Radyofrekans Nedir Kullanım Alanları Nelerdir?

Radyofrekans, ağrı tedavisinde kullanılan en etkili yöntemler arasında yer alır. Ağrıya yol açan sinir uçlarının etkisiz hâle gelmesi ve bu sayede ağrının ortadan kaldırılması şeklinde uygulanan radyofrekans akım tedavisi, pek çok farklı sağlık sorununda kullanılabilir. Cilt bakımı, kırışıklık giderme, bel fıtığı gibi fiziksel problemlerin yol açtığı ağrıları azaltma gibi amaçlarla uygulanabilen radyofrekans yönteminde cilde ısı verilir. Verilen yüksek ısı, hem ciltteki hem de iç organlardaki sorunların tedavi edilmesine yardımcı olur ve hastanın yaşam kalitesinin kısa sürede yükseltilmesini sağlar.

 

Radyofrekans Nedir?

 

Radyofrekans, cilt bakımı için uzun süredir kullanılan, ağrı tedavisinde ise son dönemlerde önem kazanan tedavi yöntemleri arasında yer alır. Kısaca “RF” olarak da adlandırılan radyofrekans termokoagülasyon işleminde, önceden belirlenen sinir uçlarına ısı verilmesi hedeflenir. Verilen yüksek ısı, tespit edilmiş sinir ucu tahribata uğrar ve bu sayede hastanın çeşitli sağlık problemlerinden kısa sürede kurtulmasına yardımcı olur.

 

Radyofrekans yönteminin ağrı tedavisi işlemlerinde kullanılması için, ağırlıklı olarak ağrının dayanılmaz şiddette seyretmesi ve klasik tedavi yöntemleriyle giderilememesi beklenir. Ameliyat, ilaç tedavisi, fizik tedavi gibi geleneksel yöntemlerle sona erdirilemeyen ağrılar, radyofrekans yöntemiyle ortadan kaldırılabilir. RF metodunda hedeflenen sinir uçlarına son derece kuvvetli dalgalar gönderilir ve ağrıya yol açan liflerde kontrollü yanıklar oluşturulur. RF işlemiyle yakılan lifler, ağrıyı iletme işlemini durdurur ve bu sayede kişinin çektiği ağrılar ortadan kaldırılır.

 

Radyofrekans yönteminin ne kadar süreyle uygulanacağı, uygulamayı gerçekleştirecek hekim tarafından belirlenir. Hastanın genel sağlık durumu, ağrıya sebep olan rahatsızlık, rahatsızlığın ne kadar süredir devam ettiği ve daha önce hangi tedavi yöntemlerinin denendiği gibi faktörler, tedavinin planlanmasında belirleyici rol oynar. Radyofrekans uygulamasının ne kadar sürede etki edeceği de hastalığın seyri ile doğru orantılıdır. Pek çok hasta, yalnızca bir kez  radyofrekans işlemi yaptırarak ağrılarından uzun süreli olarak kurtulabilir. Ciddi ve farklı sinir uçlarından kaynaklanan ağrılarda ise işlemin birkaç kez uygulanması mümkündür.

 

Radyofrekans Kullanım Alanları

 

Radyofrekans, ağırlıklı olarak cilt bakım işlemlerinde ve ağrı tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Cilt bakımında kullanılan RF yöntemlerinde ölü hücrelerin temizlenmesi, yaşlı dokunun yenilenmesi, genç dokunun güçlendirilmesi ve kırışıklıkların giderilmesi hedeflenir. Ayrıca cilt üzerindeki lezyonlar, yanıklar ve yara izleri de RF ile tedavi edilebilir. Radyofrekans yönteminin uygulandığı ağrı durumlarının en önemlileri ise şöyledir:

 

  • Bel fıtıkları,
  • Boyun fıtıkları,
  • İlaçla geçirilemeyen migren krizleri,
  • Trigeminal nevralji olarak bilinen şiddetli yüz ağrıları.

Radyofrekans yöntemi, çeşitli travmalar ve kazalar sonucu oluşan ve tedavi edilemeyen eklem ve kemik hasarlarının kronik ağrılara yol açması durumunda da tercih edilebilir.

 

Ağrı Tedavisinde Radyofrekansın Avantajı

 

Radyofrekans yönteminin ağrı tedavisinde tercih edilmesi, hastalara pek çok avantaj sağlar. Bu avantajlardan ilki, işlemin genel anestezi gerektirmemesidir. Lokal anesteziyle  kolayca uygulanabilen radyofrekans işlemi, bu sayede hastanın tedavi sonrasında kolayca toparlanabilmesini mümkün kılar. Tedavinin hastalara sunduğu bir diğer avantaj ise en fazla 30 dakikada tamamlanmasıdır.

Radyofrekans Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

 

RF yöntemi, hastanın genel sağlığında başka bir problem bulunmaması durumunda yan etkiye de yol açmaz.

 

Ağrı tedavisinde RF yöntemi kullanacak hastaların dikkat etmesi gereken noktalardan bir diğeri ise yakılan sinirlerin yeniden güçlenmesidir. İnsan vücudundaki tüm sinirler, RF işleminden 3 ila 8 sene sonra yeniden filizlenir ve ağrıya sebep olan sağlık sorununun devam etmesi durumunda ağrılar da yeniden ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda hastalar, yeniden RF yöntemine başvurabilir ve kendilerine ağrı veren hastalık tedavi edilmese dahi ağrılarından rahatlıkla kurtulabilir.

 

Eğer siz de radyofrekans ve ağrı tedavisi hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız, hemen fatihkirar.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı