Yazar Önerisi: Jack London

Kitapları yabancı dile en çok çevrilmiş ABD’li yazarlardan biri olan Jack London; çocukluğu yoksulluk içinde geçmiş, erken yaşta hayata atılmış, türlü işlerde çalışmış, militan bir sosyalisttir. Çoğu eserinde sert bir kapitalizm eleştirisi göze çarpar. Biz de Jack London’un elinizden bırakamayacağınız üç güzel eserini sizler için inceledik;

1)Martin Eden

Martin Eden; özendiği burjuva hayatı ve o hayatın içinde yer alan bir kadına aşkı yüzünden yazar olma uğraşı veren bir gemi işçisini anlatır. Kitapta Martin’e bütün güzellikler burjuva hayatında vücut bulmuş gibi gelir ancak kitap okumaya ve bakış açısını genişletmeye başladığı zaman burjuva ahlakının kokuşmuş yönlerini görerek bu sınıfa mensup kişilerden uzaklaşır. Delicesine aşık olduğu kadının onu olduğu gibi kabul etmeyişi ve kendi sınıfından bir kuklaya çevirmeye çalışması da Martin’i yalnızlığa iter.  Yazar, bir gemi işçisinin kendini, aşkı ve hayatı keşfetme çabası oldukça sürükleyici bir üslupla anlatıyor.

2)Demiryolu Serserileri

Yazarın kendi deyimiyle serserilik yıllarında edindiği deneyimleri anlattığı bir kitap Demiryolu Serserileri. İnsanın bir lokma ekmek için demir yolunda kıyasıya verdiği mücadele ve adım adım suça sürüklenişi harika betimlemelerle anlatıyor. Kendisine yardım edenlerin ise yine kendisi gibi yoksullar olması “Köpeğe verilen bir kemik yardımseverlik değildir. Yardımseverlik, siz de köpek kadar açken onunla paylaşılan kemiktir.” ifadesini gözler önüne seriyor. Kitapta, dönemin ağır ekonomik buhranı arka planda çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

3)Demir Ökçe

Yazarın sosyalist düşüncelerinin açık şekilde ifade edildiği distopik bir romandır. Amerika’da işçi hareketlerinin doğuşuyla birlikte kitlelerin bir işçi sınıfı yazarı arayışına yanıt veren en önemli yazarlardan biri Jack London olmuştur. Sınıf mücadelesinin çarpıcı biçimde ele alındığı roman oldukça sert bir üsluba sahiptir. Düzenin kendisine muhalefet eden herkesi o dönemde nasıl vahşi bir acımasızlıkla ezdiğini gözler önüne seren, devletin demir ökçesi altında çiğnenen insanların sesi olan bir roman Demir Ökçe.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı