Otizm Nedir? Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm Nedir? Otizm Belirtileri Nelerdir?

Ülkemizde yanlış olarak algılandığı için kişilere farklı şekilde davranılması sonucuna götüren ek çok farklı hastalık türü bulunmaktadır. Otizm de bu alanda sayılabilecek en önemli kale kapılarından biri olarak görülmektedir. Aileler otizm nedir bilmedikleri için erken tanı şansını kaybetmektedir. Ya da yine aynı neden yüzünden otizmli olan bireylere uygun olmayan şekillerde davranılmaktadır. Hastalığın tam olarak ne anlama geldiğini ya da otizm neden olur hakkındaki detaylı bilgileri içeriklerimizden bularak konu hakkında bilinçli hale gelebilirsiniz.

Aşağıdaki adresi ziyaret ederek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

https://www.saglikliyol.com/otizm-nedir-belirtileri-ve-tedavi-yollari-nelerdir/

Otizm Nedir?

Otizm nedir konusu ile ilgili olarak özellikle yeni bebek sahibi olan bireylerin ya da bebek bekleyenlerin bilgilendirilmesi lazımdır. Çünkü bu rahatsızlık özellikle bebeklik döneminde kendini göstermektedir. Peki, otizm nedir? Bu rahatsızlık ilk üç yaş içerisinde kendini gösteren gelişimsel bir bozukluk olarak nitelendirilmektedir. Hastalığa sahip olanların çevreleri ile gerek sözlü gerekse sözel olmayan şekillerde iletişime girmeleri çok zordur. Yakın geçmişe kadar hastalığın teşhisinin konması kolay bir işlem olarak nitelendirilmemiştir. Ancak günümüzde anlatılacak olan basit yöntemlerle çocuklarda bu rahatsızlığın olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Tanıdan sonra ise uygun eğitim kurumlarına müracaat edilerek otizmli çocukların toplumsal hayata uyum sağlanmasına yardımcı olunabilmektedir. Tanı ve tedavi konusundan sonra akıllara gelen ilk sorulardan bir diğeri ise otizm neden olur hakkındadır.

Otizm Neden Olur?

Otizm nedir hakkında bilinen yanlışlar otizm neden olur hakkında da bilinmektedir. Özellikle ebeveynler çocuklarına tanı konmasından sonra kendilerini suçlu hissetmektedir. Ancak hastalık ailelerin yanlış tutumları ile herhangi bir alakası bulunmamaktadır. Öncelikle yapılan araştırmalar kapsamında bu rahatsızlığın ana nedenine ulaşılamamıştır. Fakat göstergeler rahatsızlığın genetik olduğu yönünün daha ağır bastığı yönündeki sonuçlara götürmektedir. Otizm neden olur için verilen genetik yanıtlarından sonra aile bireyleri yine de hastalık için sebep olarak gösterebilecekleri farklı kıstaslar aramaktadır. Çünkü bilindiği üzere nedenleri bilinen bir hastalığın tedavi edilme ihtimali diğerlerine göre daha fazladır.

Otizm Sebepleri

Otizm nedir konusunda hastalığın genetik faktörler yüzünden ortaya çıktığının altı çizilmiştir. Bunun yanı sıra otizm neden olur konusunda doğum öncesinde ve sonrasında olmak üzere ana başlıklar arasında tetikleyici olan etmenlerin sayılması mümkündür. Sayılacak olan etmenler ise otizm sebepleri arasında gösterilmektedir. Doğum öncesinde anne adaylarının korku ve panik dolu anlar geçirmeleri, psikolojik rahatsızlıklar ya da istenmeyen bir gebelik olması otizmli çocukların dünyaya gelme riskini artırmaktadır. Doğum sonrasındaki otizm sebepleri arasında ise ebeveynlerin çocukları ile ne kadar ilgilendikleri nedenleri oluşturmaktadır. Genetik bir rahatsızlık yoksa çocukların haddinden fazla televizyon izlemeleri, motor becerilerini geliştirebilecekleri aktiviteleri yapmamaları ya da sıklıkla yalnız kalmaları otizmi doğurmaktadır. Bu neden yüzünden ilk çocukluk aşamasında da sonrasında da çocuklarla yakından ilgilenmek çok önemlidir.

Otizm Belirtileri

Otizm nedir hakkında yapılan bilinçlendirme çalışmalarında belirtilerin üzerinde de durulmaktadır. Çünkü otizm sebeplerinde olduğu gibi belirtilerinde de çeşitlilik bulunmaktadır. Üstelik sayılacak olan belirtilerin bir ya da iki tanesini taşıyan çocukların rahatsız olduğunu söylemek mümkün değildir. Çocukların hastalık şüphesi taşıyabilmeleri için belirtilerin minimum altı tanesini taşıyor olması şarttır. Otizm belirtileri arasında çocukların yaşıtları ile birlikte gelişmemeleri ilk sıradadır. Bilindiği üzere bebekler doğdukları anlardan itibaren her yeni ayda farklı bir yeti edinmektedir. Göz takibi yapamayan, odaklanma sorunları olan bebekler otizm belirtileri taşıma riski taşımaktadır. Sosyal etkileşimlerde başarısızlık, iletişimlerde bozukluk da belirtiler arasındadır. Özellikle bir ya da iki kelimenin devamlı olarak tekrar edilmesi halinde bir sıkıntı olacağından şüphe edilmelidir. M-CHAT olarak bilinen tarama testi özellikle altı yaş öncesinde en belirleyici sonuçlara ulaştıran testlerden biridir.

Otizm Testi

Otizm sebepleri ve belirtileri ile birlikte çocukların ciddi bir şekilde takip edilmesinin önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü ancak bu şekilde ebeveynler çocuklarındaki otizm belirtilerini yakalayarak uzmanlardan destek alabilmektedir. Bu aşamaya gelinebilmesi için ise ebeveynlerin otizm nedir hakkında doğru bilgiler barındırıyor olması gerekmektedir. Görüldüğü üzere sistem tamamı birbirine bağlı olan halkalardan oluşmaktadır. Anne ve babalar dikkatleri sayesinde otizm testi olmadan da çocuklarına tanı konmasını sağlayabilmektedir. Ancak yine de uzmanlar otizm testi ile birlikte tanı koymaktan çocukların risk grubunda olup olmadıklarına kadar pek çok yanıt verebilmektedir. Üstelik test kısa süre içerisinde yapıldığı için çocukların canlarının sıkılması gibi problemlerin yaşanmaması da garantilenmektedir.

Otizm Tedavisi

Otizm testi neticesinde kesin tanılar konmuş olan çocuklarda otizm tedavisi aşamasına geçilmektedir. Ancak bu alanda pek çok aile sorunlar yaşamaktadır. Yaşanan sorunların ana nedeni de otizm nedir hakkında net bilgiler edinilmemiş olmasıdır. Aileler birkaç ay tedavi sonrasında çocuklarının iyileşeceklerini düşünmektedir. Ancak otizm belirtileri hayat boyunca devam etmektedir. Çocukların da ailelerin de bu neden yüzünden hastalıkla yaşamayı öğrenmeleri gerekmektedir. Otizm tedavisi olarak da algılanan bu öğrenim sürecinde gerek ailelere gerekse çocuklara eğitimler verilmektedir. Otizm sebepleri yüzünden çocuklar çevreleri ile iletişim kuramamaktadır. Oysaki erken teşhis sonrasında eğitime başlanması halinde çocuklar konuşmalarını da iletişim becerilerini de ilerletebilmektedir.

Otizm Vakfı

Otizm nedir hakkında halkı bilinçlendiren otizm vakfı herkese açık şekilde hizmet sunumları yapmaktadır. Bu sayede sadece otizm belirtileri gösteren çocukların vakıfla bağlantı kurmak zorunluluğu ortadan kalkmaktadır. Otizm vakfı maddi açıdan gereken eğitim masraflarını karşılayamayan ailelere de destek olmaktadır. Ancak yapılan destekler için de otizm tedavisi masrafları için de belli bağışların olması gerekmektedir. Hem bu nedenler yüzünden hem de çocukların toplumsal hayata katılabilmeleri için vakıf farklı çalışmalarla bağışçı bulmaktadır. Bağışlar anında otizmli çocuklar yararına harcanmaktadır.

Otizm Eğitimi

Otizm nedir bilen insanlar otizmli olan çocukların eğitimlerine hassasiyet göstermektedir. Öncelikle bu rahatsızlığa sahip olan çocukların büyük bir bölümünde zekâ geriliği olduğu da bir gerçektir. Çok az bir kısmında ise üstün zekâ özellikleri görülmektedir. Sayılan neden yüzünden otizm eğitiminde öncelikli olarak çocuklar analiz edilerek işe başlanmaktadır. Eğitimler sırasında çocukların ilgili olduğu bir alan bulunarak o alan üzerine yoğunlaşma sağlanmalıdır. Fakat bahsedilen işlemler normal çocuklarda olduğu gibi kolay değildir. Çünkü otizmli çocuklarda iletişim sıkıntılarından anlama güçlüğüne kadar değişim gösteren belirtiler görülmektedir. Bu yüzden otizm eğitimi alanında profesyonel kişiler tarafından verilmelidir. Eğitimler sırasında gerçekleştirilen aktiviteler sayesinde konuşma becerilerini geliştiren çocuklar zaman içerisinde motor becerilerinde de istenen düzeye gelmektedir. Fakat unutma meydana gelmemesi için çocukların hayattan soyutlanmamaları gerekmektedir.

Otizm Eğitim Materyalleri

Otizm eğitimi sırasında dikkat edilmesi gerekli olan alanlar çok fazladır. Öncelikle otizmli olan çocukların renklere karşı farklı bir tepkileri bulunmaktadır. Özellikle çevrelerindeki renkleri yoğun bir şekilde algılayan çocuklar hatalı materyal kullanımı yüzünden büyük sıkıntılar çekebilmektedir. Sayılan ana neden çerçevesinde otizm eğitim materyalleri tam olan bir eğitim kurumu tercih edilmelidir. Kurum içerisinde görsellere dayanan materyaller özellikle dil eğitimi açısından kullanılmaktadır. Çocuklar görsellerle birleştirdikleri kelimelerin ne şekilde telaffuz edildiklerini ve ne anlama geldiklerini zaman içerisinde kavramaktadır. Otizm eğitim materyalleri arasında kavramları öğretenler de bulunmaktadır. Bu da çocukların çevrelerindeki hayvanlardan eşyalara kadar her şeyi öğrenmelerini sağlamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı