Yeni Moda Dekoratif Bitkiler

Günümüzde dekorasyon denince akla koltuk, masa ve perdeden oluşan ana unsurların yanı sıra dekoratif duruşlarıyla saksılı bitkiler gelmektedir. Evde yetiştirilmesi kolay, dekoratif  ve çiçeksiz en popüler bitkiler arasında salon palmiyesi, terrarium, aşk merdiveni gibi bitkiler bulunmaktadır.

1.Salon Palmiyesi

Büyük ve gür bir görünümü olan salon palmiyesi, özellikle büyük salonlarda tercih edilmektedir. Büyük yapraklı salon palmiyesi için  salonunuzun aydınlık olması çok önemlidir.

2.Teraryum (Sukulent-Kaktüs)

Bir diğer adı dikensiz kaktüs olan teraryumların bakımı oldukça kolaydır. Bu kaktüsler minik ve yayvan saksılarda dekorasyon unsuru olarak kullanılabilmektedir. Teraryum bitkisinin dekorasyonda kullanımı o kadar geniştir ki, nişlerin içinde, sehpaların üzerinde, cam fanuslarda yeterli güneş gördüğü müddetçe canlı ve hoş görünümü ile popüler bir dekoratif bitkidir.

3-Aşk Merdiveni

Son zamanlarda yatak odalarında ve salonlarda gördüğümüz bu bitki, yeşil yaprakları ve kapladığı alanın küçüklüğüyle aranan dekoratif bitkilerdendir. Sarkıt olabilen bir bitki olan aşk merdiveni raflardan sarkıtılarak kendini çok güzel gösterecektir.

4-Limon Ağacı

Mis kokusuyla hem dekoratif hem de meyve ağacı olan limon ağacı, boyunun çok büyük olmaması sebebiyle evde de kullanılabilmektedir. Sarı yeşil görüntüsü ile dekoratif olarak değerlendirdiğiniz alanlara zenginlik ve sofistike bir görünüm kazandıracaktır.

5-Paşa Kılıcı

Yapraklarının cinsinden ötürü iç mekanların vazgeçilmez bitkilerinden olan paşa kılıcı, her ortama kolaylıkla uyum sağlayabilmektedir. Genellikle salon ve antrelerde kullanılan bu zarif dekoratif bitki hoş bir porselen vazo ile dekorasyonunuza heykelsi bir renk katar.

6-Deve Tabanı

Aydınlık ortam seven bu bitki, uzun, geniş ve yeşil yapraklarıyla en sık tercih edilen dekoratif bitki çeşitlerindendir. Yapraklarının farklı ve eşsizliği ile dekorasyonunuzun tamamlayıcısı olur. Doğrudan güneş ışığını sevmeyen bu bitkinin anavatanı Güney Amerika’dır.

7-Kauçuk

Kalın yapraklı olan kauçuk bitkisi, bir dönem hemen hemen her salonda karşılaşabileceğiniz bir bitkidir. Oldukça dayanıklı bir bitki olan kauçuk, çok genişlemeden uzadığı için orta boy salonlarda rahatlıkla kullanılır.

Yaşam alanı dekorasyonunda tamamlayıcı bir görünüm kazandıracak bitki türleri ve daha fazlası için  https://www.tazecicek.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı