Sağlıklı Beslenme Nedir?

Dünyada ve ülkemizde son yılların en popüler konusu haline geldi sağlıklı beslenme. Özellikle yaşamın kentlerde yoğunlaşması, ağır iş şartları, stresi derken hep daha pratik şeylere yöneldik. Bu tabi ki beslenmemize de yansıdı. Hemen yiyip çıkayım aman pratik bi şeyler atıştırayım düşüncesi ile, fast food ürünleri vs tüketip kilo alır olduk. Sağlıksızlaştık.

Görüntüsünden, sağlığından şikayetçi olan insanlar “temiz beslenme”ye yöneldi. Peki nedir bu temiz beslenme? Her beslenme uzmanı ayrı şey söylüyor kafamız karışıyor değil mi? İşte biz bu yazımızda herkes tarafından kabul gören bilimsel olarak da açıklanmış sağlıklı beslenmeyi anlatacağız.

sağlıklı yiyecekler

Temel Besin Maddelerimiz

Temel besin maddelerimiz üç gruba ayrılır. Bunları hemen hemen hepimiz biliyoruzdur. Karbonhidratlar, yağlar ve proteinler.  Sağlıklı beslenmeyi başarabilmek için bu üç grup hakkında temek şeyleri bilmemiz gerekmektedir.

1. Karbonhidratlar:  Karbon, hidrojen ve oksijenden oluşan şeker temelli besin maddeleridir. Vücudumuz karbonhidratları sindirim sonucu şekere dönüştürür.

Glikoz, fruktoz ve galaktoz şekerin çeşitlerindendir ve basit şekerlerdir.  Ekmek, börek, meyve, sebze, pirinç, yulaf karbonhidratlı besinlerdendir.

2. Proteinler: Proteinlerin temel yapıtaşı aminoasitlerdir. Büyüme ve doku tamiri için çok gereklidirler.  Her gün binlerce hücremizin yenilenmesi için aminoasitlere ihtiyacımız vardır. Et, tavuk, balık ve süt ürünleri protein kaynaklıdır.

3. Yağlar: Yağlar vücutta hücre zarı ve hormonların yapımında kullanılır. Zararlı ve yararlı yağlar vardır. Zeytinyağı ve tereyağı yakılmadığı sürece çok sağlıklı yağlardır. Sağlıklı besleniyorsanız bu tip yağları tüketmeniz gerekir. Fakat trans yağ dediğimiz kızartma yağları ve margarin gibi doymuş yağ türevi şeylerin temiz beslenmede yeri yoktur.

sebzeler

Nasıl Beslenmeli?

Herkesin kafasının karıştığı kısım bu. Şimdi vücudumuzun hareket etmesi için enerjiye ihtiyacı var. Eğer ihtiyacımızdan fazla enerji alırsak kilo alıyoruz. Biz sağlıklı beslenirken ihtiyacımız olan enerjiyi de yararlı şeylerden sağlayıp fazlasını bırakacağız.

Aslında temiz beslenmenin dikkat edilmesi gereken gayet basit temel kuralları var. Kalitesiz karbonhidrat ve şekerden uzak durmak mesela. Bu iki besin maddesinin bilimsel araştırmalara göre vücudumuza hiçbir katkısı yok. Kalitesiz karbonhidrat diyince aklımıza hemen beyaz ekmek, pirinç, makarna, her türlü börek, çörek, pasta, kurabiye, tatlı, ambalajlı satılan bisküviler gelmeli. Bunlar glisemik indeksi yüksek yiyeceklerdir. Kan şekerini aniden yükseltip aniden düşürürler ve çok fazla acıkmanıza böylece çok yemek yemenize neden olurlar. Ayrıca vücutta insülin direncini arttırıp şeker hastalığına yol açarlar. Kaliteli karbonhidrat diyince de aklımıza yulaf, meyve, sebzelerden alınan karbonhidrat ve çok fazla yememek kaydıyla tam buğday türevi ekmekler gelmelidir. Karbonhidrat ihtiyacımızı bu besinlerden sağlamamız gerekir.

Geç acıkmamızı sağlayan bizi tok tutan ve kan şekerimizi düzenleyen besinler ise sağlıklı yağlar ve proteinlerdir. Yumurta, yoğurt, peynir, süt, et, tavuk, balık, tereyağ, zeytinyağı, çiğ kuruyemişler, bulgur, tahıllar bu gruba girer. Oldukça faydalıdırlar. Sağlıklı beslenmenin temelini oluştururlar. Şunu belirtmek gerekir ki zeytinyağı ve tereyağını da yakmadan yani kızartmadan tüketmelisiniz. Ayrıca bol bol su içmeli ve metabolizmanızı harekete geçirmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek isteyenler için oldukça fazla yiyecek alternatifi vardır. Bunlara dikkat ederseniz sizi aç bırakacak tek düze diyetlere gerek duymadan yiyecek kombinlerinizi kendiniz yaparak gayet rahat çok fazla acıkmayarak kilo verebilirsiniz.

sağlıklı beslenme

Sağlıklı Günler:)

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı