Ay Bir Gezegen Mi Uydu Mu Yıldız Mı?

Gökbilimciler tarafından net bir şekilde tanımlanan gezegen, uydu ve yıldız tanımları keşfedilen herhangi bir gök cisminin hangi sınıfa ait olduğunu ortaya koymaktadır. Her gece gökyüzünde gördüğümüz ay da bu sınıflardan bir tanesine aittir.

Ay Gezegen Mi?

Güneş sisteminde çok sayıda farklı nesne bulunmaktadır. Bu nesnelerden bazıları gezegen, bazıları yıldız, bazıları ise uydu olarak tanımlanır. Güneş sisteminde yer alan ayın hangi sınıfa dahil olduğunu anlamak için belirlenen şartlara uyumunun kontrol edilmesi gerekmektedir. Bir gök cisminin gezegen olabilmesi için belirli 3 şartı sağlaması gerekir.

  • Güneşin ya da farklı bir yıldızın etrafında sabit bir yörüngeye sahip olması,
  • Sahip olduğu kütle çekimi sayesinde küresel bir yapıya sahip olması,
  • Yörüngesindeki gaz ve tozları kendisinin temizleyebilmesi gerekmektedir.

Ayın bu kriterler üzerinden incelemesi yapıldığında güneşin ya da farklı bir yıldızın etrafında dönmediği görülecektir. Ay, dünyanın etrafın dönen bir gök cismidir.

Ay Yıldız Mı?

Gök bilimciler tarafından oluşturulan yıldız tanımında, kendi ürettiği enerji sayesinde etrafa ısı ve ışık yayan cisimler kavramı bulunmaktadır. Yıldızların yaydıkları ısı ve ışık miktarı değişiklik gösterebilir. Bu özelliğinin olması bir cismin yıldız kategorisinde yer alması için ilk etmendir.

Gök cisminin yıldız olarak tanımlanabilmesi için çok yüksek basınç altında dahi kütle çekimine karşı dengede kalmayı başarabilmesi gerekir. Kütle çekiminin çok yoğun bir düzeyde olmasına rağmen dengede kalan yıldızların etrafında farklı göz cisimleri dönebilir. Diğer cisimler kütle çekimine yıldızlar kadar karşı koyamamaktadır.

Ay kendi enerjisini üreterek ısı ya da ışık yayamamaktadır. Dünyadan bakıldığında parlak bir yapısı olsa da bu ışık güneşten gelen ışığın dünyaya yansıması ile görülür. Ayrıca herhangi bir ısı da yaymamaktadır.

Ay Bir Uydudur

Bir cisim çekiminin etkisinde kalarak onun etrafında dönmeye başlayan ve onunla birlikte yıldızların etrafında da dönene cisimler uydu olarak tanımlanmaktadır. Ay, uydu tanımını tam olarak karşılar ve dünyanın bir uydusudur. Sürekli olarak dünyanın etrafında dönen ay, aynı zamanda dünyanın güneşin etrafında dönüşü ile birlikte güneş etrafında da dönmüş olmaktadır.

Kaynak : https://www.nasilbe.com/ay-bir-gezegen-mi-uydu-mu-yildiz-mi/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı