Saklı Cennetlerde Bugün: Endonezya, Bali

Dünyadaki şaşırtıcı güzellikteki bölgelerini araştırdığımız serimizde Myanmar’dan sonra Endonezya’nın büyüleyici adası Bali’deyiz. Küçük Sunda Adaları’nın en batısında yer alan Bali; resim, heykel ve dans gibi sanatları ve tabii ki muhteşem doğal güzelliği ile ün salmıştır.

Havaalanında 30 güne kadar vizesini alabileceğiniz bir ülke olan Endonezya’ya oldukça uygun fiyatlara gidebilirsiniz ve Bali’yi yaşamaya kolaylıkla geçebilirsiniz. Hem maceraperestler için, hem de huzur arayanlar için iyi bir tatil noktası olan adanın; beyaz kumsallarında dinlenebilir, berrak denizinde dalış yapabilirsiniz. Kumsaldan ve güneşten bir ihtimal vakit ayırabilirseniz, gür ormanların arasındaki maymunların cirit attığı eski tapınaklarını ve yerleşim yerlerini gezebilirsiniz. Nefesiniz kesildiğinde, Bali’nin spa merkezlerinde bir sonraki gün yapacağınız macera için dinlenebilirsiniz.  Tabii, Nisan – Eylül arası gitmeye çalışın yoksa yağmurlar canınızı sıkabilir.

Vakit kaybetmeden Bali’ye gittiğinizde göreceğiniz belli başlı noktaların fotoğraflarına bakalım:

  • Ubud Köy Kümesi
     Adanın en iyi spa merkezi, huzuru bulmanın garantisini veriyor. Bir çok müze ve galeriye ev sahipliği yapan Ubud’un en önemli detaylarından biri de, yüzlerce kuyruklu tatlılığa ev sahipliği yapması. Bu mistik, tropik bölgede yapacağınız yoganın keyfini başka bir yerde bulamazsınız. Gerçi, orada bulunmak bile yeterli bir yoga olacaktır.
  • Tabii uyarmadılar demeyin! Şapka, gözlük, cüzdan, telefon, kulaklık gibi üzerinizden çıkarılabilecek neyiniz varsa çantanıza koyun. Bu tüylü arkadaşlar iç huzuru bulmanız için maddi dünyanın eşyalarından ve yüklerinden sizi, siz istemeden kurtarabilirler.
  • Tanah Lot Tapınağı

Denizin ortasındaki kayalıklara inşaa edilmiş bu tapınak, turla giderseniz sizi ilk götürecekleri yer. Gün batımında harika fotoğraflar çekebileceğiniz  bir nokta.

  • Ulun Danu Bratan Tapınağı

Bali ile ilgili araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak ilk görsellerden biridir, Ulun Danu Bratan Tapınağı. Suyun kenarında, mistik dağların arasında, huzurlu konumlanması ile ve çevresinde dağların arasından akan bulutları ile Bali’nin en popüler noktalarından biridir.

  • Uluwatu

Dinlenebileceğiniz, güneşin, denizin tadını çıkarabileceğiniz Uluwatu. Sörf yapmak için en iyi noktalardan biridir.  Ve Uluwatu’nun en önemli noktalarından biri de haliyle Uluwatu Tapınağı.

Yorucu bir yokuşu çıktıktan sonra ulaşabileceğiniz bu tapınağa girebilmek için ne giydiğinize dikkat etmeniz bekleniyor. Fotoğraf çekecekseniz, gün batımını kaçırmayın 🙂

Evet, Uluwatu tapınağına giderken iç huzuru bulmanıza yardımcı olmaya istekli uzun kuyruklu “dostlarınız” olacak. Belki, o güneş gözlüğünüz olmadan daha rahat iç huzuru bulabilirsiniz 🙂

Git Git Şelalesi

  • İsmiyle bile yazıyı okuyanları davet eden Git Git Şelalesi, kelebeklerin uçuştuğu ve şelalelerini gürlediği bir yer. İnsanların suyun altına girerek arındıkları bir nokta.
  • Tirta Gangga Su Bahçesi

Bali’yi ziyaret etmeniz için tek nedeniniz bile olabilme yetisini barındıran Tirta Gangga, mükemmel işçiliği ve hayranlık bırakan görüntüsüyle insanı büyülüyor.

Üstelik bahçedeki taşların üzerinde gündüzleri yürüyebiliyorsunuz.

Bali hakkında ne düşünüyorsunuz? Bali de en çok nereyi görmek isterdiniz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın 😉

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. listeyi siz mi hazırladınız. yoksa bir kaynak var mı ? sitemizde yayınlamak için izin istiyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı