Kredi Kartı Manyetiği Nasıl Bozulur?

Tüm bankalara ait kredi kartları üzerinde parlak renkli, metal görünümlü kare şeklinde çip bölümü vardır. Alışverişlerde kredi kartımızı verdiğimizde pos cihazları bu çipi okuyarak ödemeyi almaktadır. Kredi kartı üzerinde bulunan bu manyetik alan çeşitli nedenlerle işlev yapamaz duruma gelmektedir. Kredi kartı manyetiği nasıl bozulur? Genel olarak manyetik alanın su ile teması, kredi kartlarının manyetik alanlarının birbiri üstüne gelerek birbirlerini etkilemesi, diğer manyetik cihazlar ile temas etmesi, kullanım süresi dolması gibi nedenlerle bozulabilecektir. Manyetiği bozulan kredi kartını kullanamayız ve ödeme işlemlerini gerçekleştiremeyiz.

Sıvı ile Temas Sonucu Bozulma

Kredi kartları ve manyetik özelliği bulunan tüm kart çeşitleri sıvı ile temas ettiğinde bozulma ve hasar görme oranı çok yüksektir. Birçok insan cüzdanında taşıdığı kredi kartının sıvı ile temas etme ihtimali olmadığını düşünebilir. Genellikle erkeklerin büyük çoğunluğu cüzdanlarını pantolon arka ceplerinde taşımaktadır. Yaz aylarında terlemeye bağlı olarak cüzdandaki kredi kartı manyetik alanına ter temas ettiğinde bu arızalar oluşabilecektir. Ya da günlük kullanımda kredi kartının yanlışlıkla elden sıvı bulunan bir alana düşmesi sonucu sıvı ile temas ettiğinden manyetik bozulabilecektir.

Kartların Manyetik Alanlarının Teması

İnsanların büyük bir bölümü birden fazla kredi kartı kullanmaktadır. Bu kredi kartları cüzdanda aynı bölüme konulduğunda kartların manyetik alanları birbirlerine temas edecek ve sürtünmeye bağlı olarak birbirlerini etkileyeceği için bozulmalara neden olabilecektir. Bunu önlemek için cüzdanda aynı bölüme birden fazla kart koymamak ve farklı bölümlere koyarak muhafaza etmek önemlidir.

Manyetik Özelliği Olan Cihazlara Temas

Sadece kredi kartları değil, manyetik özelliği olan tüm cihazlar birbirini etkileyebilmektedir. Kredi kartlarının manyetiğini etkileyebilecek olan cihazlar hastanelerde kullanılan, röntgen, MR cihazı gibi cihazlardır. Tedavi için bu bölümlere girildiğinde içerisinde kredi kartı bulunan cüzdanlarla girilmemesi tavsiye edilir. Bu cihazların manyetik alan etkisi yüksektir ve kredi kartı manyetiği, farklı mobil cihazların çalışma sistemini etkileyebilecektir. Evde ya da iş yerinde de bilgisayar, televizyon gibi elektronik cihazların üzerine kredi kartlarını koyduğunuzda da zamanla manyetiği etkileyebilecek ve bozulmasına neden olabilecektir.

Kullanım Süresi

Kart manyetiği denildiğinde sadece kredi kartları düşünülmemelidir. Cep telefonu sim kartları, toplu taşıma kartları, banka kartları, iş yerlerinde kullanılan yemek kartları, iş yeri giriş çıkış kartları gibi kartlar manyetik özelliği bulunan kartlardır. Kredi kartları üzerinde son kullanma tarihleri vardır. Bu tarih dolduğunda kredi kartı çalışmayacaktır. Ayrıca kullanmaya bağlı olarak zamanla kart yıpranabilir, hasar görebilir. Bu etkiler kredi kartı manyetiğinin bozulmasına neden olabilir. Kartının manyetiğinin bozulduğunu görenler, kendilerince onarmaya kalkışmamalıdır. Bozulan tüm kartlar için ilgili birim ile görüşülerek yeni kart talep edilmelidir. Tüm kartlar çeşitli yerlere temas etmesi sonucu ya da kullanım süresi içerisinde manyetik özelliğini kaybedebilecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı