Kantaron Yağı Nedir, Kullanımı, Cilde Faydaları

Kantaron Yağı Nedir?

Kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı, kanama durdurucu, antiseptik, yanık iyileştirici ve iltihap önleyici etkileri nedeniyle oldukça faydalıdır. Hücre yenilenmesine yardımcı olması nedeniyle yaraları iyileştirme de oldukça etkilidir. Eski çağlarda keşfedilmiş ve mikrop öldürücü olarak kullanılan yağ, hem bitki hem de yağ şeklinde kullanılabilir.

Kantaron Bitkisi Kullanımı

Taze kurutulan kantaron çiçeği ezildikten sonra 1 litrelik suya yaklaşık bir yemek kaşığı ilave edilerek karıştırılır. Kısık ateşte 10 15 dakika kaynadıktan sonra gün içerisinde çay, su şeklinde sıvı olarak ya da ezilen bitki 3 kat bal ile karıştırılarak tok karnına yenebilir.

Kantaron Yağı Faydalar Nelerdir?

 • Kantaron yağı hücreleri yenileme özelliğine sahip olması nedeniyle kanamalarda ve yaralanmalarda oldukça etkilidir.
 • İltihap önleyici olması nedeniyle açık yaraların iltihap kapmasına engel olur
 • Güneş yanıklarına maruz kalan özellikle cildi buna müsait olan insanlar kullanabilir. Yanık bölgelere sürüldüğünde acının hafiflediğini hissedebilirsiniz.
 • Oluşan yaraların verdiği acıları sürüldüğü anda kısmı olarak azaltır.
 • Antiseptik özelliği ile yaralarda mikrop oluşmasını engeller.
 • Bebeklerin pişik olması durumlarında belli aralıklarla sürülerek önleyici olabilir.
 • Bebeklerin karın ağrılarında kullanılarak rahatlamaları sağlanır.
 • Deri üzerindeki farklı renklenmelere ve beze şişkinliklerine sürülerek fayda elde edilir.

Kantaron Yağı Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Ciltteki gözeneklerin derinlemesine temizlenmesine yardımcı olarak sağlıklı ve bakımlı bir cilde kavuşmanızı sağlar.
 • Cilt hücrelerini yenileme özelliği ile pürüzsüz bir görünüm kazanmanızı sağlar.
 • Cilt altında biriken ölü derilerin dışarı atılmasını sağlayarak iltihap ve sivilce oluşumunu engeller
 • Eski dönemlerde en çok yanık tedavilerinde kullanılan yağ, cildin acısını kesme özelliğine sahiptir. Yanık bölgelerde yaşanan iltihap sorunlarına karşı etkilidir.
 • Açık ten rengine sahip insanların güneşten daha fazla yanma şikâyetlerine karşı etkilidir.
 • Güneş nedeniyle oluşan lekelerin giderilmesini sağlar.

Kantaron Yağı Sivilceleri Geçirir mi?

Kantaron yağına ve bitkisine aktarlardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sarı ve kırmızı renklerde olan yağ sabah ve akşam sivilce olan bölgelere uygulandığı takdirde zamanla sivilcelerin oluşturduğu izlerin kaybolduğunu görebilirsiniz. Birkaç damlalık kantaron yağını sivilce bölgesine uygulayarak sonuç elde edebilirsiniz. Kantaron yağı sivilcelere iyi gelmesi için sivilcenin henüz iltihap kapmamış ve deri altında yer etmemiş olması gerekir.

Kantaron Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Kantaron yağı ve bitkisi kullanıldığı birçok tedavide olumlu sonuçlar alınmıştır. Özellikle cilt sağlığı açısından çok etkili olurken hücrelerin yenilenmesine yardımcı olması ile pürüzsüz ve yara kapatıcı etkileri vardır. Kantaron yağını çatlaklarda kullanmak için duş alıp cildinizin yumuşamasını sağladıktan sonra 20 gr. Badem yağı, kakaoyağı, kayısı yağı ve gliserin ile 10’ar gram kantaron yağı, çörek otu, zeytinyağı ve keten yağı ile teze üzüm suyun karıştırarak bir süre kıvama gelmesini bekleyin. Çatlak oluşmuş bölgeleri iyice temizledikten sonra karışımı bölgelere sürün. 10 dakika bekledikten sonra yıkayın. Düzenli kullanım sonucunda faydalarını görebilirsiniz.

Evde Kantaron Yağı Hazırlama

Sarı kantaron bitkisi güneşte kurutularak kavanoza aldığı kadar koyulur. Yağa ulaşabilmek için bitkinin çiçeklerini yaprak ve sapını da alabilirsiniz. Bitki başlı başına faydalı olduğu için tamamı kullanılabilir. Üzerine organik olan zeytinyağı eklenir. Zeytinyağının saf olması sızması açısından önemlidir. Hazırlanmış olan karışım 2 hafta ile 45 gün arası güneş alan bir yerde bekletilerek hazır olması sağlanır. Hazırlanan sıvı yağın rengine döndükten sonra kullanılmaya başlanabilir. Evde kantaron yağı hazırlama sonrası karışım uzun süre kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı