Uyku Kalitenizi Artıracak Öneriler

Geceleri sıklıkla uyanma, uykuya dalmakta güçlük çekme ya da sabahları yorgun uyanma çok sayıda kişinin yaşadığı sorunlardan biridir. Elbette uyku kalitesini etkileyen pek çok unsur bulunuyor. Kimi zaman stresli bir yaşam sürmek, kimi zaman da uyku apnesi gibi sağlık sorunları uyku kalitesini ciddi düzeyde etkileyebiliyor. Ancak sizin uyku kalitenizi etkileyen unsurun bir sağlık sorunu olmadığını düşünüyorsanız sadece basit bazı değişikliklerle bu problemin üstesinden gelebilirsiniz. Neleri gözden geçirmeniz gerektiğine dair birkaç bilgi aktaralım.

  • Karanlık Ve Sessiz Bir Ortam Gerekli

Rahatlıkla uykuya dalabilmeniz ve gece boyunca kesintisiz bir uyku süreci yaşamanız için öncelikle sessiz ve karanlık bir ortama ihtiyacınızın olduğunu unutmayın. TV izleyerek, müzik dinleyerek uykuya dalmanın kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu durumda uykuya dalma sürecinde beyniniz sürekli sesler nedeniyle uyarılacaktır. Dolayısıyla bu alışkanlığı terk etmeniz uzmanların da önerileri arasında yer alıyor. Beyniniz bir yandan sesler tarafından uyarılırken diğer yandan uyku sürecine geçmeniz oldukça güç!

  • Yatmadan Önce Kafein Almayın

Yaygın alışkanlıklardan biri de uyku saatine yakın zamanlarda kafein içerikli içecekler tüketmektir. Bu durum da beyniniz için uyarıcı bir unsur olma özelliği taşıyor. Yatacağınız saatten en az 5 saat öncesinde kafein alımını kesmeniz gerekir. Bunun yerine sakinleştirici özelliği olan bitki çayları tüketebilirsiniz. Süt ürünleri de uykunuzun gelmesini sağlayabilir ve daha kolay uykuya dalmanızı da sağlar. Ilık süt ya da ayran içerek bile söz konusu problemin üstesinden gelinebilir.

  • Stresten Arınmadan Yatağa Gitmeyin!

Stresli ve gergin bir şekilde uykuya dalmaya çalışmanız beyhude bir çabadan öteye gitmeyecektir. Öncelikle meditasyon, yoga gibi çeşitli yöntemlerden yardım alarak rahatlamanız gerekiyor. Sonrasında yatmanız durumunda uyku sorunlarının üstesinden geldiğinizi kendiniz de fark edebilirsiniz.

  • Yatarken Giydiğiniz Kıyafetler Önemli!

Genellikle göz ardı ediliyor ancak yatarken ne tür kıyafetler giydiğiniz de uyku kaliteniz ile çok yakından ilgilidir. Mutlaka terlemeye neden olmayan, cilt dostu kumaşlardan hazırlanan kadın pijama çeşitlerini tercih etmelisiniz. Pijamaların kesimi de rahat olmalı ve vücudunuzun hiçbir bölgesine baskı uygulamamalıdır. Kullandığınız pijamaları değiştirerek ve çok daha doğru ürünlere yönelerek de uyku kalitenizin artmasını sağlayabilirsiniz. Bu ürünleri Simisso.com adresinden kolaylıkla temin edebileceğinizi de belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı