Metabolizmayı Hızlandıran Besinler

Metabolizmanın hızlı olması vücuda giren kimyasalların daha çabuk sindirilmesi ve yağ yakımı konusunda önemlidir. Daha hızlı metabolizma daha formda bir vücut demektir. Bu nedenle tükettiğiniz besinlerin hangilerinin metabolizmada hızlandırıcı etki yarattığına göz atarak daha sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

1- Yeşil Çay

yeşil-çay

Yeşil çayın yağ yakıcı özelliği haricinde vücutta fayda sağladığı bir çok etkisi vardır. Kanser riskini azaltması, kan akışını düzenlemesi, antioksidan olması, yaşlanmayı geciktirmesi, tansiyonu dengelemesi gibi faydaları da tüketilmesi açısından önemlidir. Karın bölgesindeki yağları yakmada ve metabolizmayı hızlandırmada oldukça önemli rol oynayan yeşil çayı, diyet yaparken de tüketebilirsiniz. Soğuk ya da sıcak olarak içilebilir.

2- Baharatlar

baharatlar

Acı biber, zencefil ve köri metabolizmayı hızlandıran baharatlardır. Tüketildiği zaman metabolizma hızını iki kata kadar çıkarabilir. Acı biber ayrıca iştahı azalttığı için tokluk hissini de uzatmaktadır. Bunların yanı sıra biberiye ve kekik de dolaşım sisteminizi uyararak yağ yakımında yardımcı olur. Gün içerisindeki öğünlerinizde yemeklerinizi baharatlı yiyerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

3- Lifli Yiyecekler

lifli-gıdalar

Tahıllarda, bazı meyveler ve sebzelerde bulunan lif yağ emilimini azaltır, tok tutar ve sindirime yardımcı olarak metabolizma hızlandırıcı etkileri vardır. En sık tüketilen ve oldukça lifli olan yulaf ezmesini siz de kahvaltınızda yoğurt veya süt ile tüketerek güne metabolizmanızı ve sindiriminizi düzenleyerek başlayabilirsiniz. Tadını beğenmiyorsanız içerisine ekleyeceğiniz meyvelerle tatlandırabilirsiniz. Kayısı, şeftali, ananas, portakal, elma gibi meyvelerin de lif oranı yüksektir. Sebzelerde ise brüksel lahanası, brokoli, havucu tüketebilirsiniz.

4- Tarçın

tarçın

Toz veya kabuk olarak tüketebileceğiniz tarçın da lif bakımından zengin bir baharattır. Kan şekerini düzenler, kolesterolü düşürür, kanın pıhtılaşmasını önleyerek kan akışını ayarlar, açlığı bastırır. Kan şekerini düzenlediği için açlık hissinizi bastırmada önemli rol oynayan toz tarçını ara öğünlerde yediğiniz meyvelerin üzerine ekleyerek tüketebilirsiniz. Bir litrelik sürahinin içine atacağınız iki üç tane kabuk tarçını ise gün içerisinde sıvı olarak tüketmenizde kolaylık sağlayarak metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

5- Protein

proteinli-gıdalar

Protein vücutta uzun sürede sindirilir. Bu nedenle sindirim sistemi daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve yakılan kalori miktarı artar. Kırmızı ete oranla daha az yağ içeren beyaz et (balık, tavuk, hindi eti) tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Etin yanı sıra az yağlı süt ve yumurta da protein ihtiyacınızı karşılamaktadır.

Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Diğer Yapmanız Gerekenler:

  • Gün içerisinde öğün atlamamaya özen gösterin. Diyetisyenlerin çoğunlukla kullandığı “Az ve sık sık yiyin.” cümlesi metabolizmayı sürekli çalışır halde tutmak içindir. Özellikle kahvaltı yapmak, metabolizma açısından daha önemlidir. Kahvaltı yapmadığınız zaman metabolizmanız yavaşlar ve öğle yemeğinde yedikleriniz zor sindirilir.
  • Bol bol su tüketin. Vücudun su kaybetmesi metabolizmayı yavaşlatmaktadır.
  • Egzersiz yapın Yaptığınız egzersizler metabolizmayı hızlandırmaktadır. Gün içerisinde egzersiz yapacak zamanınız yoksa, akşam yemeklerinden sonra yürüyüş yapabilirsiniz.
  • Sabah kahvaltıdan önce içilen Türk kahvesi de metabolizmayı hızlandıran diğer besinler arasında.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı