Mide Spazmı Nedir?

Günlük hayata bakıldığı takdirde yaşadığımız çevrede pek çok insanın mide rahatsızlıkları olduğu görülüyor ve mide spazmı kavramına günlük hayatta çok fazla rastlanıyor. Acaba gerçekten her mide ağrısı geçiren kişi mide spazmı mı geçiriyor? Günlük hayatta bu kadar çok karşılaşılan kelimenin ( hastalığın ) tanımı acaba gerçekten biliniyor mu?

Çevrede şu şekilde bir yanılgı var: Nasıl ki fıtık, migren gibi rahatsızlıklar varsa kalp spazmının da bu şekilde belli başına bir hastalık olduğu düşünülüyor. Ancak tam anlamıyla öyle değil. Kalp spazmı başlığı altında herhangi bir hastalık durumu bulunmuyor. Kalp spazmı olarak belirtilen rahatsızlık, aslında bir bulgudur.

Vücudumuzda meydana gelen pek çok rahatsızlığın bizde bir belirtisi ( bulgusu ) olarak mide spazmı bedende görülür. Örneğin bir makinada işlem gören pek çok çark bulunur. Bu çarklardan bir tanesi arızalandığı takdirde, bu arıza farklı bölgelerde aksamalara neden olur. İnsan bedeni de aynı bu şekilde bir mekanizmaya benzetilebilir. Vücudumuzun herhangi bir yerinde rahatsızlık meydana geldiğinde bu mideye vurur ve mide spazmı gerçekleşir. Ani stres durumları, mide spazmını tetikler. Bunun gibi pek çok rahatsızlık mide spazmı neden olur. Bedene aniden yüklü miktarda alkol girdiğinde, reflü durumlarında, aşırı yemek yemelerde mide krampları kendisini gösterir. Tabi bu etkiler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Mide spazmı mide de şiddetli ağrılarla kendini gösterir.

 

Önceki cümlelerde de değinildiği gibi mide spazmı  genel olarak mide ile ilgili problemler değil de vücudun herhangi bir organında mevcut olan bir takım rahatsızlıklar yatmaktadır. Ancak Mide spazmının altında yatan sebepler arasında elbette ki mi ile ilgili birtakım problemler görülebilir. Bunlar; ülser, gastrit, onikiparmak bağırsağında meydana gelen gaz sıkışması ya da bu bağırsakta meydana gelen rahatsızlıklar, mide spazmına neden olabilmektedir.

Mide spazmının belirtileri nelerdir?

Mide spazmı gerçekleşen hastalarda genellikle soğuk bir terleme görülür. Ve ayrıca midede kramplar ve midede şiddetli sancılar da görülmektedir. Ayrıca mide spazmı belirtileri ciltte zaman zaman solukluk oluşur. Ya da bu soğukluğun yanı sıra ağrı esnasında ciltte morarmalar görülür. Ayrıca mide spazmı genel itibariyle değerlendirildiğinde, akşam yemeğinden sonra sırta vuran, göğüs kafesine vuran ve yine karın bölgesine vuran ağrılarla kendini gösterir. Bu spazmı yaşayan kişilerde; baygınlık durumu, kendinden geçme, bilinç kaybı gibi kişiden kişiye değişen durumlar görülebilir. Şayet, hassas bir mideye sahipseniz hafif yiyeceklerle öğünlerinizi atlatmalı ve aynı şekilde beden sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

 

Sağlıklı günler dileriz…

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/mide-spazmi/

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı