Protein Tozu Ne Zaman Kullanılmalıdır?

Yeterli miktarlarda protein tüketilmesi vücut gelişimleri ve daha iyi bir görünüm isteyen kişiler tarafından takip edilen en önemle beslenme kuralı olmaktadır. Egzersiz programlarınız ne kadar yoğun ve ağır olursa olsun, gereken protein içeren kısımları olan aminoasitleri tüketmediğiniz sürece kaslar büyümeyecektir. Bu yüzden de bu nokta da protein tozu fiyatları ve kullanımları da gerekecektir. Proteinler, kas dokularının ana yapı taşlarıdır ve değiştirilemeyen en önemli besin olmaktadır. Eğer ki kas gelişimi ve mükemmel fiziksel şekillenme temel hedeflerinizse, günlük en az vücut ağırlığının kilosu başına gram cinsinden 1,5 katı protein tüketilmesi de genellikle tavsiye edilen temel konu olmaktadır. Örneğin, 80 kilo spor yapan bir kişinin günlük minimum olarak ortalama 120 gram protein tüketilmesi de önerilmektedir.

Genellikle kişilerin çoğunluğu bu protein miktarlarını yalnızca bütün gıdalardan elde edemez, bu da gıda takviyelerini ihtiyaç haline getirmektedir. Eğer ki gerekli miktarda protein tüketimi yapmıyorsanız salonda harcadığınız tüm zaman ve enerjiniz de boşuna gidebilir.

Sabah Kahvaltıdan Sonra

Sizler uyuduğunuz zaman, vücutlarınızın besin ihtiyaçlarını gideremiyor. Vücudunuzda glikojen depoları tükenmiş ve vücut enerji kaynağı olarak da kas ve yağ hücreleri yakmaya başlamaktadır. Bu yüzden de hızlı sindirim özelliği olan protein tozu içeceklerinin olabildiğince çabuk kas hücrelerini yakmasını durdurmak için de sabahları tüketilmesinin önemli olduğunu da gösterir.

Öğünler Arasında

Kasların gün boyu sürekli olarak beslenebilmesi adına en iyi protein türü ise kazein proteinleridir. Kazein proteinler bu konuda en çok dikkat çekendir ve sindirimleri yavaş gerçekleşmektedir. Kazein protein alımı ise kasların uzun bir süre protein ile beslenecektir. Vücut geliştiricileri tarafından yaygın bir şekilde kullanılan mükemmel bir stratejidir.

Yatmadan Önce

Gerçek kas oluşum süreçleri egzersiz yapıldığı esnada gerçekleşmiyordur. Bu süreç ise uyku esnasında gerçekleşmektedir. En az da 8 saat boyunca yemek yemeyeceğiniz dikkate alındığı zaman gece boyunca protein ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi yol yatmadan önce kazein proteinleri tüketmektir. Daha önce de söylediğimiz gibi kazein yavaş sindirilen bir proteindir ve kaslarınızı da sürekli olarak beslediği ve katabolik bir duruma girmediğinden de emin olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı