Sağlıklı Tarifler: Evde Meyve Suyu Yapımı

Soğuk içecekler yaz aylarının vazgeçilmezi. Hepimiz serinlemek için soğuk bir şeyler arıyoruz. Tabi ki en kolay marketlerden aldığımız hazır meyve sularıyla, gazlı içeceklerle bu ihtiyacımızı hızlıca giderebiliyoruz. Peki ya sağlığımız? İçinde glikoz şurupları bulunan meyve sularının tek zararı bunla da sınırlı kalmıyor. Çürük meyvelerden, raf ömrü uzun olsun diye türlü kimyasallarla üretilen meyve suları sağlığımızı ciddi bir şekilde tehdit etmekte. Biz de mevsim meyveleriyle rahatça yapılabilen, evde katı meyve sıkacağınız yoksa tam size göre olan bir yöntem bulduk. Hem de bu yöntemle katı meyve sıkacağından çok daha fazla meyve suyu elde edip uzun süre içebilirsiniz.  Biz bu tarifi beş adet meyveden yaptık. Siz farklı meyvelerden de aynı şekilde yapabilirsiniz.

meyve-suyu-tarifi

 

Malzemeler:

 • 3 adet büyük şeftali
 • 6 adet kayısı
 • 14 adet kiraz
 • 5 adet kavun dilimi
 • 3 adet mor erik
 • 1 yemek kaşığı toz şeker

meyve-suyu-tarifi-

 

Yapılışı:

 1. Öncelikle şeftali ve kayısıların kabuklarını soyun ve gelişigüzel kesin. Kirazları çekirdeklerinden ayırın. Kavunu dilim dilim kesin. Erikleri de çekirdeğinden ayırıp gelişigüzel kesebilirsiniz.
 2. Daha sonra derince bir tencereye meyveleri koyun. üstlerine bir yemek kaşığı toz şeker dökün.
 3. Şekeri koyduktan sonra suyu ilave edip ağır ağır pişirin. Meyveler kendilerini salıp posalarını bırakıp suyu yoğunlaştırınca ocağın altını kapatın.
 4. Daha sonra bir blendır yardımıyla hepsini püre haline getirin. 7
 5. Bu aşamada ihtiyacınız olan şey delikli bir süzgeç. Meyve püresini delikli süzgecin üstüne koyup suyu ve posasını ayırın.
 6. Daha sonra sürahiye koyup buzdolabında soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra içine buz atarak servis edin.

Afiyet olsun.:)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı