Burun Estetiğinde Kullanılan Anestezi Türleri

Günümüzde burnun görüntüsünden veya işlevinden rahatsız olan pek çok kişi burun estetiğini tercih etmektedir. Ayrıca burun estetiği günümüzde en fazla uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Burun estetiğinde temel amaç ise hastanın yüzüne yakışan ve doğal gözüken bir burun elde etmektir.

Burun estetiği operasyonu sırasında hastaların acı duymasını önlemek adına doktorlar işlemlerini hastalar anestezi etkisi altında iken gerçekleştirirler. Burun estetiği daha çok lokal, genel anestezi ve intravenöz sedasyon etkisi altında yapılır. Burun estetiği anestezi türlerinden her birinin avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Cerrah bu seçeneklerden hangisini uygulayacağına hastanın burnun da yapacağı işleme ve anestezi uzmanın görüşlerine göre karar verir. Ayrıca anestezi uzmanı yüz gençleştirme operasyonlarında olduğu gibi ilk önce kan testi yapar ve daha sonrasında hastayı muayene ederek hastanın genel sağlık geçmişi hakkında bilgi edinir. Ayrıca anestezi uzmanı hastanın sürekli olarak kullandığı ilaçlar varsa ona göre hastanın anesteziye uygunluğunu onaylar.

Lokal Anestezi

Bu anestezi türünde hastanın burnu ameliyat için bölgesel olarak uyuşturulmaktadır. Operasyon sırasında hasta uyanık olmaktadır ve hastanın bilinci tamamen yerindedir. Lokal anestezi ile operasyon sırasında hasta hiçbir şekilde acı hissetmemektedir. Bu anestezi türü saç ekimi işlemleri sırasında da tercih edilmektedir.

İntravenöz Sedasyon

Bu yöntem de ise hastanın damarından bir ilaç enjekte edilir ve hasta uyuşturulur. Bu yöntem lokal anestezi ile beraber uygulanır ve hasta tamamen uykuda olmaz. Hasta operasyon sırasında olup biten her şeyin farkında olur fakat hiçbir şey hissetmez. Oldukça güvenilir olan bu yöntemde hasta hızlı bir şekilde ilacın etkisinden çıkabilmektedir.

Genel Anestezi

Bu anestezi türünde hasta tamamen bilinçsiz bir durumda olacağı için hastanın hava alışverişini sağlayacak olan bir tüp nefes borusundan içeri doğru salınır ve hasta bu tüp yardımıyla nefes alır. Lokal anestezi ve sedasyon yöntemine göre genel anestezi de hastalar daha uzun bir sürede toparlanır. Genel anestezi güvenli olduğu için cerrahlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı