Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Ne Yapılmalı ?

Sivilce Oluşumunu Engellemek İçin Ne Tür Tedbirler Almalısınız?

Gerek güneşin neden olduğu kurutucu etkiler gerek deniz suyundaki iyot gerek kullanılan ilaçlar gerekse ergenliğin beraberinde getirdiği hormonsal farklılıklar. Her biri çıkmasını istemediğiniz sivilceler için birer etkendir. Sivilceye neden olan etkenleri daha da arttırmak mümkündür.

Peki, ya sivilcelerin çıkmaması için nasıl bir yol izleyeceksiniz? Sivilce oluşumunu engellemek için neler yapmalısınız? Sivilceleri hayatınızdan uzaklaştırmak için öncelikli olarak cilt temizliğiniz konusunda titiz davranmalısınız. Her sabah derideki salgıları harekete geçirdiğinizde her akşam deri altındaki gözeneklerde biriken kir zerreciklerini cildinizden arındırdığınızda cilt temizliğinizi yapmış, sivilceleri yok etmek için alınması gereken en önemli tedbiri almış olacaksınız. Tabi cilt temizliğinizin yanı sıra en azından haftada iki ila üç kez tercih edeceğiniz maske de işinize yarayacak olan iyi bir alternatiftir. Zira maskeler cildinizdeki yağ kalıntılarına elveda diyebilmeniz için sizlere yardımcı olacaktır.

Cilt temizliği kapsamına giren bir önemli tedbir de haftada bir kere yapabileceğiniz buhar banyosudur. Buhar banyosundan kasıt başınızın üstüne aldığınız bir havluyla yarısına kadar kaynar suyla dolu bir kabın üzerine eğilmenizdir. Bu banyo ile gözenekleriniz genişler ve cilt temizliğiniz çok daha net bir şekilde sağlanmış olur. O halde toparlayacak olursak cilt temizliğinin sivilce oluşumunu engelleyen en önemli tedbir olduğunu söyleyebiliriz.

Düzenli Beslenmeler Ve İyi Bir Uykuyla Sivilceler Cildinize Uğramayacak!

Sivilce oluşumunu engellemekadına cilt temizliği öncelikli tedbirlerden biri olsa da tek başına yeterli olmayacaktır. Peki, sivilcelerle başa çıkarken almanız gereken diğer tedbirlernelerdir? Mesela beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerekli tedbirlerden bir diğeridir. Bakıldığında çikolatalar ile şarküteri kapsamına giren ürünler sivilce oluşumunda büyük rol oynamaktadır. Bu durum söz konusu ürünlerden uzak durduğunuzda sivilce oluşumuna da engel olabileceğinizin bir kanıtıdır.

Peki, hangi besinler tüketilmelidir? Tabi ki sağlığa da faydası olan meyveler ve sebzeler tüketilmelidir. Zira bu yiyeceklerin cilt dostu olduğunu söylemek mümkündür. Sivilce oluşumuna engel olurken alacağınız bir diğer tedbire gelecek olursak bu konuda iyice dinlenmenizi sizlere tavsiye edebiliriz. Stresin olmadığı bir ortamda en azından 7 ila 8 saatlik bir süreyle uyumalısınız ki hormonsal aktivitenizi düzenleyebilin. Böylece de sivilce üzerinde etkili olan hormonsal durumlardan birine daha izin vermemiş olun.

Bitki Çayları Ve Daha Az Makyajla Sivilcesiz Ciltler!

Yapılan araştırmalar doğrultusunda bitki çaylarının sivilce oluşumunu engellemek adına kişilere yardım ettiğini söyleyebiliriz. Organizmaları temizleyebilme özelliğini barındıran bitki çayları bu noktada cildinize dost olabilen etkenlerden bir diğeri oluyor. Pudralar, allıklar. Yani sivilce oluşumunda en büyük etkenlerden biri olan makyaj malzemeleri… Eğer sivilcelere karşı etkili önlemler almak istiyorsanız makyaj malzemeleri arasında yer alan bu iki üründen uzak durmalısınız. Öyle ki bu ürünler fazlaca miktarda yağ içermekte ve bu yağı cildinize aşılamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı