Makyaj Nasıl Yapılır?

Güzel görünmenin ve hissetmenin en etkili yollarından biri olan makyaj, doğru şekilde yapıldığında mucizevi değişimlere yol açabiliyor. Doğru makyaj yapabilmenin yolu ise hangi ürünlerin nerelere ve nasıl uygulanabileceğini bilmekten geçiyor. Siz de doğru malzemelerle doğru adımları takip ederek yüksek ücretler ödemeden mükemmel bir makyaj yapabilirsiniz. Hafif günlük makyaj ya da iddialı özel makyajlar gibi birbirinden farklı makyaj çeşitleri için kullanmanız gereken makyaj malzemeleri ve teknikleri için içeriğin devamına göz atabilir, böylece “Makyaj nasıl yapılır?” sorusunun detaylı cevaplarına ulaşabilirsiniz.

 

Makyaj Nereye Yapılır?

 

Makyaj, çoğu zaman yalnızca yüze uygulansa da tamamen bütünlük sağlanmış bir görüntü için boynu ve gerdan bölgesini de es geçmemek gerekiyor. Özellikle dekolteli, abiye kıyafetlerde ve kusursuz bir görünüm gerektiren özel anlarda ten makyajını boyun ve gerdan bölgesine de uygulayıp, uyumlu bir cilt tonu elde etmek büyük önem taşıyor. Yüz, boyun ve gerdan dışında kollar ve bacaklar başta olmak üzere vücudun geneline uygulanan vücut makyajı da yine diğer bir makyaj türünü oluşturuyor. Ancak vücut makyajı için kullanılan makyaj seti ve benzeri ürünler, klasik yüz makyajında kullanılan ürünlerden daha farklı seçenekler içeriyor. Ek olarak yüz makyajının da dudak, göz ve ten gibi çeşitli alt başlıklara ayrıldığını unutmamak gerekiyor.

Makyaj Yaparken Hangi Ürünler Kullanılır?

 

Klasik bir yüz makyajına öncelikle tenden başlandığı için en temel makyaj malzemesini baz veya diğer bir adıyla “primer” oluşturuyor. Cildi makyaja hazırlayan bazların makyaj bazı, far bazı ve dudak bazı gibi birbirinden değişik çeşitleri bulunuyor. Makyaj bazının ardından olmazsa olmaz ürünlerden biri sayılan fondöten geliyor. Göz altları, sivilceler ve benzeri fondötenle kapatması zor noktalar içinse “concealer” olarak da bilinen kapatıcıları tercih etmelisiniz. Baz, fondöten ve kapatıcıyla birlikte temel ten makyajı tamamlanmış oluyor. İsteğe bağlı olarak sabitleyici pudra ile ten makyajınızı sabitleyebilir, bu yöntemle makyajınızın gün boyu daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Ardından makyajınızı tamamlayabilmek için sırasıyla aydınlatıcı, kontur paleti, allık, kaş kalemi, far, eyeliner, maskara, dudak kalemi ve ruj adımlarını izlemelisiniz.

Makyaj Teknikleri

 

En yaygın makyaj tekniğini; baz, fondöten, göz makyajı ve dudak makyajı adımlarından oluşan klasik makyaj tekniği oluşturuyor olsa da kullanılacak olan malzemelerin çeşitliliğine ve beklentilere bağlı olarak makyaj tekniği de çeşitlilik gösterebiliyor. Örneğin; önceliğini göz makyajına vermek isteyenler, ten makyajı ile başlamak yerine ilk olarak göz makyajı adımlarını tamamlayabiliyor. Bunun en temel nedenini ise “eyeliner” çekerken kullanılan makyaj bantlarının ten makyajını bozabilme ihtimali oluşturuyor. Diğer yandan makyaj teknikleri, dönem dönem değişiklik gösteren makyaj trendi türlerine bağlı olarak da çeşitlenebiliyor.

Makyaj Modelleri

 

Makyaj modelleri, kullanılacakları ortamlara ve zamana göre oldukça fazla çeşitlilik gösterebiliyor. Düğün makyajı, abiye makyajı, günlük makyaj, gece makyajı, mezuniyet makyajı ve iş makyajı, bu modellerden yalnızca birkaçını meydana getiriyor. Düğün ya da abiye makyajlarında genellikle sim, pigment ve benzeri iddialı ürünler kullanılırken günlük ya da iş makyajlarında ise olabildiğince doğal tonlarda, pratik ve sade ürünler tercih ediliyor. Özellikle son yıllardaki popüler makyaj modellerinden bir diğerini de makyajsızmış gibi bir görüntü elde etmeyi sağlayan “no makeup” akımı oluşturuyor. Olabildiğince abartısız ve doğal tonları bir araya getiren “no makeup” makyajı, genellikle daha sağlıklı ve canlı bir görünüm için kullanılıyor. Toprak tonlarını bir araya getiren ya da yoğun olarak kontür ve aydınlatıcı içeren makyaj modelleri de yine son zamanların en popüler makyaj uygulamaları arasında yer alıyor.

 

Kolay Günlük Makyaj

Günlük makyajınızı, yeterli zamana ve malzemeye sahipseniz baz, fondöten, kapatıcı, aydınlatıcı, kontür, allık, göz makyajı ve dudak makyajı adımlarını izleyerek tamamlayabilirsiniz. Ancak bazen işe ya da farklı bir yere yetişmeye çalışırken yeterli vakte sahip olmayabilirsiniz. Bu durumlarda vakit kaybetmeden öncelikle göz makyajınızı tamamlayabilir, ardından yüzünüzü hafifçe renklendirmek için allık sürebilir ve son olarak rujla kolay günlük makyajınızı bitirebilirsiniz. Toplamda 3 adımdan oluşan bu pratik makyaj, zor zamanlarda hem vakit hem malzeme açısından önemli bir kurtarıcıya dönüşebiliyor. Son olarak makyaj çantası hazırlarken tüm bu detaylara dikkat edebilir, böylece her ortam ve an için uygun makyaj malzemelerini daima yanınızda bulundurabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı