Sakal Yumuşatmak İçin Ne Yapılır? Hangi Ürünler Sakallara İyi Gelir?

Erkeklerde saç bakımı kadar sakal bakımı da oldukça önemlidir. Sert sakal yapısına sahip olan erkeklerin bakımlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekir. Sakal bakımına yönelik olarak evde yapılabilecek kür ve maskelerin yanı sıra alınabilecek ürünler de vardır. Sakalları yumuşatmak için bu ürünlerin uygulanması gerekir.

Sakal Yumuşatma

Sert sakal yapısına sahip olan erkeklerin sakal yumuşatmak için tercih edebilecekleri yöntemlerden biri şampuan kullanımıdır. Haftada minimum iki kere şampuan ile sakalların yıkanması, yumuşak bir görünüm elde etmesine yardımcı olur. Sakallara saçlar için kullanılan kremlerden de kullanılabilmektedir.

Şampuanla yıkama işleminden sonra ıslak sakallara saç kremi uygulamak, sakalların yumuşaması için tercih edilebilir. Sakalların hem parlak hem de yumuşak görünmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem zeytinyağı kullanımıdır. Zeytinyağı bir cezvede ısıtılarak sakallara sürülür. Bir süre beklendikten sonra ılık suda durulama yapılır.

Bal ile Sakalları Yumuşatma

Sakal yumuşatma yöntemlerinin en bilineni bal kullanımıdır. Balın yapısından ötürü zor gibi görünse de en etkili yöntemdir. Sakalların parlak görünmesini ve yapısının yumuşamasını sağlar. Doğal nemlendirici özelliği ile sakalların istenen uzunluğa çabuk gelmesine de yardımcı olur. Bir kasenin içerisine bir miktar bal ve bir kaşık limon suyu eklenerek karıştırılır. Sakallara masaj yapılarak sürülür ve 10 dk. kadar bekletilir. Daha sonrasına ılık su ile durulama yapılır.

Sakal Bakım Yağları

Evde uygulanabilecek kürlerin yanı sıra dışarıdan satın alınarak da sakallar yumuşatılabilir. Sakalı besleyip nemlendirerek yumuşamasını sağlayan bu yağlar, aynı zamanda sağlıklı bir şekilde uzamasına da yardımcı olurlar. Sakalda meydana gelebilecek olan kırıkların önlenmesi de sakal bakım yağları sayesinde mümkün olur. Beard Oil olarak da bilinen bu ürünler, sakal dışında cilt için de oldukça faydalı ürünlerdir. Cildin canlı görünmesini ve nemlenmesini sağlarlar. Bu yağlar esanslı olduğundan dolayı sakalın güzel kokmasına da neden olurlar.

Sakal Baba sakal serumları oldukça popüler ve başarılı sakal artıran ürünlerden.

Sakal Fırçası ile Sakalları Yumuşatma

Sert sakal yapısı fırça ile birlikte yumuşayabilir. Sakal köklerin taranarak aynı yöne alıştırılması, köklerinden çıkan sakalın daha yumuşak olmasına yardımcı olur. Sakal düzenleyici fırçaların tercihinde bazı kriterlere dikkat etmek gerekir. Fırçaların kaliteli malzemelerden üretilmiş olması ve elektriklenme yapmayan ürünlerin tercih edilmesi önemlidir.

Sakal fırçalarının faydaları;

  • Sakalın üzerindeki görsel sorunları düzeltme
  • Sakalın köklerini tutan cildin kan akışını hızlandırma
  • Sakalı besleme şeklinde sıralanabilir. Sakalları yumuşatmak için kullanılan yöntemler belirli bir süre geçtikten sonra etkisini gösterir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı