Yaratıcılığınızı Geliştirmenin 10 Yolu

Yaratıcılığı arttırmanın yollarını birlikte keşfetmeye hazır mısınız?

1. Müzik Dinleyin

Araştırmalar klasik müziğin yaratıcılık ve üretkenlik üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösteriyor.  Gün içinde Mozart, Vivaldi, Beethoven, Pachabel, Handel ve Bach gibi müziğin üstatlarını dinleyerek stresten uzaklaşabilir, konsantrasyonunuzu arttırabilirsiniz.

2. Meditasyon Yapın

En kısa tanımı “bilimsel olarak zihni dinlendirme tekniği” olan meditaston, hem zihinsel hem de fiziksel sağlığımızı etkiliyor. Olumsuz düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlayacak meditasyon ile yaratıcı fikirlere bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

3. Egzersiz Yapın

Koşun, yürüyün ya da bisiklet sürün… Yaratıcılığınızı arttırmak istiyorsanız egzersizi günlük hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın.

4. Seyahat Edin

Dinlenmek ya da eğlenmek için yaptığınız seyahatlerin yaratıcılığınızı geliştirdiğini biliyor musunuz? Yeni deneyimler kazanın, yeni kültürler ve insanlar ile tanışın… Seyehat etmeli ve yaratıcılığınızı arttırmanın en keyifli yolunu keşfetmelisiniz.

5. Mekanların Etkisini Keşfedin

Çalışma mekanlarımızda küçük detaylara önem vermeli ve mekanların etkilerinin farkına varmalısınız. Örneğin; yeşil duvarlara sahip bir çalışma odası yeni fikirlere yelken açmanıza yardımcı olabilir. Loş ışığın da yaratıcılık üzerindeki olumlu etkisinden söz ediliyor.

Ayrıca düzenli olmak için kaygılanmanıza hiç gerek yok! Araştırmalar gösteriyor ki dağınık bir masada çalışmak üretkenliği pozitif yönde etkiliyor.

6. Kendi Sınırlarınızın Dışına Çıkın

İlham perilerinin sizi nerede beklediğini bilemezsiniz! Uzmanlık alanınızın, kendinizi rahat hissettiğiniz ve sevdiğiniz şeylerin dışında bir şeyler yapmalısınız. Daha önce okumadığınız bir türde kitabı okumaya başlayın, ilginizi çekmeyen bir konuda kısa bir eğitime katılın ya da farklı sektörlerden insanlarla tanışın. Belki de yeni bir dünyanın kapılarını aralarsınız, kim bilir?

7. Çocuklaşın

Yaratıcı bir zihnin en kilit noktalarından birinin bir çocuk gibi düşünmek olduğunu biliyor musunuz? Çocukluğunuzu düşünün. Ne kadar meraklı, korkusuz ve keşfetmeye açık olduğunuzu hatırlıyor musunuz? Bu konuda Barış Özcan’ın “Yeniden kreatif olmak için ne yapmak gerek?” adlı videosunu henüz izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederiz.

8. Zaman Sınırı Koyun

Jack Foster, “Fikir Nasıl Bulunur?” adlı kitabında “Yapmak zorunda olduğunuzu bildiğinizde, neler yapabileceğinizi görmek gerçekten çarpıcıdır.”  der. Siz de Foster’a kulak verin. Beklemeyin, ertelemeyin. Bunu yapabileceğinize emin olun ve sadece yapın!

9. Eğlenin

Çalışmalarınızı eğlenceli hale getirmenin bir yolunu bulun. Paul Valery’nin dediği gibi “Ciddi insanlardan pek az fikir çıkar. Fikirlerle dolu insanlar, asla ciddi olmazlar.”

10. Düşünme Biçiminizi Değiştirin

Yaratıcı fikirler ortaya çıkarmanın yolu farklı düşünmekten geçiyor. Farklı düşünme tekniklerini öğrenmeli ve beyninizin sınırlarını yıkmaya cürret etmelisiniz. Örneğin bir sorunla karşılaştığınızda görsel düşünmeyi ve çözümü kelimeler yerine şekillerde aramayı deneyin. Sorun neye benziyor? Neyi simgeliyor?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı