Makyaj Pişirme (Baking) Nedir? Nasıl Yapılır?

Her geçen gün hayatımıza makyajla ilgili daha fazla detay ve daha fazla uygulama girmeye başladı. İnternetin ve sosyal medyanın gücü bu konuda yadsınamaz. Makyaj bloglarında, Youtube’da içerik üreten makyaj severler sayesinde bir makyaj tekniği daha moda oldu! Makyaj pişirme… Nedir, nasıl yapılır öğrenelim:

MAKYAJ PİŞİRME NEDİR?

Makyaj pişirme; yüze uygulanan kapatıcının kalıcılığını arttırmak, çizgilere dolmasını engellemek ve pürüzsüz bir görüntü oluşmasını sağlamak için vücut ısısı yardımıyla pudra kullanarak yapılan bir uygulamadır.

NASIL YAPILIR?

Normal makyaj adımlarınızı izledikten sonra, kapatıcı uyguladığınız bölgelere (göz altı, çene, alın gibi) bir makyaj süngeri yardımıyla transparan pudrayı oldukça bol olacak şekilde sürün ve 5-10 dakika kadar bekletin. Bu makyaj tekniğin eksi yönlerinden birisi bekleme süresi. Beklerken kapatıcınız cildiniz ve pudra arasında kaldığından vücut ısınız sayesinde yüzünüze oturmaya başlayacaktır. Pişirme ismi de buradan gelmektedir. Çünkü bir nevi vücut sıcaklığınız ile kapatıcıyı pişirmiş oluyorsunuz. Süre dolduktan sonra bir yüz fırçası yardımıyla pudrayı yüzünüzden temizleyin/süpürün. Makyajı pişirmek bu kadar basit. Fakat bu uygulama cildinizin nefes almasını engellediğinden her gün tekrarladığınızda cildinize zarar verecektir. Bu nedenle özel günlerde, makyajınızın daha uzun ömürlü olmasını gerektiren zamanlarda kullanmanızda fayda var.

HANGİ BÖLGELERE UYGULANMALI?

Genellikle göz altına uygulanmasına tanık olsak da aslında kapatıcı uyguladığınız bölgeleri pişirebilirsiniz. Kapatıcı uygulanan bölgeler ise şu şekilde:

  • Göz altı
  • Alın
  • Çene
  • Burun üstü
  • Alt yanak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı