Vidasız İmplant Nasıl Yapılır?

İster porselen istenirse de zirkonyum protez dişlerin uygulanmalarında vidalı veya vidasız implant yöntemi kullanılabiliyor. Çene kemiğine vida yerleştirilmeden uygun malzemeyle sabitlenen bu implant yönteminde, dişin vida üzerinde oynayıp gevşeme riski ortadan kaldırılıyor. Uygulama yapılırken lokal anestezi sayesinde hastanın her hangi bir acı hissetmesi mümkün olmaz. Çene kemiğine yerleştirilen titanyum bazlı malzemeye uygun yapıştırma yöntemiyle sabitlenen porselen veya zirkonyum dişlerle tedavi tamamlanmış olur. Bu uygulamada işlem süresi de genellikle bir implant için 20-30 dakika gibi kısa sürelerdir.

izmir implant tedavisi

Vidalı İmplant mı Vidasız İmplant mı?

Her iki implant yönteminin de kendine göre avantajlarının olduğu söylenebilir. Vidalı implant yönteminde, protez dişin kolayca çıkarılıp temizliğinin yapılması mümkün olur. Bu nedenle müdahale edilmesi daha kolay ve çabuk olacaktır. Vidasız implantlarda ise, protez dişin istem dışı gevşemesi ve yerinden oynaması riski ortadan kalkmış olur. Ayrıca kemiğe yerleştirilen vidanın da oynama ve yerinden çıkma şansı bulunmaz. Bu bakımdan değerlendirildiğinde, hastanın uygun olması durumunda vidasız implant yönteminin daha başarılı sonuç vereceği söylenebilir.

Vidasız İmplantın Avantajları Nelerdir?

Hem vidalı hem de vidasız implant yöntemlerinde oldukça uzun ömürlü bir kullanım olanağının bulunduğu söylenebilir. Bu nedenle iki yöntemi kesin bir dille birbirinden üstün görmek pek mümkün değildir. Vidasız implant yönteminin kendine göre bir takım avantajlarından bahsedilebilir. Bunların başında, uygulamanın daha sağlam yapıda olması gelir. Bu nedenle çene kemiğine takılan titanyum malzeme veya protez dişlerde kolay kolay gevşeme meydana gelmez.

Vidadız İmplant Uzun Ömürlü mü?

Her iki implant yönteminde de aşağı yukarı aynı uzunlukta kullanım ömrü bulunur. Vidasız implant yönteminde çoğu zaman bir ömür boyu kullanabileceğiniz protez dişlere sahip olursunuz. Bu durum vidalı implant uygulamalarında da aynı şekilde geçerli olur. Kısacası implant diş tedavisiyle oldukça uzun süreli sağlıklı ve kalıcı dişlere sahip olunabilir. Protez dişlerde tercih edilecek zirkonyum malzeme ile de oldukça doğal bir diş görünümü elde edilebilir. Aynı zamanda dişin yapısından dolayı sararması ve kirlenmesi zor olur. Basit bir fırçalama işlemiyle ilk günkü beyazlığa kavuşturulur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı