Liposuction (Liposakşın) Yağ Aldırma

Liposuction (Liposakşın)

Son 10 yılda adı sıkça anılmaya ve daha sık uygulanmaya başlamış olan Liposuction ameliyatı, yağ aldırma ameliyatıdır. Özellikle kilo veremeyen kadınların sıkça başvurduğu bir yöntem olan Liposuction, kadınların daha sağlıklı bir hayata kavuşurken, fiziki açıdan da daha güzel görünmelerini sağlayan son derece etkili bir ameliyattır.

Liposuction obezite problemi olmadığı halde, bölgesel olarak zayıflayamayan hastalara uygulanmaktadır. Bacak kütlesi ile bel kütlesi uyumsuz olan kişiler, bu ameliyatı yaptırarak doğal bir görünüme sahip olur ve daha sağlıklı görünürler.

Halk arasında yağ aldırma ameliyatı olarak alınan Liposuction, kadınların en az burun estetiği kadar tercih ettiği ameliyatlar arasında yer almaktadır ve bilinenin aksine, doğru kişilere doğru şekilde uygulandığı takdirde sağlık problemi yaratmamaktadır. Liposuction, yağ kütlelerinin çeşitli şekillerde akışkan hale getirilerek 2 milimlik kesikler içerisinden, 3 milimetrelik çapa sahip ince ve uzun kanüller yardımıyla vakumlanarak uzaklaştırılması işlemidir.

Liposuction Nasıl Uygulanır?

Ameliyattan önce, ameliyatı yapacak olan cerrah, ameliyatı yaptırmak isteyen kişinin ameliyatı yaptırmak istediği bölgeye kalem yardımıyla çizikler atar. Bu uygulama hem doktorun ameliyatta şaşırmaması, hem de hastanın istediği bölgeyi tam olarak ifade edebilmesi açısından önem taşımaktadır. İsteyen hastalar için, öncesini ve sonrasını karşılaştırmak amacıyla fotoğraflar çektirilebilir.

Hastaya anestezi verildikten sonra, steril sıvı işlem yapılacak bölgeye enjekte edilir. Steril sıvının içerisinde lidokain, epinefrin, fizyolojik serum ve bikarbonat bulunmaktadır. Bu ilaçlar sırasıyla anestezinin güçlenmesini sağlamaya, kan damarlarının açılmasının önlenip kanamanın azalmasınave serum etkisi yaratarak hastanın vücudunun temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu sıvı cildin sertleşmesini ve uyuşmasını sağlayacaktır.

Ardından bölgeye çizik atılır ve bu kesiğe vakum makinasına bağlı vanül yerleştirilerek işlem başlatılır. Yağın parçalanması amacıyla, vakum makinesi ileri geri hareket ettirilir. Fazla sıvı ve kan boşaltılarak işlem kolaylaştırılır.

            Bazı doktorlar, hastanın durumuna göre sıvının akması ve ödem gelişiminin engellenmesi amacıyla kesikleri açık bırakmaktadır. İşlem tamamlandıktan sonra, dikiş atılır ve ilgili bölge sıkıca sarılır. Liposuction ameliyatından sonra gelişebilecek komplikasyonların engellenmesi amacıyla, doktor hastanın bir gece hastanede kalmasını isteyebilir.

Liposuction Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction inatçı yağlanmaların görüldüğü çeşitli bölgelere uygulanabilir. Genel olarak hastalar bel, kalça ve basen bölgelerine uygulanmasını istemektedir fakat diz, dirsek, omuz bölgesi gibi bölgelere de yağ aldırma işlemi uygulanabilir.

Kimlere Liposuction Ameliyatı Yapılabilir?

Liposuction ağır ameliyatlar arasında sayılmasa da, ameliyat sonrası toparlanma süresinin uzunluğu dolayısıyla herkese yapılması uygun olan bir ameliyat değildir. Bir anda karar verilerek yapılabilecek bir ameliyat olmadığı için, uzun süre doktor görüşmesi gerekebilir. Doktor düzenli olarak bazı formüller ürettikten sonra, hala herhangi bir düzelme olmuyorsa ancak bu şekilde ameliyatı yapabilmektedir.

Ameliyatın yapılabilmesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Doktor bu şartların yerine getirilip getirilmediğini anlamak için, hastanın kan değerlerini ve yağ oranını hesaplayacaktır. Bunun dışında ilgilendiği başka bazı faktörler de olduğu ve hastanın da ameliyat öncesi uygulaması gereken bazı prosedürler bulunduğu için, doktor ameliyat kararı verdikten sonra bile biraz beklenmesi gerekebilir.

Liposuction ameliyatının bir zayıflama yöntemi olmadığı, ancak bölgesel olarak incelmeyi sağladığı gözden kaçırılmamalıdır. Bu ameliyat vücut hatlarının doğal ve güzel görünmesini sağlamaktadır. Bölgesel problemi dışında, obezite ve kilo verememe gibi problemleri olan kişilerin diyetisyen kontrolünde bir diyet ve spor programı uygulayarak önce zayıflaması ve değerleri uygun görüldüğü takdirde bu ameliyatı yaptırması gerekmektedir.

Liposuction yukarıdaki kriterler sağlandığı takdirde, sağlık problemi olmayan, hamile ve yeni doğum yapmamış olan herkese uygulanabilir. Kalp rahatsızlığı ve diyabet hastalığı gibi problemleri olan kişiler yoğun ve bunaltıcı testlerden geçirilerek, ameliyatın yapılıp yapılmayacağına karar verilir. Karar olumluysa, çıkan değerlere göre önlemler alınır ve hasta ameliyattan önce detaylı olarak bilgilendirilir.

Aslında Liposuction ameliyatı, yaş farkı gözetmeyen bir ameliyattır. Fakat yaşa bağlı olarak deri elastikiyeti sorunu oluştuğu için, ameliyat ileri yaşlardaki hastalara uygulanmamaktadır.

Liposuction Hangi Durumlarda İşe Yaramaz?

Liposuction ameliyatını bir kere yaptırmış ve bölgesel olarak zayıflamış olan kişiler, bu ameliyattan sonra bir daha hiç kilo almayacak demek son derece yanlıştır. Çünkü operasyondan sonraki yıllarda yaşam şekline, beslenmeye ve egzersize önem verilmediği takdirde, her insan gibi bu ameliyatı yaptırmış kişiler de kolayca kilo alabilir. Sık sık kilo alıp veren kişilerin, bu ameliyattan sonra beklediği etkiye ulaşması imkansız gibidir.

Bu yöntem, hızlı kilo alıp vermiş kişilerde oluşan sarkmaların ve çatlakların engellenmesini sağlayan bir yöntem değildir. Doğum sonrası uygulanması, etkili sonuç vermeyecektir. Yalnızca bölgesel olarak incelme sağlayan bu ameliyat, selülitlerden kurtulmayı da kesinlikle sağlamaz. Bu nedenle bu operasyonu yaptırmak isteyen kişilerin, öncelikle etkili bir diyet ve egzersiz programıyla zayıflayıp eski hallerine dönmeleri gerekir.

Liposuction Sonrası İyileşme Dönemi

Operasyon sonrasında, doktor tavsiyesi ile bu ameliyat için özel olarak üretilmiş korseler kullanılmaktadır. Bu korseler yaklaşık olarak 1-2 aylık bir süre boyunca kullanılır. Ameliyat sonrasında ödem ve morluk görülmesi doğaldır, kişinin endişelenmesini gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Zaten bu ödem ve morluklar kısa zaman içerisinde geçecektir.

Operasyondan sonraki 1 hafta içerisinde, dikişler hastanın sağlık durumuna göre alınabilir. Bir haftadan az veya fazla da sürebilir. Kişi günlük hayatına, ancak 3 hafta sonra dönebilecektir. Fakat bu süreçte, spordan kaçınması ve doktorun önerdiği diyet listesi ile beslenmesi gerekir. Bu ameliyatı geçirmiş kişiler, genel olarak ağır kaldırmazlar ve aşırı spor yapmazlar. Bu durum hastanın sağlık durumunu bozabilmektedir. Uygulamanın ardından 3-4 hafta geçtikten sonra, egzersiz yapmaya yavaş yavaş başlayabilir. Fakat vücut dengesinin bozulduğunu ve kaslarının hamladığını unutmadan, dikkatli bir şekilde spor yapmalıdır. Bir anda eski aktivitelerine dönmesinin imkansız olduğunu unutmaması gerekmektedir.

Liposuction Ameliyatı İle Tek Seferde Ne Kadar Yağ Alınır?

Aslında bu konuyla ilgili net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü bu konu, ameliyat öncesi doktor ve hasta arasında görüşülüp karar verilir. Hastanın sağlık durumuna bakıldıktan sonra, estetik planları da göz önünde bulundurulur ve buna göre yağ alımı sağlanır.

Belirlenen günlük sınır, tıpla ilgili birçok kitapta 2.5 LT ile 4.5 LT arasında bir değer olarak belirtilmektedir. Fakat işini iyi yapan ve daha önce bu işlemleri sıklıkla gerçekleştirmiş olan doktorların, bir ameliyatta daha fazla yağ aldığı da görülmüştür.

Liposuction Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Bu konuda da, kişinin sağlık durumunun rol oynadığı belirtilmelidir. İşlem yapılan bölge ile birlikte, alınacak olan yağ miktarı ameliyatın daha ne kadar süreceğini belirtmektedir. Fakat genel olarak verilmiş süre 1-3 saat arasında değişir.

Normal şartlarda tehlikeli olmayan bu ameliyat, mutlaka işinin ehli bir doktora yaptırılmalı ve tüm sağlık kontrollerinde sorun çıkmadığı takdirde yaptırılmalıdır. Gerekli bir ameliyat olmadığı ve kişinin en güzel halinin kendi hali olduğu unutulmamalı, ameliyat risk teşkil ediyorsa uzak durulmalıdır. Kişinin anesteziye alerjisinin olup olmadığından, iç basınç değerlerine kadar tüm konularda bilgi sahibi olunup problem çıkmadığı takdirde ameliyatın yaptırılması, hasta için sorun teşkil etmeyecek, aksine sağlıklı bir görünüme sahip olmasına yardımcı olacaktır.

Kaynak; https://www.dryuceldemir.com/vucut-estetigi/liposuction-lipomatik/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı