Sağlıklı Tarifler: Muzlu Kızarmış Dondurma

Havaların ısınmasıyla aklımıza gelen ilk yiyecek dondurma. Bu sıcak günlerde çok ağır, içimizi bayan yiyecekler fazla tüketemiyoruz. Dondurma tatlı ihtiyacımızı gidermek için harika bir seçenek. Kızarmış dondurma ise bildiğimiz dondurmanın çok farklı ve güzel bir yorumu. Ama kilo sorunu yaşayan veya formunu korumak isteyen insanlar için pek de sağlıklı bir yiyecek değil. Bu sebeple size vereceğimiz tarifte hem dondurmamızı çok pratik bir şekilde kendimiz yapacağız hem de kızarmış dondurma lezzetini çok seven fakat kilosuna dikkat edenler için, tadı kızarmış dondurmaya yakın ama kalorisi daha düşük bir lezzet sunacağız.

Muzlu Dondurma İçin Malzemeler:

 3 adet orta boy muz (bir orta boy muzdan bir orta boy top kadar dondurma çıkıyor.)

 

Dış Kaplama İçin Malzemeler:

Bir su bardağı tam tahıl gevreği ( Nesfit veya Special K)

– Bir çay kaşığı tarçın

İsteğe göre çekilmiş fındık, fıstık veya bademmuzjd18b5e218abfc29497f85785c747eb129

Yapılışı:

Muzları bir parmak kalınlığında yuvarlak yuvarlak keserek, bir tepsi veya tabağa dizip derin dondurucuya koyun. 2-3 saat beklettikten sonra, ısınıp sertliklerini kaybetmeden rondoya atın. En yüksek derecede parçalayın. Biraz bekleyip devam edin, bir süre sonra muzlar kremamsı olacaktır.dond

Muzlu dondurmanızı tekrar derin dondurucuya koyun daha kıvamlı hale gelmesini bekleyin.

Dondurmanız donarken, gevreklerinizi buz dolabı poşeti içine koyarak ağzını bağlayıp bir bardak altı yardımıyla veya elinizle küçük parçalara ayırın.

Yeterince küçülen gevreklerin içine tarçını ve arzu ediyorsanız kuruyemişinizi ekleyin, homojen olacak şekilde karıştırın.

Kıvamlı hale gelen dondurmanızı top şeklinde, ya kaşık yardımıyla ya da elinize bir eldiven geçirerek gevreğe bulayın. Sunumunuzda dilerseniz sevdiğiniz bir meyve diliminin üstüne yerleştirebilirsiniz.

Afiyet olsun.:)

4327206_full

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı