Kırışıklıklar İçin 4 Özel Çözüm Önerileri

Kırışıklıklar, cildin pürüzsüz kalmasını sağlayan kolajen adlı proteinin azalması sonucu meydana gelen ciltte görünen çizgilerdir. Cildin altında bulunan esnek dokuların hasarı zaman içerisinde artmasından dolayı derinleşerek belirgin hale gelir.

Kırışıklıkların artmasına neden olan en büyük etkenlerden biri ultraviyole ışınlarıdır. Güneş ışınları, cildin erken kırışmasına ve cilt lekelerinin oluşmasına yol açar. Bununla birlikte sigara dumanı, çevre kirliliği gibi günlük hayatta maruz kalınan faktörler de cildin yapısının bozulmasına neden olur.

Özellikle sigara içen kadınlarda menopoz sonrası cilt kırışıklıkları şiddetlenir. Erken kırışıklıklar ise kötü beslenme, kas yapısının zayıf olması, doğal yüz mimikleri, stres ve kullanılan bakım ürünleri sayesinde meydana gelmektedir. Kırışıklıklara çözüm önerileri olarak antioksidan içeren cilt kremleri, bitkisel özlü ürünler, cildin nemlenmesine yardımcı olan ve esnekliğini sağlayan asitlerin uyarılmasını sağlar. Bu tedaviler sayesinde kırışıklıklar azaltılabilir ve yeni oluşacak olanlara da engel olabilir.

Cildin temiz ve pürüzsüz olması için kırışıklıklara çözüm önerileri arasında bitkiler vardır. bu bitkiler;

Havuç Tohumu Yağı

Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliklere sahip, beta-karoten anlamında zengin içerikli olan havuç tohumu yağı, güneş ışınlarına karşı cildin canlı ve taze kalmasını sağlar.

Aloe Vera

Aloe vera içerisinde bulundurduğu malik asit sayesinde cildin esnekliğini koruyarak kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bu bitkiden doğal şekilde faydalanmak için aloe vera yaprağını kullanmanız gerekmektedir. Öte yandan aloe vera etkili ürünler, güvenilir ve organik şekilde olduğuna emin olduktan sonra kullanılabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı, her anlamda cilde iyi gelen yağdır. Kırışıklıklara çözüm önerileri arasında en olumlu etkiyi zeytinyağı ile alabilirsiniz. İçerisinde A ve E vitamini gibi antioksidan bulundurmasından dolayı cilde oldukça faydalı olmaktadır. Yıpranan ciltlere düzenli uygulandıktan sonra onarım ve nemlendirme işlemi görerek cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.

Tatlı Badem Yağı

Badem yağı, yaşlanma sürecini geciktirerek kırışıklıklara içerisinde bulundurduğu E vitamini, demir, çinko, kalsiyum ve folik asit sayesinde engel olmaktadır. Bir miktar badem yağını geceden çiğ süte batırın. Sabah içerisindeki ince kabukları temizleyerek macun kıvamına gelecek şekilde ezin. Cildinize uygulayacağınız bu macun kırışıklıklara iyi gelerek cildin ferahlamasını ve nemlenmesini sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı