Ketojenik Diyet Nedir?

Ketojenik diyet nedir? Adını çok kez duyduğumuz fakat bir türlü ne olduğunu anlayamadığımız bir diyet türü. Bugün ki yazımızda size ketojenik diyet nedir, nasıl uygulanmalıdır gibi soruları açıklayacağız.

Ketojenik diyet karbonhidrat alımını en aza indirmektir. Pirinç, makarna, patates, çikolata gibi besinleri hayatımızdan çıkararak ya da çok aza indirerek kilo verme yöntemidir. Öğünlerimizden bu besinleri atarak yerine düşük karbonhidratlı besinler koyarak sağlıklı beslenme biçimidir.  Ketojenik diyette aynı zamanda sağlıklı yağlar çokça tüketilir. En önemli noktalarından biri de budur.

Ekmeği Hayatınızdan Çıkarın

Ketojenik diyet için öğünlerinizi ekmeksiz yemeye alışmalısınız. Merak etmeyin vücudunuz buna çok hızlı adapte oluyor. Yiyecekler size daha lezzetli gelmeye başlayacaktır.

ketojenik

Nasıl Bir Beslenme Uygulanmalı?

Yağ seçiminde dikkat edilmesi gereken temel nokta, yüksek kaliteli içinde omega 3 ve D vitaminini fazlasıyla bulunduran soğuk sıkılmış bitkisel yağların kullanılması gerektiğidir. Balık yağı, kenevir yağı, kolza tohumu yağı bunlardan en önemlileridir.

Ayrıca yağ oranı az diye aldığınız ve tükettiğiniz light besinler ( peynir, süt vs) bol süt şekeri ilavelidir. Süt şekeri vücudumuz için gerekli bir şey değildir, bu yüzden light ürün kullanımından kaçınılmalıdır. Peynir seçimlerinizde özellikle tam yağlı olan ürünleri tercih etmelisiniz. Sosis, sucuk, salam gibi ürünlerden de kaçınılmalıdır.

En çok kafa karıştıran şeylerden biri de meyve tüketimi. Meyveleri tüketirken aşırı tatlı karpuz, üzüm gibi meyvelerden uzak durun. Çilek, avakado ve elma da gerekli vitamini almanız da işinizi görecektir. Bunları tüketirken de aşırı porsiyonlar halinde tüketmeyin. Unutmayın hepsinin içinde şeker var.

Bol Bol Su İçin

Su her diyetin olmazsa olmazıdır. Metabolizmanız için en gerekli sıvı maddedir. Günde en az 2 litre içmeye özen gösterin. Marketlerde satılan içinde mısır/glukoz şurubu bulunan meyve suları ve asitli içeceklerden kesinlikle uzak durun.

fit2

Bunları uygularsanız kesinlikle faydasını göreceğiniz bir diyet türü. Sağlıklı günler dileriz. 🙂

fit

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı