Kötü Ağız Kokusundan Kurtulmanın Yolları

Ağız kokusu dünyada her beş kişiden dördünde görülen bir fizyolojik durumdur. Ağız kokusunun çeşitli sebepleri vardır. Sarımsak soğan gibi keskin kokulara sahip yiyecekler, susuzluk,  özellikle sabah uyanıldığında ortaya çıkan sindirim sistemine bağlı oluşan gazlar, ağızda ve dil üstünde kalan yemek ve bakteri kalıntıları, açlık durumunda midenin boş olması, gibi nedenler ağız kokusuna neden olabilir.  Sigara, alkol, boğaz ve burun enfeksiyonları da ağız kokusuna neden olabilir. Ancak bahsedilen yiyecekler ve zamana bağlı sebeplerden farklı olarak oluşan ağız kokusu, uzun süre devam etmesi ve başkaları tarafından da fark edilen ağız kokusu birtakım hastalıkların belirtisi olabilir. Normal şartlarda oluşan ağız kokusu fizyolojik bir durumdur ve tedavi gerektirmez. Çeşitli ağız spreyleri, birtakım doğal yöntemler ve düzenli diş fırçalaması sonucu ağız kokusu ortadan kalkacaktır.

Ağız kokusu için birtakım yöntemler

  • Düzenli Diş Fırçalama: Sabah ve akşam yemeklerden sonra mutlaka dişler doğru bir şekilde fırçalamalıdır. Özellikle soğan sarımsak gibi keskin kokulu yiyeceklerin tüketiminden sonra mutlaka dişler fırçalanmalı ağızdaki yemek kalıntıları yok edilmelidir.
  • Düzenli su tüketilmeli: .Özellikle sabahları aç karına mutlaka bir bardak su tüketilmelidir. Bunun dışında gün içinde düzenli olarak su tüketilmelidir.
  • Çeşitli sakızlar ve ağız spreyleri: Özellikle naneli ve mentollü sakızlar ağız kokusu için oldukça etkilidir. Bunun yanında eczanelerden de kolaylıkla temin edebileceğiniz ağız spreyleri de ağız kokusu için oldukça etkilidir. Ancak ağız spreyleri doğru ve dozunda kullanılmadığı takdirde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Yeşil ve siyah çay: Siyah ve yeşil çaylar ağız kokusunu oluşturan bakterilerin oluşumunu engelleyen antioksidan içermektedir.
  • Meyve ve sebze suyu: Meyve ve sebze suyu da ağız kokusu için oldukça etkilidir.
  • Karanfil: Bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı karanfil ekleyerek ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. Yemeklerden sonra ağıza atılan birkaç karanfil tanesiyle yemek sonrası ağız kokusuna da engel olabilirsiniz.
  • Limon: Limon ağız kokusu için oldukça etkilidir. Bir bardak suya ekleyeceğiniz yarım limon suyuyla ister gargara yapın isterseniz için. Ağız kokunuz giderilecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı