rastlanabilir. Bu nedenle cildinizi tanıyıp ona göre hareket etmelisiniz. T bölgesindeki sorunlardan kurtulmak için yaptığınız peeling ve maskeler yanaklarınıza ve göz çevrenize zarar verebilir. Sadece sorunlu olan bölgenize uygulama yapmalı yüzünüzün kalan kısmını ise iyice nemlendirmelisiniz.

Yağlı ciltler için üretilmiş ürünler değil karma ciltler için üretilmiş ürünler kullanmalısınız. Karma ciltlerde görülen gözenek problemleri için de gözenek küçültücü ürünler tercih edebilirsiniz.

3 – KURU CİLTLER

Cildiniz ne kadar nemsizse o kadar kuru bir yapıya sahip olur. Cildinize gerekli nemi sağlamak için günde iki litre su içmekle başlayabilirsiniz. Yeterli miktarda su alımı ile cildinize canlılık geldiğini farkedeceksiniz.

Yüzünüzü sabunla ve sıcak suyla yıkamak yerine ılık su tercih edin. Köpüren ürünler cildin daha çok kurumasına neden olmaktadır.

Bunun yanı sıra soğuklarda cildiniz kuruluktan dolayı çatlamaması için nemlendirici uygulamadan dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Kuru ciltler için üretilen yoğun nemlendiriciler tercih etmelisiniz.

Nemlendirici kullanmayı alışkanlık haline getirip belli bir düzene oturtmalısınız. Haftada en az bir defa nem maskeleri, serumları uygulayarak cildinize dışarıdan takviye yapmalısınız.

4 – NORMAL CİLTLER

En şanslı cilt tipleri olarak görülen normal ciltlerin de dikkat etmesi gereken bir kaç konu var. Yanlış ürünler kullandığınız zaman cildinizin PH dengesini bozabilir, cildinizde kuruluğa ya da yağlanmaya neden olabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken normal cilt tipleri için üretilmiş ürünleri kullanın. Geceleri uyurken cilt kendini yeniler bu nedenle makyajınızı çıkarmadan ve kirden arındırmadan yatmamaya özen gösterin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı