Yüz Lekeleri İçin Bitkisel Maske – Yüzdeki Lekelerden Kurtulun

Ergenlik döneminden itibaren başlayan ve hayatımızın devamında sürekli maruz kaldığımız yüzümüzde oluşan bazı lekeler,  sivilceler, siyah noktalar, yaz aylarında oluşan güneş yanıkları ve kızarıklar ve akneler gibi istenmeyen durumlar ile karşı karşıya gelebiliriz. Bu durumlar karşısında evde kendi imkanlarımızla hazırlayabileceğimiz  doğal, ucuz ve faydalı bazı kişisel bakım vetedavi amaçlı maskeler mevcut olup bu maskelerin uygulanması doğal olmasından dolayı ilaçlara nazaran daha çok tercih edilmektedir.

Cilt beyazlatıcı ve leke giderici maske tariflerini hazırlamadan önce dikkat etmemiz gereken en önemli hususlardan birisi nasıl bir cilt tipine sahip olduğumuzu belirlememiz gerekir. Aksi taktirde faydasını görmek için uyguladığımız bu maskeler cildimizde yanma, kızarıklık, kaşıntı gibi istenmeyen sorunların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Uygulayabileceğimiz  belli başlı maske türlerini sıralayacak olursak ;

Salatalık Maskesi

Gerekli malzemeler;

 • 1/2 salatalık
 • 1 su bardağı yulaf ezmesi
 • 1 çay kaşığı yoğurt

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Kullanacağımız yarım salatalığı rendeleyerek elinizde bulunan yulaf ezmesiyle karıştırın. Yumuşak bir kıvam elde edebilmek için bir çay kaşığı yoğurdu ekleyip iyice karıştırın. Oluşan karışımı gözlerinizi koruyarak yüzünüzdeki lekeli bölgelere parmaklarınızla yedirerek sürün. On ila on beş dakika yüzünüzde bekleterek kurumasını sağlayın. Daha sonra soğuk suyla yüzünüzü temiz bir şekilde yıkayın. Bu maskeyi düzenli bir şekilde haftada bir kez uyguladığınızda zamanla değişimi sizde fark edeceksiniz.

 

 

Yüzde Bulunan Koyu Renkler İçin Kullanılan Maske

Gerekli malzemeler;

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1/2 çay kaşığı limon suyu
 • 1 çay kaşığı buğday yağı

Hazırlanışı ve uygulanışı;

Temin ettiğiniz malzemeleri bir kap içerisine koyarak  kıvam alana kadar karıştırın. Yapmış olduğunuz karışımı yaklaşık olarak beş dakika bekletin. Bekleme sırasında sizde maskenin uygulanacağı bölgeyi temizleyip kurulayın.  Maskeyi uygularken isterseniz parmaklarınızı isterseniz maske fırçası ya da kedi dili fondöten fırçası kullanabilirsiniz. Cilde uygulamış olduğunuz bu maske yaklaşık olarak 3 ya da 4 dakika beklemesi lazım. Bu kademeden sonra cildinizdeki maskeyi ılık su ile yıkayarak yüzünüzden çıkartınız. Bu maskeyi haftada en az iki kez uygulamanızı tavsiye ederiz.

 

 

Çilek Püresi Maskesi

Gerekli malzemeler ;

 • 2 adet iri çilek (Püre haline getirilecek)
 • 1 yemek kaşığı lavanta yağı
 • 1 tatlı kaşığı bira mayası

Hazırlanışı ve uygulanışı ;

Temin ettiğimiz malzemeleri bir kap içerisinde sürülebilecek bir kıvama getirene kadar karıştırın. Yapmış olduğunuz karışımı yaklaşık olarak 2 veya 3 dakika bekletin. Bekleme aşamasında sizde uygulanacak bülgeyi temizleyin ve kurulayın. Daha sonra bu karışımı gözleriniz , dudaklarınız ve boyun bölgesine gelmemesine dikkat ederek yüzünüze uygulayın. Uyguladığınız maske yüzünüzde en az 15 dakika kalmalıdır. Bekleme süresi bittikten sonra yüzünüzü bol ılık suyla yıkayın. Bu işlemi her 10 günde bir tekrarladığınızda faydasını kesinlikle göreceksiniz. Bu maske özellikle sivilce izlerini yok etmede çok etkilidir.

 

Yüz Lekelerine Etkili Limon Kabuğu Maskesi

Gerekli malzemeler ;

 • 2 Yemek kaşığı su
 • 2 adet orta boy limon

Hazırlanışı ve uygulanışı ;

Elde bulunan limonları soyduktan sonra bu limonların kabuklarını püre haline getirin. Küçük bir kap içerisinde püre halinde bulunan kabukların üzerine suyu ekleyin ve karıştırın. Elde ettiğiniz bu karışımı gözlerinize dikkat ederek yüzünüze sürün. Bir müddet sonra yüzünüz kuruyup gerilmeye başlayacaktır. Yüzünüz tamamen kuruyup gerildikten sonra yüzünüzü ılık ve bol suyla yıkayıp durulayın. Bu maskeyi haftanın her iki gününde bir uygularsanız etkisini daha fazla ve daha kısa süre içerisinde göreceksiniz. Bu maske yüzünüzde mevcut olan tüm lekeler için uygulanabilir.

 

 

Sivilceler Ve Çukurluklar İçin Havuç Maskesi

Gerekli malzemeler ;

 • 1 çorba kasesi püre haline getirilmiş havuç
 • Durulamak için kullanılacak süt

Hazırlanışı ve uygulanışı ;

Haşlanmış olan havuçları bir kap içerisinde püre olacak şekilde ezin. Bu püre şeklini alan havuçları yüzünüze kalın bir tabaka oluşturacak şekilde sürün. Daha sonrasında 20 dakika yüzünüzde kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra önce soğuk süt ile daha sonra ılık su ile iyice durulayın.

Bu maske sivilce izleri için ve yüzde oluşan çukurlara karşı oldukça etkili bir maskedir.

 

Gül Suyu Maskesi

Gerekli malzemeler ;

 • 1 çay kaşığı yeni sıkılmış limon suyu
 • 1 tatlı kaşığı süzme bal
 • 1 tatlı kaşığı gül suyu

Hazırlanışı ve uygulanışı ;

Malzemeleri hepsini bir kap içerisinde karıştırın. Karışımı göz ve boyun bölgesine dikkat ederek uygulamanız gerekmektedir. Bu maskeyi gece yatmadan önce uygulamanız ve sabah kalktığınızda yüzünüzü bol suyla yıkamanız gerekmektedir. Fakat karışım fazla yapışkan ve rahatsız edici gelirse yatmadan 1 saat önceden uygulayıp yatarken yüzünüzü durulayabilirsiniz. Bu maskeyi haftanın her günü uygulayabilirsiniz. Bu sayede çok daha pürüzsüz ve lekesiz bir yüze sahip olabilirsiniz.

 

 

İbrahim Saraçoğlundan Cilt Lekeleri için  Maske

İbrahim Saraçoğlunun ciltteki kahverengi lekeleri için önerdiği maske, günümüzde uygulanan ve etkisini gören bir çok insan bulunmaktadır. Sizler için araştırıp maske tarifini, aşağıda görünen şekilde derledik.

Malzemeler;

•  10 tane kokulu gül yaprağı

•  1 su bardağı sıcak su

•  1 çay kaşığı bal

•  100 gr kil

Hazırlanışı;

1 bardak sıcak suya 10 yaprak kokulu gül yapraklarını ufak parçalara bölerek suyun içine atın. 8 dakiki boyunca kaynatın ve süzme işlemi yapmadan soğumaya bırakın. Daha sonra 100gr kile gül suyunu ve 1çay kaşığı bal ekleyerek karıştın. Krem kıvamına gelmesini sağlayın. Pamuk yardımı ile cildinize sürün ve cildinizde 20 dakika kadar bekletin.

 

 

Cilt Lekeleri İçin Karbonat Maskesi

Cilt lekeleri için Karbonat maskesi deri üzerinde ki lekeler, ciltte oluşan izler için pek çok bitkisel tarifin yanında farklı bir yöntem olup cildinizin daha lekesiz ve beyaz görünmesine etki edecek olan bir maskedir.

Malzemeler

 • 1 Çay Kaşığı Karbonat
 • 1 Yemek Kaşığı Yoğurt
 • 1 Çay Kaşığı Zeytin Yağı
 • 3 Damla Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yoğurt ve karbonatı bir kaseye ekleyerek iyice karıştırıp, daha sonra limon suyu ve zeytin yağınıda ilave ederek tekrardan karıştırın. Karışım uzun süre bekletmeniz önerilmez. Yapıldıktan sonra hemen sürülmesi tavsiye edilir. Yüzünüze sürdükten sonra da 10 dakika kadar bekletip ılık suyla cildinizi yıkamanız önerilir.

 

 

 

Kırışık ve Leke Giderici Karbonatlı Yüz Maskesi

Şimdi ise sizlere yine kırışık ve lekeler için etkin olarak kullanılan bir maskeyi tanıtmak istiyoruz. Kırışık ve Leke Giderici Karbonatlı Yüz Maskesi tarifi aşağıda verildiği şekildedir.

Malzemeler

 • 1 Çay Kaşığı Yaş Maya
 • 1 Çay Kaşığı Karbonat
 • 10 Damla Su

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Yaş maya ve karbonatı bir kase yardımıyla üstüne de su ekleyerek iyice karıştırın. Karışımdan Elde etmiş olduğunuz maskeyi cildinize sürüp 15 dakika bekletin ve ılık suyla temizleyin.

 

Sivilceler için Karbonat Maskesi

Bir türlü kurtulamadığınız ve ne yaptıysam olmadı dediğinizi duyar gibiyiz. İşte tüm serzenişlerinizi ortada kaldıracak ve yüzüznüde ki sivilcelerden kurtulabileceğiniz bir maske ile karşınızdayız. Sivilceler için karbonat maskesi, kullanıcıları tarafında etkisi kanıtlanmış ve yapımı oldukça kolay, zahmetsiz bir maskedir.

Malzemeler

 • Su
 • Karbonat (4 Çay Kaşığı)

Hazırlanışı ve Uygulanışı

Karbonat ve suyu bir kasenin içine alarak, karışımı krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışım krem haline geldikten sonra cildinize ve özellikle de sivilcelerinizin olduğu yere sürün. 5 dakika bekledikten sonra ılık suyla temizleyin. Bu maskeyi haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı