Kışın Güneşten D Vitamini Alınabilir Mi?

Her güne sıcaklığı ve ışığı ile renk katan güneş bazı mevsimlerde geri planda kalabilir. Özellikle kış aylarında güneşten alacağınız ışık ve sıcaklık düşecektir. Birçok insan için önemli olan D vitaminini bu dönemlerde yeteri kadar alamayacağınızdan endişe edebilirsiniz.

 

Genel olarak D vitaminini doğal yollardan kolay bir şekilde almak mümkündür. Bunun için gün içinde 30 dakika boyunca güneşli havada vakit geçirmek yeterli olacaktır. Ancak, bazı kış günlerinde bu kadar güneşi bulamadığınız anlar olabilir. Böyle durumlarda D vitamini takviyeleri oldukça etkin bir destek sağlar.

 

Doğal yollardan alamadığımız D vitaminini takviye yolu ile aynı şekilde almanız mümkündür. Kış güneşinin içinizi ısıtan yoğunlukta olduğu dönemlerde ise doğal bir şekilde D vitaminini alabilirsiniz. Kış aylarında dahi güneşlenirken ve D vitamini ihtiyacını karşılarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Özellikle güneş altında geçirdiğiniz süre ve koruma faktörleri dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Bu nedenle, kış aylarında dahi en az 30 faktörlük bir koruma sunan güneş kremi ile dışarı çıkmanızda fayda var.

 

D Vitamini Vitamini Nasıl Alınır?

 

Güneş altında belli bir süre kalarak D vitamini ihtiyacını karşılamak en çok bilinen yöntemlerden biridir. Genel olarak insan vücudunda yer alan ellerin, yüzün, kolların ve bacakların haftada 2-3 kez güneş ışığına maruz kalması D vitamini için ideal olabilir.

 

Bu süreden fazla bir şekilde D vitamini almak için güneş altında kalmak bazı olumsuzluklara neden olabilir. Cilt tipine, hava şartlarına ve mevsime göre D vitamini alma süreniz değişiklik gösterebilir. Bu nedenle D vitamini alırken önemli detaylara dikkat etmenizde fayda var.

 

İdeal D Vitamini Seviyesi Nedir?

 

Düzenli olarak güneş ışığına maruz kalmayan kişilerin alacağı D vitamini miktarı çoğu zaman daha az olur. Buna bağlı olarak düzenli güneş ışığında kalanlar daha fazla emilim gerçekleştirir. Bu nedenle ideal D vitaminini alırken kemik sağlığına da dikkat etmek gerekir.

 

Genel olarak günlük şekilde önerilen D vitamini miktarı kişiye ve yaşa göre değişiklik gösterir. Yaşa göre D vitamini şöyle sıralanabilir;

 

12 aya kadar çocuklar için 400

1-70 yaş arası 600 IU

70 yaşın üzerindeki kişiler için 800 UI seviyelerinde olmalıdır.

 

İhtiyacınız olan tüm D vitamini takviyeleri için https://www.orzax.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı