Sivilceler İçin Bitkisel Çözümler

Tüm Yaş Grubunun Baş Belası SİVİLCE!

Sivilceler özellikle yüz kısmında çıkarak en rahatsız edici ve kişinin özgüvenine kadar etki yapan cilt sorunudur. Erken yaşlarda başlayan bu sorunlar ileri yaşlarda da devam etmektedir. Hormonsal kaynaklı sivilceler, genellikle toplum içinde bilinenin aksine, kirden ya da pislikten değil, farklı sebeplere dayalı olarak çıkmaktadır. Yüzünüzü temiz tutmak için günde 5-6 defa yıkamak sivilceleri geçirmeyeceği gibi, yüzünüzün tahriş olmasına ve cildinizin zarar görmesine de neden olacaktır.

Yüzünüzde derinin altında, deri gözeneklerinin tıkanması sonucu ölen hücreler birikerek iltihap oluşturur ve sivilceler meydana gelir. Deri altında oluşan sivilceler müdahale edilmesi için tehlikelidir. Bu sivilceleri dikkat etmeden sıkmak ya da patlatmak yüzünüzde leke ve izlerin oluşmasına, kalıcı olarak yer etmesine neden olabilir. Bu tür sorunlar ileri yaşlarda da insanları psikolojik etkilemektedir. Bunun önüne geçmek için basit yollarla sivilcelere bitkisel çözümler uygulayabilirsiniz.

Sivilceler İçin Doğal Çözümler

Sivilceler İçin Limon Suyu

Kalın bir limon alınarak sivilcelerin olduğu bölgede hafifçe ovalanır. Taze limonun suyunu da sıkarak pamuk yardımı ile sivilce bölgesine sürmek faydalı olmaktadır. Bu işlemi belirli gün aralıklarıyla 10 dakika boyunca uygulayın. Cilt üzerinde bulunan fazla sebum’u atmak ve sivilcelerden kurtulmak için gözeneklerin açılmasını sağlar.

Sivilceler İçin Bal Maskesi

Isıtılan saf bal, yüzdeki sivilce bulunan bölgelere doğrudan uygulanır. 20 dakika beklenir ve yıkanarak temizlenir. İçinde bulundurduğu antibakteriyel özellikler sayesinde yeni sivilceler çıkmasına da engel olur.

Patates ile Sivilce Tedavisi

Sivilceler için bitkisel çözümler arasında en etkili yollardan biri patates tedavisidir. Küçük parça çiğ bir patatesi rendeledikten sonra sivilcelerin bulunduğu bölgeye uygulanır. Sürüldükten sonra 20 dakika bu şekilde bekletilir ve yıkayarak temizlenir.

Sivilceler İçin Domates Tedavisi

Mümkünse organik bir domatesi rendeleyerek suyu ile birlikte sivilceli bölgelere uygulanır. Oluşacak domates püresini sürdükten sonra kuruyana kadar bekletilir. Sivilceler için bitkisel çözümler arasında kullanacağınız ürünlerin organik olması sağlık açısından da faydalı olacaktır. İsteğe göre gece yatmadan önce sürülerek sabaha kadar ciltte kalması sağlanabilir. Sabah ılık su yardımı ile durulanarak temizlenir. Antiseptik sıkıştırıcı ve antioksidan özellikleri sayesinde cildin temiz kalmasına ve sivilcelerden arınmasına yardımcı olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı