Kıvırcık Saçlar için Öneriler

Kıvırcık saçlı insanlara çoğunlukla hayranlıkla bakılır. Fakat zorluğunu sadece sahip olanlar bilir. Bu yazımızda kabaran, elektriklenen, zapt edilmesi zor olan kıvırcık saçlar için basit bakım önerileri vereceğiz.

Saçlarınıza İhtiyacı Olan Nemi Sağlayın.

Saçlar yeterli nemi sağlayamazlarsa kuruluktan dolayı elektriklenme yaparlar. Kuruluğu ile de tanınan kıvırcık saçların ihtiyacı olan nemi nasıl sağlarsınız?

 • Saçınıza uygun şampuanı kullanmanın yanı sıra, saçlarınızı yıkarken saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin.
 • Yıkama esnasında ılık veya soğuk su kullanın. Böylece saçlarınızın elektriklenme ihtimalini azaltmış olacaksınız.
 • Saç kurutma makinelerinden ve ısıl işlemlerden uzak durmaya çalışın.
 • Gün içerisinde kullanabileceğiniz saç bakım yağlarından edinin.

elseve-mucizevi-yağ

 • Saçlarınıza bitkisel yağ maskesi yapın. Kuru saçlar için ideal olan argan, jojoba ve badem yağı gibi ürünlere şans verin ve bu yağları kullanmayı rutin haline getirin. Saç bakımı için bitkisel yağlar yazımıza göz atarak bu yağları nasıl kullanmanız gerektiğini detaylı şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Ve tabii ki gün içerisinde bol bol su tüketin. 🙂

kıvırcık-saç

Saçlarınızı Yıkadıktan Sonra Yanlış Uygulamalardan Kaçının.

 • Yıkamadan sonra saçlarınızı havluya sardığınız zaman fazla suyu almak için saçlarınıza sert uygulamalar yapmayın. Hafif hareketlerle bastırarak fazla suyu alın. Böylece bukleleriniz dağılmamış olacak, bu da kabarmayı engelleyerek şekil vermenizde size yardımcı olacak.
 • Bu aşamada nemli saçlarınızda elektriklenmeyi önleyecek saç spreyleri kullanabilirsiniz.
 • Saçlarınızı taramak yerine buklelerinize parmaklarınızla şekil verin.
 • Yine de taramadan olmaz diyenlerdenseniz; saçlarınızı bukleli saçlar için uygun olan az dişli taraklarla taramaya özen gösterin.
 • Kurutma makinesi saçlarınıza uygun olmadığı için saçlarınızı yatmadan önce yıkayın. Ve yatarken bone, bandana gibi saçınızı saracak aksesuarlar kullanın.

kıvırcık saç bakımı

Doğru Saç Kesimi Yaptırın.

Üst üste binen buklelerin daha belirgin gözükebilmesi için saçlarınızı kestirirken kat attırın. Ve saç katlarınızın da aynı hizada olmamasını sağlayın. Çünkü aynı hizada duran saçlar daha kabarık bir görüntü ortaya çıkaracaktır. Kıvırcık saçları kesmek bir emek işidir. Bu yüzden belirli bir kuaför edinin ve sizi anladığından emin olun. Ayrıca saçları kestirirken “Islak mı, kuru mu?” olmalı ikileminde de saçlarınızı kuruyken kestirmeyi tercih edin. Gerekirse saç kesimi sırasında kuaförünüzü yönlendirin.kıvırcık-saçlar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı