Otonom Bakım Nedir?

Otonom Bakım, özel bakım ekiplerinin daha karmaşık bakım görevlerine odaklanmasını sağlayan aynı zamanda temel bakım görevleri için makine operatörlerinin sorumluluğunu içeren bakım yaklaşımıdır. Bu strateji, ekipman performansını ve yalın üretim ortamının temel yönünü optimize etmek için tasarlanmış bir yaklaşımdır. Otonom Bakım (OB) operatörleri, kendi ekipmanlarını temizleme, yağlama ve denetleme konusunda daha fazla kontrol sağlar ve arızalanmadan önce ekipman sorunlarını tespit etmeye çalışır. Başarılı bir OB, üreticilerin operatörlerine görevleri yerine getirmek için dijital araç ve bilgi sağlamalarını gerektirir.

Linki tıklayarak UnoPro tarafından düzenlenen Toplam Üretken Bakım (TPM) – OEE eğitimi hakkında bilgi alabilir, eğitim süresince otonom bakım hakkında aklınıza takılan tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Otonom Bakımın (OB) Faydaları Nelerdir?

Otonom bakımın birincil faydaları şunlar olarak sıralanabilir:

  • Ekipmanın uygun şekilde temizlenmesini ve yağlanmasını sağlamak
  • Kritik ekipman arızalanmalarından önce sorunları belirlemek
  • Çalışanın katılımı iyileştirilmesi
  • Genel güvenliği geliştirmek ve sürdürmek
  • Bu faydalar, ekipman etkinliğini en üst düzeye çıkarmaya ve genel verimliliği iyileştirmeye yardımcı olur.

Unutmayın, UnoPro, Akademik, profesyonel yöneticilik, girişimcilik ve sanayicilik bilgi ve tecrübesine sahip Türkiye’nin tek eğitim ve danışmanlık kurumudur. Kurumsal firmalardan KOBİ ve küçük işletmelere kadar her segmentten üretim firmasındaki üretim yönetimi bilgi ve tecrübesine sahip olan UnoPro, Türkiye’nin ilk yerli ve milli Model Fabrika’sında sanayinin yalın ve dijital dönüşümü için size özel hazırlanmış eğitim müfredatı ile önce yalınlaşmanıza ve daha sonra Endüstri 4.0’a uygun bir şekilde dijitalleşmenize yardımcı olur. Hemen iletişime geçin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı