Tripofobi (Delik Fobisi) Nedir? Araştırmalar ve Tedavisi

Tripofobi (Delik fobisi) bir kişinin küçük delik kümelerine karşı korku veya iğrenme yaşadığı bir durumdur.

Tripofobi Nedir

Bir kişi korku, tiksinti ve kaygı gibi semptomları ortaya çıkaran küçük kümelenmiş deliklerden oluşan bir model gördüğünde, bu durumun tetiklendiği düşünülmektedir.

Tripofobi şu anda ruhsal hastalıkların kutsal kitabı sayılan Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı (DSM-5) tarafından tanınmasa da, tripofobi terimi 2009’dan beri kullanılmaktadır.

2013 yılında yapılan bir araştırma, tripofobiye neden olan görüntüleri inceledi ve bu duruma sahip olmayan kişilerin bir bal peteği resmi gördüklerinde, bal veya arıları düşündüklerini buldu.

Bununla birlikte aynı çalışma tripofobisi olan kişilerin, bal peteğini gördüklerinde bu resmi bilinçaltında paterni benzer olan tehlikeli bir hayvanla ilişkilendirdikleri için semptomlar geliştirdiklerini teorileştirdi.

2017’de yapılan bir başka çalışma ise tripofobinin bir kişiyi parazitlerin veya diğer bulaşıcı hastalıkların varlığına karşı uyarmak için evrimsel bir yanıt olduğunu öne sürüyor.

2013’de yapılan yapılan araştırmanın bir devamı olarak Çin’de yapılan bir diğer araştırma ise, okul öncesi çocuklarda tripofobi semptomlarının ve rahatsızlıklarının özellikle görsel uyaranların özelliklerine mi yoksa zehirli hayvanların bilinçaltı korkusuna mı dayandığını değerlendirdi.

Araştırmacılar, çocukların bazı tripofobik uyaranlarla karşılaştıklarında rahatsızlık yaşadıklarına dikkat etseler de, rahatsızlıklarının zehirli hayvanlarla bilinçaltı ilişkisinden kaynaklanmadığını, aslında küme örüntüsünün özelliklerinden kaynaklandığını varsayıyorlar.

Tripofobi Tedavisi

Bu fobi Ruhsal Bozuklukların Teşhis ve İstatistik El Kitabı (DSM-5) tarafından tanımlanmadığı için tripofobi tedavisi var mı gibi sorulara net olarak cevaplar bulabilmek ne yazık ki pek kolay değil. Ancak yine de bilinen belli başlı tedaviler ve kürler vardır:

  • Bir danışman veya psikiyatrist ile genel konuşma terapisi
  • Anksiyete ve panik semptomlarını azaltmaya yardımcı olmak için sakinleştirici gibi bir ilacın alınması
  • Derin nefes alma ve yoga gibi gevşeme teknikleri
  • Anksiyeteyi ve fobiyi yönetmek için fiziksel aktivite ve egzersiz
  • Dikkatli ve derin nefes alma, gözlem, dinleme ve stresle başa çıkmaya yardımcı olduğu bilinen diğer stratejiler

Unutmayın, tripofobi arkasında ciddi ruhsal ve akılsal sorunların barınabileceği bir rahatsızlıktır. Doğru tanı ve doğru tedavi için mutlaka uzman doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kaynak: Dusge | Tripofobi (Delik Fobisi) Nedir? Çözümü ve Tedavisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı