Şeker Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

Bir çoğumuz şekerli şeylere, tatlılara bayılıyoruz. Hatta hayatın tadı onlar gibi geliyor bazen. Tatlı krizlerimiz, kan şekerimin düşmesi hepsi şeker sevgimizden. Gönül isterdi ki bu kadar lezzetli şeyler çok zararlı olmasın. Fakat malesef fazlasıyla zararlı. Kana birden karışıp kan şekerinizi yükselten şeyler, aniden de düşürür. Bu yüzden tatlı krzilerine, kan şekeri düşmesine hatta elimizin ayağımızın titremesine maruz kalırız. Ayrıca şeker zaten meyve ve sebzelerde yeterince bulunuyor, daha fazlasına asla ihtiyacımız yok.

DUDAK . LÝMON , TOZ SEKERÝ .

Şeker, vücutta kan şekeri dengesini sağlayan insülin hormonunun aşırı salgılanmasına neden olur. Bu yüzden çok fazla şeker tüketen kişide insülin direnci, diyabet gibi hastalıklar görülebilir. Bu hastalıklar yaşam kalitenizi düşürür. Oysa şekeri tüketmeden de gayet rahat ve sağlıklı bir şekilde yaşabiliriz. Şekerin hücrelere, damarlara verdiği zarardan kurtulabiliriz.

Şeker sadece kilo aldırmaz aynı zamanda kanser, böbrek hastalıkları, kalp-damar hastalıkları riskini yükseltir. Tarihi de bu kadar eski olmayan bir besin türü bizi neden ele geçirsin? Neden vücudumuzu daha iyi daha sağlıklı hale getirmeyelim? İşte şeker bağımlılığını yenmeniz yapmanız gerekenler. Tabi bunların yanında biraz da irade :).

şeker bağımlılığından nasıl kurtulunur

Şeker Bağımlılığını Yenmenin Yolları

  1. Kahvaltınızı doğru proteinlerle güzel bir şekilde yapın. Bu sizin acıkmanızı önleyecek ve abur cubura yönelmenizi azaltacaktır. (Örn: peynir, yumurta, yeşillik, zeytin)
  2. Canınız çok fazla tatlı isterse gün içinde kendinize bir porsiyon meyve hakkı tanıyın. Bir porsiyonu geçmemeye dikkat edin. Unutmayın fruktozun da fazlası yağlanmaya yol açar.
  3. Şeker detoksuna girin. Yani kendinizi iki hafta sıkın ve hiçbir şekilde şeker tüketmeyin. Göreceksiniz isteğiniz baya bir düşecek. Şeker, karbonhidrat doyurmadığı için yedikçe yeme isteğine neden olur.
  4. Tatlı yemek istediğiniz bir öğünde alternatif çözüm yolları bulun. Örneğin bir adet kırmızı elmayı rendeleyin, üstüne tarçın ve ceviz serpiştirin. İstediğinizi bastırdığını göreceksiniz.
  5. En önemli madde de bu. Şekeri tamamiyle hayatınızdan çıkarın. Bağımlılığa neden olan besin türü olduğu için azıcık yesem bi şey olmaz taktiği şekerde başarılı olmaz. Meyve sularından, asitli içeceklerden, tüm abur cuburlardan uzak durursanız şeker bağımlılığından kurtulmuş olursunuz.  Bunlar yerine sizi gerçekten besleyen, glisemik indeksi düşük gıdalarla sağılığınızı koruyabilirsiniz.

sağlıklı beslenme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı