Lady Gaga’dan Öğrenelim: Nasıl Lady Olunur?

Geçtiğimiz günlerde Lady Gaga 5.stüdyo albümü Joanne’yi yayımladı. Albüm ismi ve Gaga’nın yeni kibar stili kitlelerde merak uyandırdı. İşte Gaga’nın ilham veren hikayesi…

gallery-1478793851-hbz-lady-gaga-dec-jan-2017-03

Büyürken herzaman söyledim. ” BEN ASİYİM.”  İnsanlar ise her zaman “Meydan okuyorsun!” , “Neden böyle giyiniyorsun?” gibi şeyler söylediler. Ben ise istediğimi yapmaya ve istediğimi giymeye devam ettim çünkü açıkça ortadaki ben değişemem.

Uzun zaman önce görünüşümden utanıyor ve insanların yorumları yüzünden ağlıyordum. Ben italyan katolik bir ailede büyüdüm. Bu sebeple tarzım yüzünden hep suçluluk duydum. Ancak daha sonra fark ettim ki bu suçluluk bana ait. Kimsenin yorum yapma hakkı yok. Eğer kötü yorum yapıyorlarsa asıl bu onların kötü olduğunu gösterir.

 

hd-aspect-1478793201-hbz-lady-gaga-dec-jan-2017-00-index2

 

Kuşkusuz hayatımda tanıdığım en güçlü kadınlar annem ve anneannem. Annem Kuzey Virginia’da italyan bir ailede yetişti. Babam çok çalışkan bir adamdı. Bir sigorta şirketinde çalışıyordu.

 

Anneannemin ailesi; o genç bir kızken ölmüş. Bu yüzden kız kardeşini o büyütmek zorunda kalmış. Tüm ailem gerçekten kale gibi sağlam kadınlardan oluşuyor. Babamın ailesi ise İtalya’dan New Jersey’ye taşınmışlar. Büyükbabam ayakkabı tasarımcısıydı ve büyükannemde onunla birlikte çalışıyordu. Bu sebeple evde olup 2 çocuğuyla ilgilenme fırsatı yokmuş ve küçük kız çocukları Joanne genç yaşında ölmüş. Bana da onun anısına 2.isim olarak Joanne adı verilmiş.

“Joanne benim inancım ve umudumdu. Küçükken daima onun beni izlediğine ve koruduğuna inanırdım.” -Lady Gaga

 

gallery-1478793647-hbz-lady-gaga-dec-jan-2017-07

Joanne öldüğünde 19 yaşındaydı. Albümüme onun ismini verdim çünkü o benim için her zaman çok önemliydi. Onunla olan ilişkimi birinin melekle yada ruhani bir koruyucuyla olan ilişkisine benzetebiliriz. Hiç tanışmadım ama onun hikayesini hep dinledim ve saygı duydum. Joanne bir bağışıklık sistemi hastalığı olan Lupus’dan öldü. Hastalığının ileri gitmesinin ve ölümcül olmasının en büyük sebebi üniversitede cinsel saldırıya uğraması ve gasp edilmesiydi. Joanne ben doğmadan 12 yıl önce ölmüştü. Küçüklüğüm noellerde, şükran günlerinde dedemin ve babamın ağlamasını izleyerek geçti.

“Sağlık, mutluluk, sevgi. Bence bunlar bir Lady’nin kalbinde olması gereken şeyler. İşte ben böyle bir Lady olmak istiyorum.” -Lady Gaga

 gallery-1478793957-hbz-lady-gaga-dec-jan-2017-04

Ancak artık devir değişti. İşte burdayız! Gözlerimiz açıldı! Politikada, tv’de, siyasette her yerde kadınlar var artık. Geçtiğimiz günlerde haberleri izlerken Michelle Obama’nın konuşmasına denk geldim. Kadınların kendini ifade etmekten ne kadar korktuğunu anlatıyordu. Bizi zayıf olarak görmelerinden korktuğumuzu. Aşırı dramatik ve duygusalsın diye eleştirmelerinden çekindiğimizi… Ama biz bu değiliz. Biz hayatın içinde savaşan güçlü kadınlarız!

Bugün ben kadınım demek aslında ben savaşçıyım demek. Hayatta kalmak demek. Yani üzüntülerinizi zayıf noktalarınızı kabul edin ve bunlardan asla utanmayın! İşte bunu yapabilmek gerçek bir güç ister. Joanne’den sonra kendime biraz vakit tanıdım. Bunun sebebi bir süre bedenimi ve ruhumu dinlendirmekti. Biraz sessizliğe ve kendimle kalmaya ihtiyacım vardı. Bu arayı verip daha genç olduğum günlerdeki gibi müziğimi yapmak istiyordum. Şimdi Tony Bennett ile yaptığım albümle karşınızdayım.

gallery-1478793911-hbz-lady-gaga-dec-jan-2017-02

Şöhret şimdiye kadar var olmuş en güçlü uyuşturucu. Eğer kim olduğunuzu ve nelere önem verdiğinizi unutursanız bu tuzağa düşersiniz. Daha fazlası benim olsun, daha daha daha. Bunun sonu yok.

Benim için önemli olan iyi bir aileye sahip olmak, çok çalışmak ve çevremde bana değer veren insanların olması. Sevdiğim insanlar için güzel bir şeyler yapabilmek ve insanlara umut verecek bir müzik yaratmak. İstediklerim sadece bunlar.

Bu yıl 30 yaşında oldum ve karakteri tamamen şekillenmiş bir kadın olduğumu düşünüyorum. Ne istediğimi iyi biliyorum. Benim için asıl başarı bu. Ben gerçek doğru için savaşan biriyim. Para, başarı ve ün için değil. Annemin ve babamın birbirlerini nasıl sevdiklerine bakıyorum, babaannem ve dedemin aralarındaki güçlü bağa. Bence bu dünyada asıl paha biçilemez şey bu.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı