Tofu Nedir? Nasıl Yapılır ?

Uzakdoğu mutfağına özgü bir yiyecek olan tofu, Japonya, Tayland ve Çin’de yaygın olarak tüketilen soya sosundan elde edilen bir besindir. Nötr bir lezzeti olmasından dolayı daha çok yanındaki besinlere bağlı tüketilebilir.

Vegan ve vejeteryan beslenmenin özellikle son yıllarda yaygınlaşması ile birlikte bitkisel ürünlerin tüketimine yönelen insanlar, farklı kültürler ve besinlerle kolay çözümler buluyor. Soya fasulyesinden yapılan tofu, yağsız bir besin olması ve çok düşük miktarda kalori bulundurması nedeniyle de tercihler arasında yer alıyor. İçerisinde protein, kalsiyum ve B vitamini bakımından oldukça zengin, tatsız denebilecek, nötr bir lezzete sahiptir. Bu nedenle tatlı ve tuzlularla birlikte tüketilir. Japonya’da sık tüketilen besin genellikle soğan ile birlikte kullanılmaktadır.

Tofu Nasıl Tüketilir?

En yumuşak olanı silken, ekmeğe sürerek tüketilebilir. Üzerine kekik, biber gibi baharatlar ekleyerek de kullanılabilir. Krep, omlet ve menemen içine de katarak malzeme zenginliği sağlanabilir. Sert çeşitleri ise beyaz peynir kıvamında kahvaltılarda tüketilebilir. Tuz, limon veya zeytinyağı ekleyerek daha lezzetli hale getirilebilir. Sert olan çeşitleri salatalarda, sigara böreği arasına, makarna üzerine sebze sotelerine ve galeta ununa bulanarak kızartılabilir halde tüketilebilir. Ayrıca içerisinde peynir bulunan tatlıların içine de peynir yerine tofu kullanılabilir.

Tofu Nasıl Yapılır?

Soya fasulyesi önceden 6 saat kadar suyun içinde bekletilir. Yarım kiloluk kısmını 250 ml. Limon suyu ve 3,5 litre su ile birlikte hazırlayın. Suda bekletilen fasulyeleri bir kaba koyun ve fasulye miktarına göre su ilave edin. Bu karışımı karıştırarak püre kıvamına getirin. Bu püreyi temiz bir bez ya da benzeri bir maddenin içine koyarak sıkın ve suyu akana kadar devam edin. Çıkan suyu tencere içinde kaynatın ve kaynadıktan sonra soğumaya bırakın.

Geniş bir kaba limon suyunu koyun ve tencerede soğumuş olan soya suyunu yüksekten olacak şekilde limon suyu içerisine dökün. 5 dakika dinlenmeye bırakın. Karışımı tekrar bir bezin içerisine alarak tencere içerisine süzün. Bu ortaya suyun bekleme sürelerine göre 25 dakikada yumuşak, 30 dakika orta ve 35 dakikada katı tofu elde etmenizi sağlar.

Görsel kaynak: https://www.splendidtable.org/recipes/stir-fried-tofu-shrimp-and-peas

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı