Kahve Telvesi ile Cilt Bakımı

Bu yazı konuk yazar Şebnem Ünal tarafından Yaşam Tonu okurları için yazılmıştır.

Türk kahvesinin vücuda ne kadar yararlı olduğu hep anlatılır. İçerisinde bulunan kafein sayesinde sinir sistemini uyararak  daha zinde kalınmasını sağlar. Hatta enerji vererek uyanık kalmaya yardımcı olur. Yoğun iş tempolarında birçok kişinin tercihidir.

Peki bu keyif alarak içilen kahvenin cilde faydalarından haberdar mıyız?

kahve

 

Kahveyi içtikten sonra telvesi sadece fal bakmak için kullanılıyor. Bu yazıdan sonra eminiz ki kahve telvelerini değerlendirerek güzelliğinize güzellik katacaksınız.

Kahve telvesi ile siyah noktalardan kurtulun

Uygulayacağınız maske sayesinde siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Bu maske için gerekli olanlar;

– 1 yemek kaşığı kahve telvesi

– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı

kahve

 

Hazırlanışı

Bir kasenin içine malzemeleri koyarak kremsi hale gelene kadar karıştırın.

Kullanımı

Bu karışım peeling görevi görüyor. Yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Bu sayede cildiniz ölü derilerden de arındırılmış olacak. 10 dk bekledikten sonra ılık veya soğuk su ile yüzünüzü durulayın.

Kuru ciltler: Haftada 1 kez uygulamak yeterlidir.

Hassas ciltler: Haftada 2 kez uygulayabilirler.

kahve

Not: Banyodan sonra bu karışımı kese yardımı ile vücudunuza masaj yaparak uygulayın. Bu sayede cildiniz ölü derilerden kurtulur parlak bir görünüme kavuşur. Ayrıca  düzenli olarak uygulandığı takdirde selülit azaltıcı etkisi de vardır.

kahve

Ayak topuklarınızı yumuşatır

Ayaklarınızı 10-15 dk süresince bir kovanın içine dolduracağınız sıcak suda bekletin.  Daha sonra türk kahvesi telvesini ayağınıza masaj yaparak uygulayın. Bu işlem ayağınızda ki sertleşmiş tabakanın aşınmasını sağlar ve topuklarınızı yumuşatır. Daha sonra ılık suyla ayaklarınızı durulayın.

ayak bakımı

 

Kahve telvesiyle göbek eritin

Kahve telvesinin bir diğer yararı da göbek eritmeye yardımcı olmasıdır. Kahve telvesini zeytinyağı ile karıştırıp göbek bölgenize masaj yaparak uygulayın. Daha sonra streç film ile o bölgeyi sıkıca sarın. Bu sayede vücut ısınız korunmuş olurken, masaj yaparak uyguladığınız için de o bölgede kan dolaşımını da arttırmış olacaksınız. Yaklaşık 2 saat bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla duş alarak temizleyebilirsiniz.

Göbek Eritme

 

Kahve telvesi ile parlak saçlara sahip olun

Kahveyi içtikten sonra nemli telveyi kuru ve temiz saça uygulayın. Daha sonra 20 dk bekleyin. 20 dk sonra saçınızı durulayın ve bu işlemi haftada en az bir kere yapın. Bir kaç hafta sonunda saçlarınızda ki parlaklığı fark edeceksiniz.

Saçlarınızı koyulaştırabilirsiniz

-2 yemek kaşığı saç kremi

-1 yemek kaşığı kahve telvesi

Bu iki malzemeyi karıştırın. Daha sonra saç diplerinden başlayarak aşağılara doğru karışımı uygulayın. Karışımı her yere eşit miktarda  dağıtmak için geniş dişli tarak kullanın. Bu sayede saçın bir yeri koyu diğer yeri açık renkte olmayacaktır.

Saç - Tarak

Saçınızı duş bonesi veya streç filmle sarın ve yarım saat bekleyin. Yarım saatten fazla bekletmeyin çünkü karışım saçta fazla kalırsa durulaması zor olacaktır. Yarım saat sonunda saçınızı soğuk suyla durulayın (Şampuan kullanmayın). Eğer durulamakta zorlanırsanız ılık suyla durulayabilirsiniz.

Saç

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kapalı