Safranın Vücudumuza Faydaları

Yemeklerden cilt bakımına, kolonya yapımından saç derisine olan faydasına kadar bir çok alan kullanılan şifalı bir bitkidir safran. Az bulunması, zor toplanması nedeniyle maliyeti oldukça yüksek. Fakat safranın  1 gramının bile boyama potansiyeli çok yüksektir.

Safran Türkiye’de adını da bu bitkiden almış olan ilçemiz Safranbolu’da yetişir. Turistik bir cazibe merkezi haline gelen Safranbolu’da az miktarda safranla bir çok ürün elde ediliyor ve çeşitli tedavi yöntemleri için kullanılabiliyor.

Azafran

Safran Bitkisinin Yararları: 

  • Cilt bakımı için kullanılır. Cildi genç tutar, sivilceleri giderebilme özelliğine sahiptir. Bu noktada safran sabunu ve safran maskesini önerebiliriz.
  • Regl ağrılarına ve gecikmelerine iyi gelir. Regl ağrılarını yatıştırma özelliği vardır. Safran çayı bu konuda oldukça etkilidir.
  • Diş eti rahatsızlıklarına iyi gelir. Diş eti ağrılarını azaltır.

safranin-cilde-faydalari

Safran Maskesi Yapımı

  • 3 yemek kaşığı süt
  • 5-6 tel safran bitkisi

Safran bitkisini sütün içine atın ve içinde çözülmesini bekleyin.  Çözüldükten sonra yüzünüze uygulayın ve 30 dk kadar bekletin. Ardından soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Bir kaç hafta üst üste bu işlemi uygulayınca cildinizdeki farkı göreceksiniz.

safran-maskesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı