Kredi Kartı Çıkarmak İçin Gerekli Şartlar

Günlük ekonomik hayatımızda artık kredi kartları oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. Hemen hemen birçok alışverişimizde nakit yerine kullanmayı tercih ettiğimiz kredi kartlarını artık çocuklarımız için bir tercih etmekteyiz. Peki ama kredi kartı çıkarmak için gerekli şartlar nelerdir? Kredi kartı çıkartabilmek için hangi şartları yerine getirmiş olmanız gerekir?

Kredi Kartı Başvuru Şartları

Bankanıza kredi kartı başvurusu için gitmeden önce ne gibi şartları yerine getirmeniz gerektiğini bilmeniz faydanıza olacaktır. Çünkü bankaların kredi kartı verirken gözettikleri bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:

Kredi Kartı

  • Minimum Yaş Sınırı: Kredi kartı başvurunuzu yapabilmeniz için en önemli şartların başında minimum yaş sınırını geçmiş olmanız gelmektedir. Bu sınır ülkemizde 18’dir. Eğer siz de 18 yaş ve üzerinde iseniz kendi adınıza kredi kartı başvuru yapabilirsiniz. Fakat 18 yaşından küçükseniz yalnızca ebeveyniniz üzerinden ek kart sahibi olabilirsiniz.
  • Belgelenebilir Gelir: Eğer kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız bir diğer önemli şart ise belgelenebilir bir gelire sahip olmanızdır. Çünkü bankalar kredi kartı ile yapacağınız harcamaların karşılığını ödeyip ödeyemeyeceğinizden emin olmak isteyecektir. Belgelenebilir gelir bir işte çalışarak bordro karşılığı aldığınız ücret olabileceği gibi kira geliri ya da başka herhangi bir belgelenebilir gayrimenkul geliri de olabilir. Fakat bankalar aylık gelirinizin kredi kartı için yeterli olup olmadığını da değerlendirecektir. Ayrıca aylık geliriniz kredi kartınızın limitini de belirleyen bir unsur olacaktır. Eğer ilk kez kredi kartı kullanıcısı olacaksanız ilk yıl kart limitiniz aylık gelirinizin dört katını geçemeyecektir.
  • Borç ve Limit Durumu:  Eğer bankanızda herhangi bir ihtiyaç krediniz, kredili mevduat hesabınız ya da başka bir kredi kartınız varsa bunlardaki limit oranlarınız da başvurunuzda dikkate alınacaktır.
  • Kredi Notu: Günümüz bankacılık sisteminde gerek kredi kartı başvurularında gerekse kredi başvurularında kredi notunuz büyük önem taşımaktadır. Bankacılık sistemine ilişkin daha önceden yapmış olduğunuz işlemler sonucunda belirlenmekte olan kredi notunuz eğer düşükse bankalar size kredi kartı vermek konusunda tereddütlü olacaktır. Ancak kredi notunuz orta ve üzerinde ise ve diğer şartları da sağlıyorsanız kredi kartı başvurunuzla ilgili çok büyük bir sorun yaşamayacaksınızdır. Bu arada, genel itibariyle kredi notu 1500 ve üzeri olan kişiler bankalar tarafından “iyi” olarak nitelendirilirler. Bu nedenle siz siz olun kredi notunuzu 1500’ün altına düşürmemeye çalışın.

Kredi Kartı Başvurularında İstenen Belgeler

Kredi kartı çıkarmak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde bankanız sizden aşağıdaki evrakları isteyecektir:

  • Nüfus cüzdanınız ve fotokopisi (Ehliyet ya da pasaport da olabilir)
  • Gelirinizi beyan edeceğiniz bir belge
  • İkametgah belgesi ya da son 3 aya ait bir fatura (Doğalgaz, su, elektrik)

Eğer siz de kredi kartı çıkarmak için gerekli şartlar ve koşulları sağlıyorsanız yukarıdaki belgelerinizi hazırlayarak istediğiniz şubeden kredi kartı başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. hatta günümüzde kredi kartı başvuruları artık banka şubesine gitmeden de yapılabilmektedir. İnternet bankacılığı üzerinden ya da SMS yoluyla dilediğiniz bankanın kredi kartı için başvurunuzu gerçekleştirebilir ve günlük hayatta yanınızda yüksek miktarlarda nakit bulundurmak zorunda kalmayabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.bankalar.org/kredi-kartlari/

https://www.bankalar.org/bilgi-merkezi/kredi-kartlari/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı